Jak zerwać z nałogiem i rzucić palenie?

Jak zerwać z nałogiem i rzucić palenie?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że warto zerwać z nałogiem i przestać palić. Jednak palacze często je ignorują, ponieważ ich uzależnienie od tytoniu jest zbyt mocne. Oczywiście główny powód przemawiający za rzuceniem palenia to poprawa zdrowia.

Jednak taka decyzja przyniesie również korzyści otaczającemu Cię światu. Dowiedz się więcej na ten temat.

Istnieje niezliczenie wiele powodów, które przemawiają za tym, aby zerwać z nałogiem i przestać palić. Z kolei powody, które przemawiają za tkwieniem w nałogu, są bardzo nieliczne. To prawda, że palenie to nawyk który nabywa się w niezauważalny sposób.

Jednak koniec końców stajesz się zależny pod względem fizycznym i psychicznym od papierosów, a ich palenie staje się nawykiem, który jest niezwykle trudno rzucić.

Wielu palaczy tak naprawdę nawet nie przepada za paleniem. To wewnętrzny przymus. Wiedzą, że papierosy niszczą ich płuca i sprawiają, że nie są w stanie złapać oddechu. Jednak są tak uzależnieni, że dalej palą, nawet jeśli nie sprawia im to zbyt dużej przyjemności.

Chociaż istnieje wiele powodów, które skłaniają do rzucenia palenia, nie powinieneś zrywać z nałogiem jedynie pod zewnętrzną presją lub z poczucia winy. Musisz zyskać świadomość korzyści płynących z życia bez tytoniu. Oto dziewięć powodów, które przekonają Cię, że warto zerwać z nałogiem.

Zerwać z nałogiem, aby przedłużyć sobie życie

Wnuczka z babcią
Badania wykazały, że palenie znacząco skraca życie.

Palenie skraca życie. To fakt, który udowodniono naukowo. Badanie przeprowadzone 50 lat temu, które opublikowano w British Medical Journal, udowodniło, że każdy palacz żyje średnio o dziesięć lat mniej od osoby, która nie pali.

Dlatego warto zerwać z nałogiem, aby przedłużyć swoją oczekiwaną długość życia.

Ochroń się przed chorobą, która wywiera wpływ na jakość Twojego życia

Każdy wiem, że palenie może prowadzić do rozwoju licznych chorób. Najpoważniejsze z nich to różne rodzaje raka oraz choroby układu krążenia i oddechowego. Te i inne zaburzenia nie tylko skracają Twoje życie, ale również w znaczący sposób zmniejszają jego jakość.

W końcu możesz żyć jeszcze przez wiele lat, ale zapewne będziesz musiał zmagać się z licznymi wizytami w szpitalach i oczywiście przyjmować wiele leków.

Popraw swoje osiągi fizyczne

Jeśli jesteś palaczem, zapewne będziesz męczyć się szybciej niż osoba niepaląca. Co więcej, wchodzenie po schodach lub chodzenie na spacer może stanowić dla Ciebie prawdziwe wyzwanie. Zapewne nie będziesz w stanie uprawiać sportów, które wymagają jakiegokolwiek wysiłku ze strony Twojego układu oddechowego.

To dobry powód, aby zerwać z nałogiem oraz zacząć cieszyć się zdrowymi i fajnymi aktywnościami.

Popraw swój wygląd

Palenie wpływa na wygląd Twojej skóry. Sprawia, że staje się sucha i zaczyna się przedwcześnie starzeć. Palenie wywołuje również brzydki oddech i różne problemy z uzębieniem. Większość palaczy ma pożółknięte zęby oraz paznokcie i palce.

No i oczywiście pozostaje jeszcze kwestia zapachu, który zostaje na Tobie, gdy palisz. Dlatego rzucenie palenia bez wątpienia poprawi Twój ogólny wygląd.

Zyskaj większą kontrolę nad samym sobą

Kobieta w oknie
Rzucenie palenia jest trudne, ponieważ wymaga zerwania z nałogiem. Dlatego też zerwanie z paleniem poprawia Twoją samokontrolę.

