Metoda Billingsów lub śluzu szyjkowego: co to jest i jakie jest ryzyko?

Metoda Billingsa ma tę zaletę, że jest całkowicie naturalna i nie generuje żadnych skutków ubocznych. Z drugiej strony wymaga dużej dyscypliny i wytrwałości od tych, którzy z niej korzystają. Mimo to nie zawsze jest skuteczna.
Metoda Billingsów lub śluzu szyjkowego: co to jest i jakie jest ryzyko?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2022

Metoda Billingsów jest naturalną techniką antykoncepcyjną. Jak każda metoda antykoncepcyjna, jest używana do kontroli urodzeń. Różnica polega na tym, że w tym przypadku nie stosuje się hormonów ani urządzeń w macicy.

Metoda ta opiera się na obserwacji i interpretacji cech śluzu szyjkowego. W zależności od tych zmian kobieta jest w stanie określić, kiedy jest w okresie płodnym, a kiedy nie. Metodę Billingsów uważa się za stosunkowo skuteczną.

Szacuje się, że przy perfekcyjnym zastosowaniu metody Billingsów jest ona skuteczna aż w 97%. Ponieważ jest całkowicie naturalna, pozwala uniknąć możliwych skutków ubocznych, które czasami powodują inne metody antykoncepcji.

Na czym polega metoda Billingsów?

Metoda rozliczeń
Metoda Billingsów to niehormonalny, niebarierowy sposób antykoncepcji.

Metoda Billingsów to procedura, która pozwala kontrolować moment poczęcia. Jest również znana jako „metoda owulacji Billingsów” lub „metoda śluzu szyjkowego ”. Opiera się na szczegółowej obserwacji wzorców śluzu szyjkowego w całym cyklu menstruacyjnym.

Śluz szyjkowy zmienia kolor, teksturę i ilość podczas cyklu menstruacyjnego. Ta zmiana jest najbardziej zauważalna w dniach, w których występuje owulacja. Dzieje się tak dlatego, że organizm musi stworzyć odpowiednie środowisko, aby ułatwić poczęcie.

Kluczem do metody Billingsów jest nauczenie się identyfikowania tych zmian w śluzie szyjkowym. Wychodzi on z szyjki macicy przez pochwę w postaci wydzieliny. Rozpoznając dni płodne dzięki jego obserwacji, można przewidzieć, kiedy istnieje większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, a kiedy nie.

W dni płodne często stosuje się inną metodę antykoncepcji, taką jak prezerwatywy. Powszechne jest również łączenie metody Billingsów z innymi technikami, takimi jak podstawowe monitorowanie temperatury lub elektroniczny monitor płodności. Zapewnia to większą skuteczność.

Stosowanie metody Billingsów

Aby zastosować metodę Billingsów, należy codziennie sprawdzać śluz szyjki macicy – czyli wydzielinę z pochwy a następnie odnotowywać zmiany na wykresie. Najlepiej zacząć dzień po zakończeniu miesiączki.

Należy wykonać następujące kroki:

  • Oczyść wejście do pochwy. Można to zrobić za pomocą papieru toaletowego lub chusteczek higienicznych. Najlepiej przed oddaniem moczu.
  • Obserwuj kolor i konsystencję śluzu.
  • Wykonaj tę samą obserwację, ale tym razem na bieliźnie.
  • Włóż palce do pochwy i obserwuj śluz, który na nich pozostaje. Twoje ręce powinny być czyste, kiedy to robisz.
  • Potrzyj i rozprowadź wydzielinę między palcem wskazującym a kciukiem. Zwróć uwagę na konsystencję i kolor.
  • Zanotuj na swoim wykresie wszystko, co zaobserwowałaś.

Najlepiej nie uprawiać seksu ani nie używać prezerwatywy podczas obserwacji pierwszego cyklu miesiączkowego. Chodzi o to, że seks może powodować zmiany w śluzie szyjkowym, co prowadzi do dezorientacji.

Zmiany w śluzie szyjkowym i ich interpretacja

W trakcie cyklu miesiączkowego w śluzie szyjkowym pojawia się kilka zmian. Bardzo ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli masz prawidłowo zastosować metodę Billingsów. Trzy zmienne do obserwacji to kolor, tekstura i ilość.

