Melanoza palacza - dowiedz się czegoś więcej o tej chorobie!

Palenie ma o wiele więcej konsekwencji niż rak płuc, a jednym z nich jest melanoza palacza. Opowiemy Ci wszystko o tych czarnych plamkach, które pojawiają się w ustach palaczy.
Melanoza palacza - dowiedz się czegoś więcej o tej chorobie!

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Melanoza palacza to tylko jedno z potencjalnych zagrożeń związanych z paleniem papierosów. Wszyscy wiemy, że bycie palaczem niesie ze sobą wiele problemów. Jest to nawyk naprawdę szkodliwy dla zdrowia, chociaż ludzie nie są świadomi wszystkich problemów zdrowotnych, które mogą być z nim związane, poza rakiem płuc.

Melanoza polega na pojawieniu się ciemnych plam na skórze i błonach śluzowych. To łagodny proces, ale ludzie mylą go z dużo bardziej złożonymi problemami, takimi jak rak jamy ustnej. Obie sytuacje charakteryzują się początkowo ciemnymi plamami w jamie ustnej.

Naukowcy szacują obecnie, że około 8 milionów ludzi umiera każdego roku w wyniku palenia. Co więcej, nie tylko wpływa ono na palacza, ale może również negatywnie wpływać na zdrowie wszystkich wokół niego.

Liczba palaczy stale rośnie, a być może powodem tego jest to, że populacja nie jest jeszcze w pełni świadoma wszystkich negatywnych skutków tego nałogu. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, czym jest melanoza palacza i jak ją leczyć.

Co to jest melanoza palacza?

Jak już wspomnieliśmy, melanoza charakteryzuje się występowaniem ciemnych plam w jamie ustnej, głównie na dziąsłach. To łagodny i odwracalny stan. Według naukowców jest on całkowicie spowodowane paleniem.

Oznacza to, że nie ma czynników genetycznych, które wpływają na wygląd tych plam. Ponadto, chociaż główną przyczyną jest palenie, mogą być również spowodowane żuciem tytoniu.

Melanoza palacza wynika z faktu, że niektóre składniki tytoniu stymulują melanocyty błony śluzowej. Melanocyty to komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny. To substancja, która decyduje o kolorze naszej skóry.

Badacze szacują, że melanoza dotyka około 30% wszystkich palaczy. Czynnikami, które w największym stopniu wpływają na rozwój tej choroby, są długość czasu palenia, a także ilość wchłanianego tytoniu.

Ponadto często towarzyszy jej nieświeży oddech i zażółcenie zębów. W zasadzie to tylko problem estetyczny. Jednak prawda jest taka, że melanoza może prowadzić do opóźnionego wykrycia poważniejszych chorób, takich jak rak.

Mężczyzna z melanozą palacza.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak zerwać z nałogiem i rzucić palenie?

Jak rozpoznać melanozę?

Jak już wyjaśniliśmy, znaczenie melanozy polega na tym, że łatwo ją pomylić z innymi schorzeniami. Innymi słowy, osoba, która ma ciemne plamy w ustach z powodu palenia, może mieć różne problemy zdrowotne. To może być nawet rak.

Rak jamy ustnej jest ściśle związany z paleniem. W rzeczywistości prawie 8 na 10 osób cierpiących na raka jamy ustnej to palacze. Objawy tej patologii są zróżnicowane. Pierwszym objawem, który się pojawia, są zwykle zmiany koloru błony śluzowej.

Jednak rak nie jest jedynym problemem zdrowotnym, który ludzie często mylą z melanozą. Uważamy również, że ważne jest, aby wiedzieć, że niektóre zmiany naczyń krwionośnych mają podobne objawy. Ponadto istnieją inne choroby o podobnym przebiegu, takie jak:

  • Zespół Peutza-Jeghersa.
  • Choroba Addisona.

Jak lekarze diagnozują melanozę?

Jedynym sposobem na odróżnienie melanozy palacza od innego wydanego zdrowia jest wykonanie biopsji. W ten sposób lekarz upewnia się, że ciemne plamy nie są oznakami innych problemów. Najlepiej jednak, aby przed wykonaniem biopsji pacjent rzucił palenie.

Kiedy pozbędzie się tego nawyku, jeśli przyczyną jest naprawdę melanoza, plamy znikną z czasem. Jak już wspomnieliśmy, jest to problem odwracalny. Mimo to ich zanik może zająć długie lata.

Usta oparzone tytoniem

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak tytoń szkodzi jamie ustnej

Podsumowując

Melanoza to łagodny stan. Jeśli jednak jesteś palaczem, bardzo ważne jest, aby udać się do lekarza w przypadku jakichkolwiek oznak, że może to mieć miejsce. Musisz sprawdzić, czy to melanoza, czy plamy są spowodowane procesem nowotworowym lub inną chorobą.

Ponadto za wszelką cenę należy unikać palenia. Wszystkie zawarte w nim substancje mają negatywny wpływ na nasz organizm. Dlatego powinieneś pomyśleć o różnych formach terapii, lekach i wielu innych sposobach pozbycia się tego nałogu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.