Zioła na trawienie: poznaj 5 najlepszych!

Chcesz wspomóc swój układ trawienny? Dolegliwości ze strony układu pokarmowego można leczyć w naturalny sposób. Poznaj zioła na trawienie!
Zioła na trawienie: poznaj 5 najlepszych!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Rośliny lecznicze mogą wspomóc trawienie w delikatny i naturalny sposób. Jeśli więc cierpisz z powodu dolegliwości takich jak wzdęcia, gazy, nadkwasota, zaparcia, biegunki, wrzody czy niestrawność, sięgnij po zioła na trawienie.

W tym artykule przedstawiamy 5 ziół na trawienie: imbir, kurkuma, lukrecja, cynamon cejloński i koper włoski. Odkryj ich właściwości!

Zioła na trawienie

1. Imbir

Imbir to znany na całym świecie środek na trawienie. Wykorzystywany jest jako przyprawa poprawiająca smak i nadająca wyrazistości daniom. Jeśli chodzi o aspekt medyczny, korzeń imbiru skutecznie działa na biegunkę, wrzody i wzdęcia.

Imbir można spożywać na surowo lub w formie naparu albo wycisnąć go i zmieszać z wodą. Jego smak jest ostry i mocny oraz dobrze rozgrzewa.

Imbir to jeden z najlepszych sposobów na trawienie. Nie należy z nim jednak przesadzać.

2. Kurkuma

Kurkuma to roślina lecznicza o wielu zaletach dla zdrowia. Należy do nich działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne oraz zawartość kurkuminy. Kurkuma skutecznie działa na wrzody i wzdęcia.

Sproszkowany korzeń można dodawać do dań, zarówno słodkich (ciasteczek, kremów, koktajli, soków) jak i wytrwanych (gulaszy, tortilli, warzyw, sosów). Co więcej, można przygotować z niego napar lub przyjmować go w formie suplementu.

Warto zaznaczyć, że kurkumę powinno się spożywać wraz z czarnym pieprzem. Składniki te dodatkowo wzajemnie wzmacniają swoje lecznicze działanie.

3. Lukrecja

Lukrecja to roślina lecznicza popularna w medycynie ajurwedyjskiej, w Indiach oraz w innych krajach. Jej korzeń działa ściągająco na układ trawienny, lekko przeczyszcza i ma właściwości przeciwzapalne.

Dzięki działaniu leczniczemu, lukrecja pomaga leczyć nadkwasotę i wrzodyJej słodki smak dobrze pasuje także do naparów oraz ziołowych środków opisanych w tym artykule.

Lukrecję można przyjmować także w postaci karmelków lub pastylek lub żuć ją, by wydobyć z niej ekstrakt. Warto przy tym zaznaczyć, że lukrecja może podnosić ciśnienie tętnicze. Dlatego nie jest wskazana osobom z nadciśnieniem.

Działanie przeciwzapalne i przeczyszczające lukrecji pomaga przy problemach z trawieniem.

4. Cynamon cejloński

Cynamon, a szczególnie jego cejlońska odmiana (Cinnamomum zeylanicum) to przyprawa, której nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Ma działanie prozdrowotne dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, antylipidowym, przeciwcukrzycowym, antymikrobowym i antynowotworowym.

Poza zastosowaniem w charakterze przyprawy, nasi przodkowie korzystali z niego jako środka za problemy z układem oddechowym i pokarmowym. Może pomóc w przypadku wrzodów i wesprzeć funkcjonowanie wątroby oraz złagodzić niestrawność. Pomaga także wyeliminować Helicobacter pylori i zapobiega chorobom pasożytniczym.

Cynamon cejloński w proszku można dodawać do gulaszy, pieczeni i słodyczy. Można także przyjmować go w formie kapsułek lub wyciągu.

5. Koper włoski

Koper włoski także dobrze działa na trawienie. Na całym świecie stosuje się różne części tej rośliny – nasiona, liście i korzenie. Koper włoski działa wiatropędnie – ułatwia wydalanie gazów w razie wzdęć. Koi też bóle brzucha, redukuje poczucie pełności, ułatwia wydalanie i skutecznie leczy biegunkę.

Co więcej, koper włoski w naturalny sposób i bez działań ubocznych zmniejsza intensywność kolki dziecięcej. Do tego celu wykorzystuje się olej z nasion i podaje dzieciom przez 2 do 12 tygodni, co zmniejsza skurcze jelit i przyspiesza ich ruchy.

Teraz znasz już zioła w efektywny i naturalny sposób wspomagające trawienie. Nie wahaj się więc i sięgnij po nie, a poradzisz sobie lepiej z lekkimi problemami trawiennymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hewlings, S., & Kalman, D. (2017). Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Foods. https://doi.org/10.3390/foods6100092
  • Peterson, S. N., Uchitel, S., Mills, P. J., Sharma, V., Chopra, D., Peterson, C. T., & Denniston, K. (2018). Prebiotic Potential of Herbal Medicines Used in Digestive Health and Disease. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2017.0422
  • Tangjitman, K., Wongsawad, C., Kamwong, K., Sukkho, T., & Trisonthi, C. (2015). Ethnomedicinal plants used for digestive system disorders by the Karen of northern Thailand. Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine. https://doi.org/10.1186/s13002-015-0011-9
  • Prasad, S., Tyagi, A. K., & Aggarwal, B. B. (2014). Recent developments in delivery, bioavailability, absorption and metabolism of curcumin: The golden pigment from golden spice. Cancer Research and Treatment. https://doi.org/10.4143/crt.2014.46.1.2
  • Alexandrovich, I., Rakovitskaya, O., Kolmo, E., Sidorova, T., & Shushunov, S. (2003). The effect of fennel (Foeniculum vulgare) seed oil emulsion in infantile colic: A randomized, placebo-controlled study. Alternative Therapies in Health and Medicine.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.