Jakie zalety i wady mają łóżka pływające?

Spanie z uczuciem lewitacji stało się trendem w nowoczesnych sypialniach. Poznaj zalety i wady tego typu łóżka.
Jakie zalety i wady mają łóżka pływające?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W ostatnich latach moda na łóżka pływające w sypialniach cieszy się coraz większą popularnością. Ten mebel daje bardzo atrakcyjny efekt, nie tylko wizualny.

Dzięki kilku podporom ściennym i niepozornym wspornikom daje wrażenie spania w powietrzu. Ponadto łóżka pływające wprowadzają osobowość i wyrafinowany styl dekoracyjny we wszystkich typach pomieszczeń.

Mimo, że są zwykle stosowane we wnętrzach o bardziej nowoczesnym designie, istnieje możliwość dostosowania ich do dowolnej przestrzeni. Zalet, które oferują, jest wiele, ale mają też pewne wady, o których warto wiedzieć.

Czym są łóżka pływające?

Łóżka pływające są instalowane w pokojach na podporach ściennych wraz z grupą wsporników, których nie widać gołym okiem. Z tego powodu powstaje efekt unoszenia się, który zmienia wygląd pomieszczenia. Dotyczy bowiem nie tylko łóżka, ale stwarza wrażenie większej otwartości w całym pokoju.

Główne podparcie uzyskuje się za pomocą platformy przykręconej do ściany, wraz z centralną podporą przymocowaną do podłogi. Ta metoda wsparcia zapewnia stabilność i bezpieczeństwo.

Ponadto większość modeli można regulować. Oznacza to, że wysokość i zawieszenie mogą znajdować się w większej lub mniejszej odległości od podłogi.

Jakie zalety mają pływające łóżka

Tego typu meble w sypialni mają szereg zalet, dzięki którym zdobyły popularność jako trend w dekoracji. Nie tylko ze względu na uderzający efekt wizualny, ale także dzięki dodatkowej przestrzeni, którą tworzą.

Światło pod pływającym łóżkiem.
Światła pod pływającymi łóżkami zwiększają uczucie unoszenia się na wodzie.

Ekspansja przestrzeni

Przyśrubowane do ściany łóżko z pojedynczym wspornikiem pośrodku zapewnia wrażenie znacznie bardziej otwartej przestrzeni. Jest to zaleta nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale także ze względów higienicznych.

Dzięki większej ilości miejsca pod łóżkiem sprzątanie jest łatwiejsze. Nie ma nóg, które mogłyby przeszkadzać.

Zawieszenie

Główną cechą łóżek pływających jest ich zdolność do generowania wizualnego efektu zawieszenia. Daje to uczucie spania w powietrzu.

Osoby, które wchodzą do pokoju, mają wrażenie, że łóżko lewituje. To efekt, który można jeszcze wzmocnić strategicznym rozmieszczeniem oświetlenia LED.

Regulowana wysokość

Zainstalowanie pływającego łóżka nie oznacza, że musisz wykonać duży skok, aby dostać się do łóżka. Wysokość każdego modelu jest regulowana w momencie zamontowania, dzięki czemu łatwo dostosować ją do potrzeb każdej osoby.

Nadaje się do różnych aranżacji

Pływające łóżka bardzo dobrze wkomponowują się w nowoczesne aranżacje pokoi. Istnieje jednak możliwość dopasowania ich do każdego stylu i przestrzeni. Z drugiej strony ich instalacja można dostosować do różnych rodzajów ścian, nawet do ścian działowych z płyt kartonowo-gipsowych.

Zagłówek

Niektórzy ludzie wolą mieć zagłówki na krawędzi łóżka. To akcesorium służy zarówno dla wygody jak i dekoracji.

Inni wolą nie umieszczać niczego. Łóżka pływające mają możliwość instalacji wezgłowia, a także jego demontażu, mamy więc wszechstronność w tym aspekcie.

Łóżka pływające są ciche

Ze względu na brak podpór zwykle nie wydają hałasu. Normalne łóżka często skrzypią, gdy drewno jest zużyte lub gdy rama jest luźna.