Etapy w cyklu menstruacyjnym, w których występują zmiany, są następujące:

  • Miesiączka. Podczas menstruacji nie można zaobserwować przepływu śluzu szyjkowego. Te dni są uważane za bezpłodne.
  • Po miesiączce. Odpowiada to trzem lub czterem dniom po zakończeniu miesiączki. Przepływ jest bardzo ograniczony, dlatego uważa się je za „suche dni”. Są to również dni niepłodne.
  • Dni przed owulacją. Pojawia się większa ilość śluzu i jest on żółty, biały lub mętny. Odpowiada to momentowi, w którym jajko zaczyna dojrzewać. Trwa od trzech do pięciu dni. To są dni możliwej płodności.
  • Podczas owulacji. Jest to etap cyklu z największą ilością śluzu szyjkowego. Konsystencja jest podobna do białka jajka i można rozciągnąć śluz między palcami. Trwa około czterech dni i odpowiada najbardziej płodnej fazie całego cyklu.
  • Po owulacji. Śluz szyjki macicy staje się zauważalnie cieńszy, lepki i mętny. Potem nie ma śluzu lub jest go bardzo mało. Okres ten trwa od 11 do 14 dni. To są dni niepłodne. Następnie pojawia się okres i cykl rozpoczyna się od nowa.

Możesz być zainteresowana przeczytaniem również tego artykułu: Wytrysk opóźniony – na czym polega ta dysfunkcja

Ryzyko korzystania z tej metody

Jak powiedzieliśmy na początku, metoda Billingsów jest bezpieczna tylko wtedy, gdy jest prawidłowo stosowana. Aby to osiągnąć, zazwyczaj wymagane jest jednak formalne szkolenie. Konieczna jest również konsekwencja, ponieważ codziennie należy sprawdzać stan śluzu szyjkowego.

Niektóre szacunki wskazują, że na 100 kobiet stosujących metodę Billingsów 23 zajdzie w ciążę w pierwszym roku regularnego stosowania. Wśród kobiet, które doskonale stosują tę metodę, wskaźnik ciąż wynosi trzy na 100.

Chociaż ta metoda jest naturalna i nieinwazyjna, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Chociaż jest tańsza niż jakiekolwiek inne środki antykoncepcji, metoda Billingsa często okazuje się mniej skuteczna w zapobieganiu ciąży.

Wskazówki i zalecenia

Metoda Billingsa za seks
Prawidłowe stosowanie metody Billingsów wymaga wiedzy i konsekwencji.

Istnieje kilka czynników, które mogą powodować zmiany w śluzie szyjkowym. Sam stosunek seksualny może powodować zmiany w wydzielinie, a to często prowadzi do zamieszania. Inne czynniki, które mają wpływ na te płyny, obejmują:

  • Używanie lubrykantów w pochwie
  • Niektóre leki
  • Płukanie pochwy
  • Karmienie piersią
  • Niedawne stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
  • Przedwczesna menopauza
  • Choroby przenoszone drogą płciową
  • Zapalenie pochwy

Alternatywą dla metody Billingsów jest metoda dwudniowa. W tym przypadku kobieta musi sobie zadać tylko dwa pytania:

  • Czy dzisiaj mam śluz szyjki macicy?
  • Czy wczoraj miałam śluz szyjkowy?

Jeśli odpowiedź na oba pytania brzmi „nie”, prawdopodobnie uprawianie seksu jest bezpieczne, bez ryzyka zajścia w ciążę. W każdym razie nie można powiedzieć, że metoda dwudniowa jest skuteczniejsza niż metoda Billingsów, ale wymaga mniejszej wytrwałości.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Śluz szyjkowy: fakty, które każda kobieta powinna znać

Połącz metodę Billingsów z inną techniką, jeśli chcesz uniknąć ciąży

Metoda Billingsów może być bardziej przydatna dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, niż dla tych, które chcą uniknąć poczęcia. Oprócz wspomnianych wcześniej słabości tej techniki należy dodać, że niektóre kobiety mają słaby przepływ śluzu przez cały miesiąc.

Jeśli kobieta chce skorzystać z metody Billingsów, najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładnych wskazówek. Może natomiast potrzebować kombinacji z innymi metodami, jeśli jej celem jest uniknięcie ciąży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Curriá, M. I. (2010). LH y moco cervical en el reconocimiento de la fertilidad.
  • Catelo Ayala, L. La curva de temperatura basal en la esterilidad. Revista de la Facultad de Medicina, 3(3).
  • Padilha, T., & Deretti, E. A. (2021). Método de Ovulación Billings: entre la eficacia y el desconocimiento. Revista Bioética, 29, 208-219.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.