Męskie strefy erogenne, które warto poznać

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2023

Czy wiesz, że poza obszarem genitaliów istnieją również inne męskie strefy erogenne? Zaliczamy do nich choćby pośladki, uda i wargi.

Jeśli uważasz, że męskie strefy erogenne ograniczają się jedynie do obszaru genitaliów, to bardzo się mylisz! Istnieje wiele obszarów, które mogą wywoływać duże podniecenie u mężczyzn.

Czytaj dalej, aby poznać  niektóre męskie strefy erogenne, o których powinnaś wiedzieć (i stymulować je), aby zwiększyć przyjemność i satysfakcję płynącą ze zbliżeń seksualnych dla Was obojga. Nie przegap ich!

Czym są męskie strefy erogenne?

Tak zwane strefy erogenne” to części ciała, które, gdy są stymulowane, wywołują podniecenie seksualne. Takie strefy cechuje zazwyczaj duża liczba zakończeń nerwowych, dzięki czemu są bardziej wrażliwe.

Stymulowanie ich poprzez gładzenie, pocałunki lub masaż to niezwykle istotna część gry wstępnej, która pomaga zwiększyć podniecenie. Dzięki takiej stymulacji o wiele łatwiej będzie osiągnąć orgazm, zarówno podczas stosunku, jak i masturbacji.

Zazwyczaj wyróżniamy pierwotne i wtórne strefy erogenne:

  • Pierwotne strefy erogenne. To pierwotne obszary płciowe, takie jak genitalia, które wywołują odpowiedź seksualną. Tym samym u kobiet jest to pochwa i łechtaczka, zaś u mężczyzn – penis i jądra.
  • Wtórne strefy erogenne. To inne obszary, które wywołują podniecenie seksualne, ale ich działanie i poziom wywoływanego podniecenia są zależne od indywidualnych upodobań. Na przykład do stref erogennych zalicza się ucho. Jednak jego stymulacja może pobudzać niektóre osoby, zaś innym może się nie podobać.

Męskie strefy erogenne: jak wywołać rozkosz?

Przybliżymy teraz najważniejsze męskie strefy erogenne. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie ograniczają się one jedynie do obszaru męskich organów płciowych.

1. Penis

Penis to strefa erogenna w całym tego słowa znaczeniu w przypadku każdego mężczyzny. Mieszczą się w nim liczne zakończenia nerwowe. Niezwykle wrażliwy obszar to zwłaszcza okolice wędzidełka. Ich stymulacja może doprowadzić do wystąpienia niezwykle intensywnego podniecenia.

2. Moszna

Moszna, podobnie jak penis, stanowi część męskich genitaliów. To “worek ze skóry”, w którym znajdują się jądra i który je chroni.

Ten obszar organów płciowych jest niezwykle wrażliwy, a jego stymulacja znacząco zwiększa poziom podniecenia. Chociaż cały obszar jest erogenny, to najbardziej podatny na stymulację jest szew na mosznie, czyli linia przebiegająca przez środek, która łączy dwie połówki moszny.

3. Krocze

Krocze to obszar, który ciągnie się od moszny do odbytu. Znajduje się w nim wiele zakończeń nerwowych, a ich stymulacja może wywoływać znaczące podniecenie. Dlatego też warto pamiętać o stymulacji krocza podczas gry wstępnej, aby wywołać jak największe podniecenie u mężczyzny.

4. Pośladki i odbyt

Podążając dalej, na naszej drodze stają pośladki oraz odbyt, które również są niezwykle wrażliwe. Stymulując ten obszar, możesz zwiększyć libido mężczyzny. To doskonały dodatek do gry wstępnej.

5. Uda

Masowanie wewnętrznych części ud mężczyzny często stanowi świetny sposób na pobudzenie pożądania, ponieważ stanowią one jedną z męskich stref erogennych. Poza tym podniecenie będzie się zwiększało wraz ze zbliżaniem się do genitaliów.

Możesz wykorzystać ten obszar jako punkt startowy podczas gierek seksualnych lub stymulującego masażu, zwiększając podniecenie, gdy będzie stopniowo przesuwać się w kierunku genitaliów.

6. Usta i wargi to też męskie strefy erogenne

To jeden z obszarów, który może prowadzić do wystąpienia znaczącego podniecenia dzięki pełnym pasji pocałunkom, liźnięciom, otarciom, a nawet podgryzaniu. Jak zapewne się spodziewasz, usta, wargi i język należą do wtórnych stref erogennych, które są w stanie wywoływać największe podniecenie. To jeden z najbardziej erotycznych obszarów.

Dlatego też jeśli chcesz pobudzić libido, koniecznie wykorzystaj te części ciała, aby wywołać jak największe pożądanie i podniecenie.

7. Uszy

Ucho należy do wtórnych stref erogennych, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Część, która wywołuje największe podniecenie, to chrząstka uszna, gdzie mieści się więcej zakończeń nerwowych.

Dlatego też całowanie ucha mężczyzny, pocieranie go wargami, bawienie się nim, a nawet jego podgryzanie, może znacząco zwiększać jego podniecenie seksualne.

8. Szyja i kark

Masowanie tych obszarów prowadzi do pojawienia się rozluźnienia i uczucia dobrego samopoczucia. Co więcej, jeśli włączysz ich stymulację do gry wstępnej, zwłaszcza w formie masażu erotycznego wykonywanego dłońmi lub ustami, możesz osiągnąć jeszcze większe podniecenie.

To bez wątpienia doskonały sposób na rozluźnienie i cieszenie się pieszczotami oraz niezwykle ekscytującymi zabawami przed stosunkiem.

A teraz wykorzystaj zdobytą wiedzę!

Widzisz więc, że w ciele mężczyzny istnieje o wiele więcej stref erogennych niż tylko same organy płciowe. Dlatego też nie masz już żadnych wymówek, aby nie cieszyć się każdą częścią ciała swojego partnera!

Oczywiście zawsze warto rozmawiać ze swoim partnerem, aby poznać jego preferencje, dowiedzieć się, co go podnieca i jakie strefy chciałby mieć pieszczone. To pomoże Wam poznać się lepiej i doświadczyć wspaniałych erotycznych chwil.

Pamiętaj, że najlepiej byłoby, gdyby w sprawach związanych z seksem nie było żadnych tematów tabu. Powinniście być w stanie otwarcie wytłumaczyć co pobudza Wasze libido, aby rozkoszować się pełnym satysfakcji i radości pożyciem seksualnym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Turnbull, Oliver H.; Lovett, Victoria E.; Chaldecott, Jackie; Lucas, Marilyn D. (Abril de 2014). «Reports of intimate touch: Erogenous zones and somatosensory cortical organization». Cortex 53: 148.
  • Nummenmaa, Lauri & Suvilehto, Juulia & Glerean, Enrico & Santtila, Pekka & Hietanen, Jari. (2016). Topography of Human Erogenous Zones. Archives of Sexual Behavior. 45. 10.1007/s10508-016-0745-z.
  • Tsakiris, Manos & Maister, Lara & Fotopoulou, Aikaterini & Turnbull, Oliver. (2018). The erogenous mirror: Intersubjective and multisensory maps of sexual arousal. 10.31234/osf.io/zreku.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.