Gazy podczas menstruacji - dlaczego kobiety je mają?

Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety podczas okresu, prowadzą do różnych sytuacji. Dlatego wiele osób doświadcza więcej gazów, a także problemów trawiennych, podczas menstruacji.
Gazy podczas menstruacji - dlaczego kobiety je mają?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Może się wydawać niemożliwe, że gazy podczas menstruacji mogą stanowić jakiś problem dla kobiet. Jednak prawda jest taka, że ​​istnieje związek między jednym procesem a drugim – mimo tego, że układ pokarmowy i układ rozrodczy są od siebie niezależne.

Dla wielu kobiet częstym objawem jest nadmiar gazów podczas menstruacji. Występuje to u co najmniej dwóch trzecich populacji kobiet. Również osoby, które mają już problemy z trawieniem, cierpią z powodu tej sytuacji bardziej.

Jak dotąd nie znaleziono dokładnego i szczegółowego wyjaśnienia, dlaczego to zjawisko w ogóle występuje. Wiemy jednak, że wzloty i upadki hormonalne wywołane cyklem miesiączkowym wpływają na procesy żołądkowo-jelitowe.

Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo.

Pochodzenie gazu

To normalne, że wydalamy gazy od 6 do 20 razy dziennie. W przypadku kobiet czynniki takie jak miesiączka mogą zwiększyć tę częstotliwość.

Gazy podczas menstruacji

To normalne, że gazy są wypuszczane, mimo że istnieje pewne społeczne tabu i powoduje to  zakłopotanie u niektórych osób. Jest to całkowicie naturalne, że człowiek wypuszcza gazy od 6 do 20 razy dziennie. Co więcej, normalne jest również beknięcie trzy lub cztery razy po jedzeniu.

Gaz jest wytwarzany w jelicie lub żołądku, gdy żywność jest rozkładana w organizmie. Niektóre pokarmy wytwarzają więcej gazów niż inne. Podobnie, u niektórych osób gazy występują częściej niż u innych, co nie oznacza żadnego rodzaju choroby.

Oprócz niektórych pokarmów, nietolerancji pokarmowych lub przyjmowania niektórych leków, miesiączka powoduje również wzrost ilości gazów. Wynika to ze zmian poziomu hormonów w organizmie. Dlatego jest to również częsta sytuacja w okresie menopauzy.

Możesz być zainteresowany: Czy okres u kobiet się synchronizuje?

Miesiączka i trawienie

Podczas menstruacji w organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne. To często wpływa na układ pokarmowy. Dlatego podczas cyklu miesiączkowego normalne jest występowanie tego typu problemów:

  • Zaparcia. Zwykle występuje podczas owulacji, gdy cykle progesteronowe zmniejszają się. Rezultatem jest rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego. To z kolei utrudnia eliminację resztek pożywienia.
  • Biegunka. Kobiety często doświadczają biegunki w dniach poprzedzających początek miesiączki. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie występuje nadmiar serotoniny i oksytocyny, co prowadzi do większej ruchliwości w jelitach.
  • Gazy. Zmiany hormonalne znacząco zmieniają rytmy trawienia. Prowadzi to do większego gromadzenia się gazów podczas menstruacji.

Gazy podczas menstruacji

W okresie menstruacyjnym zachodzą zmiany hormonalne, które mogą wpływać na funkcje układu pokarmowego. Dlatego kobieta może cierpieć na biegunkę, zaparcia i wzdęcia.

Ból brzucha podczas menstruacji

Eksperci nie są do końca pewni przyczyny zwiększonego wydzielania gazów podczas menstruacji. Jednak według dostępnych danych nawet jedna trzecia kobiet, które normalnie nie mają problemów z trawieniem, ma problemy z gazami podczas okresu.

Faktem jest, że progesteron osiąga szczyt na kilka dni przed rozpoczęciem okresu u kobiety. Jak wskazaliśmy, to w zasadzie wpływa na normalne funkcjonowanie układu pokarmowego. Czasami występuje biegunka, zaparcia lub uogólniony dyskomfort zwany „stresem jelitowym”.

W związku z tym jedno z przeprowadzonych badań wskazuje, że istnieje związek między problemami trawiennymi a substancjami zwanymi prostaglandynami. Działają one jak hormony i są w dużej mierze odpowiedzialne za tak zwane skurcze menstruacyjne.

Wydaje się, że u osób, które podczas miesiączki borykają się z problemami żołądkowo-jelitowymi, w organizmie występuje również większe stężenie prostaglandyn. Prowadzi to do problemów jelitowych, które również generują większą ilość gazów podczas menstruacji.

Gazy podczas menstruacji – informacje uzupełniające

Bakterie w jelitach również zmieniają się z każdym cyklem miesiączkowym. Dzieje się tak, ponieważ fluktuacja hormonalna wpływa na te bakterie i zmienia skład bakterii w jelicie. To również zmienia fermentację bakteryjną. Konsekwencją jest to, że gaz podczas menstruacji ma bardziej intensywny i nieprzyjemny zapach.

Niektóre pokarmy są szczególnie drażniące w okresie menstruacji, zwłaszcza produkty mleczne. Należy pamiętać, że obejmuje to nie tylko mleko, ale wszystkie jego pochodne. Na przykład ser, masło, jogurt i wszelka przetworzona żywność, która zawiera mleko w swoim składzie.

Kawa zwykle wywołuje podobne efekty. Zarówno kawa, jak i produkty mleczne mają jeszcze silniejszy wpływ na kobiety, które wcześniej miały problemy żołądkowo-jelitowe. W rzeczywistości osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego mają większą ilość gazów i cięższe objawy podczas menstruacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ashley, C. D., Bishop, P., Smith, J. F., Reneal, P., & Perkins, C. (2000). Efectos de la Fase Menstrual sobre la Oxidación de Grasas y Carbohidratos durante el Ejercicio Prolongado en Mujeres Activas-G-SE/Editorial Board/Dpto. Contenido. PubliCE.
  • Bernstein MT, Graff LA, Avery L, Palatnick C, Parnerowski K, Targownik LE. Gastrointestinal symptoms before and during menses in healthy women. BMC Womens Health. 2014;14:14. Published 2014 Jan 22. doi:10.1186/1472-6874-14-14
  • Ricciotti E, FitzGerald GA. Prostaglandins and inflammation. Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2011;31(5):986–1000. doi:10.1161/ATVBAHA.110.207449
  • Jung HK, Kim DY, Moon IH. Effects of gender and menstrual cycle on colonic transit time in healthy subjects. Korean J Intern Med. 2003;18(3):181–186. doi:10.3904/kjim.2003.18.3.181

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.