Metoda CaCo: schudnij, chodząc

Metoda CaCo: schudnij, chodząc

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2020

Metoda CaCo to delikatny sposób na rozpoczęcie lub wznowienie aktywności fizycznej. Ogólnie rzecz biorąc, przyczynia się ona do utraty wagi i napięcia mięśniowego, głównie wtedy, gdy forsowne ćwiczenia nie są możliwe. Jak ją wdrożyć? W tym artykule szczegółowo to opisujemy!

Chodzenie na spacery

Metoda CaCo jest alternatywą dla odzyskania kondycji fizycznej i utraty wagi bez ryzyka kontuzji po dłuższych okresach braku aktywności fizycznej. Może to być dobra opcja dla osób, które nie powinny wykonywać forsownych ćwiczeń lub właśnie wracają do swojej codziennej rutyny po dłuższej przerwie. Zobacz!

Z czego dokładnie składa CaCo? Jakie są zalety tej metody? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Ponadto szczegółowo opisujemy główne zalety tej techniki i sposób na rozpoczęcie jej wdrażania.

Czym jest metoda CaCo?

Nazwa tej metody pochodzi od pierwszych liter połączenia słów „chodzić” (Ca, z hiszpańskiego camirar) i „biegać” (correar). Chodzi o wznowienie lub rozpoczęcie aktywności fizycznej poprzez naprzemienne wykonywanie tych dwóch czynności podczas tej samej sesji ćwiczeń. Oznacza to, że interwały spacerowe będą połączone z interwałami biegania.

 

Metoda CaCo

Metoda CaCo obejmuje chodzenie interwałowe i bieganie. To sposób na delikatne ćwiczenia

Jakie są zalety tej metody?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś/aś się rozpocząć aktywność fizyczną ze względu na dotychczasowy siedzący trybu życia, czy też zwykłeś/aś uprawiać sporty, ale przez ostanie miesiące nie trenowałeś, metoda CaCo może Cię zainteresować.

Trzeba mieć na uwadze, że dobra kondycja fizyczna prowadzi z jednej strony do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Oznacza to, że serce i płuca działają dobrze i są przyzwyczajone do dostosowywania się do intensywności ćwiczeń, aby nadal dostarczać organizmowi krew i tlen.

Z drugiej strony dobra kondycja fizyczna pozwala mięśniom, ścięgnom i narządowi ruchowemu być w dobrej kondycji do wykonywania innej aktywności z pożądaną intensywnością.

Problem pojawia się, gdy nagle zaczynasz ćwiczyć, forsując się zbyt mocno. W rezultacie organizm może nie reagować tak, jak powinien. W konsekwencji wzrasta ryzyko urazów ścięgien, pęknięć mięśni, zawrotów głowy i innych negatywnych skutków.

Dlatego też, niezależnie od tego, czy rozpoczynasz nowy aktywny tryb życia, czy też zamierzasz powrócić do starego rytmu treningowego, musisz upewnić się, że zregenerowałeś swój układ krążenia i układ krążenia. W ten sposób stopniowo poprawisz swoją formę fizyczną, nie odnosząc przy tym kontuzji.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bądź FIT nie wychodząc z domu, dzięki tym ćwiczeniom

Jak zacząć z metodą CaCo?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przed wykonaniem jakiegokolwiek rodzaju aktywności fizycznej, jest przygotowanie i rozgrzanie organizmu. Odpowiednia rozgrzewka uchroni Cię przed wszelkiego rodzaju kontuzjami. Gdy już się rozgrzejesz i wybierzesz środowisko do ćwiczeń, możesz zacząć.

Chodzi o znalezienie własnego rytmu i ustawienie serii bez zbytniego forsowania się. W ten sposób w pierwsze dni możesz wykonywać naprzemiennie, na przykład, serie kilku minut biegu i czterech minut marszu, w sumie dwadzieścia lub trzydzieści minut.

W miarę upływu dni możesz modyfikować te serie, aby zwiększyć ich intensywność. Oznacza to, że możesz kontynuować serię dwóch minut biegu i trzech minut marszu. Potem trzy biegi i dwa chodzenia… i tak dalej, w nieskończoność.

Aby to ćwiczenie było jeszcze skuteczniejsze, wykonuj minuty marszu dynamicznie. Oznacza to, że nie będziesz chodzić spacerowo, ale w szybkim tempie. Oprócz tego wpłyniesz również pozytywnie na górną część ciała, czyli tułów oraz ramiona.

Zacznij leczenie zaparć od wprowadzenia regularnych ćwiczeń.

Aby przygotować organizm do aktywności fizycznej, warto zacząć od lekkich ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich intensywność.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Najlepsze ćwiczenia na świeżym powietrzu dla par

Metoda CaCo

Rozpoczęcie lub wznowienie aktywnego życia zawsze będzie przekładać się na poprawę zdrowia. Sukces jest gwarantowany, jeśli tej aktywności fizycznej towarzyszy również zdrowa dieta. Prowadząc obserwację, stopniowo zaczniesz zauważać następujące wyniki:

Jeśli dodatkowo będziesz to robić w sposób spójny i odpowiedzialny, dostosowując aktywność do swoich możliwości fizycznych i ćwicząc we własnym tempie, uchronisz się przed kontuzjami, które mogą okazać się bardzo nieprzyjemne.

Ten artykuł został napisany i zweryfikowany przez doktor Elisę Martin Cano.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Koplan JP, Powell KE, Sikes RK, Shirley RW, Campbell CC. An Epidemiologic Study of the Benefits and Risks of Running. JAMA J Am Med Assoc. 1982 Dec 17;248(23):3118–21.
  • Clement DB, Taunton JE, Smart GW. Achilles tendinitis and peritendinitis: Etiology and treatment. Am J Sports Med. 1984;12(3):179–84.
  • van Mechelen W. Running Injuries: A Review of the Epidemiological Literature. Vol. 14, Sports Medicine: An International Journal of Applied Medicine and Science in Sport and Exercise. Springer; 1992. p. 320–35.
  • Subotnick SI. The Biomechanics of Running Implications for the Prevention of Foot Injuries. Vol. 2, Sports Medicine: An International Journal of Applied Medicine and Science in Sport and Exercise. 1985. p. 144–53.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.