W przypadku łóżek pływających ten problem nie istnieje. Są więc idealne dla osób, które zwykle budzą się od najlżejszego dźwięku.

Jakie wady mają pływające łóżka

Oprócz wielu zalet funkcjonalnych i dekoracyjnych, jakie oferują, należy również wziąć pod uwagę pewne wady. Łóżka pływające wpływają na określone warunki fizyczne pomieszczenia.

  • Budżet. Chociaż istnieją modele o różnych cenach, te z pojedynczym wspornikiem centralnym bywają drogie.
  • Przechowywanie. Wiele osób korzysta z szuflad pod łóżkiem do przechowywania ubrań lub innych przedmiotów. W przypadku łóżek pływających ta możliwość nie istnieje, ponieważ z estetycznego punktu widzenia nie jest wskazane obciążanie dolnej części.
  • Ściany. Chociaż dopasowują się do różnych rodzajów ścian, łóżka pływające o słabszych punktach podparcia wymagają mocowania do solidniejszych przegród.
  • Ograniczenia wagowe. To mebel, który zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Jednak ważne jest, aby znać limit wagi, który mogą wytrzymać i którego nie należy przekraczać.
  • Trudności w przemieszczaniu mebla. Ponieważ są przymocowane do ściany, przenoszenie ich w razie potrzeby jest znacznie bardziej skomplikowane. Przemeblowania będą musiały więc uwzględniać demontaż elementów instalacji.
Schowek na łóżko.
Osoby, które wolą mieć miejsce do przechowywania pod łóżkiem, nie uznają łóżek pływających za dobrą opcję.

Idealne projekty i przestrzenie na łóżka pływające

Odmiany łóżek pływających można podzielić na dwie główne grupy.

Pierwszy typ to te z pojedynczą podporą.

W tym przypadku są to zazwyczaj bardziej wyrafinowane modele, co znajduje odzwierciedlenie w ich wysokiej cenie. Posiadają pojedynczą regulowaną podporę centralną, która jest prawie niewidoczna. Ponadto łatwo dostosowują się do ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych i wytrzymują średnią wagę od 250 do 300 kilogramów (550 do 660 funtów).

W drugiej grupie mamy łóżka pływające z wieloma podporami, z bardziej przystępnymi cenowo opcjami. Efektowi zawieszenia towarzyszy design i możliwość dodania oświetlenia LED w dolnym sektorze.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie, te meble pasują zarówno do dużych, jak i małych przestrzeni. W pierwszym przypadku idealnie nadają się na punkt centralny w dużej sypialnio z mnóstwem mebli. Natomiast w małych sypialniach powodują większy efekt otwartości i lekkości.

Wszechstronne łóżka pływające

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady łóżek pływających. Są jednak świetną opcją na stworzenie nowoczesnego wyglądu w sypialni.

Ponadto można je dostosować dla dorosłych, dzieci i różnych stylów dekoracyjnych dzięki specjalistycznej pościeli i dodaniu świateł LED.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • JIMÉNEZ, JUAN MANUEL RUIZ. “Las Camas Flotantes.” La Luz de Las Cosas. Editorial Universidad del Norte, 2020. 31–40. Disponible en: https://doi.org/10.2307/j.ctv16b78sw.6
  • Moreyra, Cecilia,  En busca del confort cotidiano. El mobiliario doméstico en Córdoba (Argentina), siglo XIX. Anuario de Historia Regional y de las Fronteras [Internet]. 2018;23(1):73-91. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=407554792004
  • Moreyra, Cecilia Edith ,  Vida cotidiana y entorno material. El mobiliario doméstico en la ciudad de Córdoba a fines del siglo XVIII. Historia Crítica [Internet]. 2009; (38):122-144. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=81112312008
  • Aguilera Ampudia, Germán, Flores Figueroa, José de Jesús, Balderrama Armendáriz, César Omar,  El entorno cotidiano, la estética kitsch y su relación con los diseños. NÓESIS. REVISTA DE CIENCIAS SOCIALES [Internet]. 2016;25(49):98-120. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=85943066004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.