Rzucanie palenia nigdy nie jest łatwe. Jednak nie musi być też aż tak trudne, gdy w końcu tą decyzję. Jednak będziesz potrzebować prawdziwej siły charakteru, wytrwałości oraz panowania nad samym sobą.

To wyzwanie, które zwiększy Twoją siłę woli, a w konsekwencji Twoją samokontrolę. W ten sposób na zerwaniu z nałogiem skorzysta nie tylko Twoje ciało, ale również psychika.

Postaraj się zerwać z nałogiem i zaoszczędź pieniądze

W dzisiejszych czasach papierosy i tytoń są dość drogie. Okazuje się, że jeśli odkładałabyś przez cały rok pieniądze, które wydajesz na podtrzymywanie swojego nałogu, ilość zebranych pieniędzy z pewnością by Cię zaskoczyła.

To bardzo dobry powód, aby zerwać z nałogiem. W końcu możesz wydać pieniądze, które poświęciłbyś na papierosy lub tytoń na inne rzeczy, które chcesz zrobić lub kupić.

Chroń środowisko i zdrowie innych

Twój nałóg w ten czy w inny sposób wpłynie na osoby z Twojego otoczenia. Na przykład jeśli palisz w domu, osoby, które się w nim znajdują będą wdychały dym papierosowy i staną się biernymi palaczami.

Do pewnego stopnia będziesz również przykładać się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. Co więcej, odpady pochodzące z tytoniu to największe źródło śmieci zalegających na ulicach.

Warto zerwać z nałogiem, aby się uwolnić

Palenie to aktywność, która nakłada na Ciebie wiele ograniczeń. Na przykład jeśli czeka Cię długi lot lub masz wybrać się na spotkanie, na którym nie będziesz mógł palić, będziesz czuł się dość poddenerwowany oraz odrobinę wykluczony. Co więcej, jako palacz będziesz musiał wychodzić za każdym razem na zewnątrz, gdy będziesz chciał zapalić.

Dlatego też jeśli rzucisz palenie, nie będziesz już musiał zmagać się z tymi restrykcjami. Będziesz w stanie swobodnie się przemieszczać i integrować z innymi lepiej niż do tej pory.

Dawaj przykład młodszemu pokoleniu

Palacze często wpadają w nałóg gdy są młodzi. Co więcej, jeśli palisz, wysyłasz wiadomość młodszym osobom. Pamiętaj, że tytoń jest szkodliwy i możesz nauczyć młodsze pokolenia robić to, co widzą u Ciebie, a nie to, co mówisz.

To bardzo dobry powód, którzy przemawia za tym, aby rzucić palenie. Pomożesz uchronić młodsze pokolenia przed wpadnięciem w pułapkę uzależnienia od tytoniu, nawyku, który jedynie im zaszkodzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leal, B. M., Ocampo, M. A., & Cicero, R. (2010). Niveles de asertividad, perfil sociodemográfico, dependencia a la nicotina y motivos para fumar en una población de fumadores que acude a un tratamiento para dejar de fumar. Salud mental, 33(6), 489-497.
  • Shaw, M., Mitchell, R., & Dorling, D. (2000, January 1). Time for a smoke? One cigarette reduces your life by 11 minutes. BMJ. https://doi.org/10.1136/bmj.320.7226.53
  • Alavanja, M., Baron, J. A., Brownson, R. C., Buffler, P. A., DeMarini, D. M., Djordjevic, M. V., … Zaridze, D. (2004). Tobacco smoke and involuntary smoking. In IARC Monographs on the Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans (Vol. 83, pp. 1–1413). International Agency for Research on Cancer.
  • Buczkowski K, Marcinowicz L, Czachowski S, Piszczek E. Motivations toward smoking cessation, reasons for relapse, and modes of quitting: results from a qualitative study among former and current smokers. Patient Prefer Adherence. 2014;8:1353–1363. Published 2014 Oct 1. doi:10.2147/PPA.S67767
  • Sealock T, Sharma S. Smoking Cessation. [Updated 2019 Feb 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482442/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.