Megan Fox cierpi na dysmorfię ciała

Megan Fox wymyka się standardom piękna, ujawniając swoją walkę z dysmorfią ciała. Dowiedz się wszystkiego o tym stanie.
Megan Fox cierpi na dysmorfię ciała
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2023

Megan Fox jest naprawdę piękną aktorką, jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie. Jednak od lat toczy cichą walkę z chorobą, którą dotychczas ukrywała. Podczas szczerego wywiadu amerykańska aktorka wyznała, że cierpi na dysmorfię ciała.

Trudno zrozumieć, jak taki symbol seksu mógł doświadczyć tego stanu. Jednak jej wyznanie przypomina nam, że nawet ci, którzy wydają się mieć wszystko, mogą cierpieć wewnętrznie.

“Nigdy w życiu nie kochałam swojego ciała, nigdy przenigdy.”

Co to jest zaburzenie dysmorficzne ciała?

Według specjalistów Mayo Clinic dysmorfia ciała jest chorobą psychiczną charakteryzującą się ciągłą obsesją na punkcie jednej lub więcej dostrzeganych wad w swoim wyglądzie. Chorzy mogą spędzać długie godziny przed lustrem w poszukiwaniu „spokoju umysłu”.

Zajmują się aspektami swojej budowy ciała, które uważają za swoje największe wady, mimo że inni ich nie zauważają. To zniekształcone postrzeganie siebie może sprawić, że będą widzieć swoje ciało jako grubsze niż jest w rzeczywistości.

Ludzie ci często uciekają się do zabiegów kosmetycznych, aby podnieść swoją samoocenę i poczuć satysfakcję ze swojego wyglądu. Jednak pod koniec procesu dzieje się odwrotnie. Ponadto dysmorfia ciała może prowadzić do unikania sytuacji społecznych, ze względu na zakłopotanie i niepokój, jakie powodują.

W przypadku Megan Fox obsesja na punkcie jej wizerunku zaczęła się już w dzieciństwie. Chociaż dorastała w religijnym środowisku, w którym komentarze na temat wyglądu innych były nie na miejscu, stała się najgorszym sędzią dla samej siebie, surowo krytykując swój wygląd i nieustannie porównując się z innymi.

Mam dysmorfię ciała: nigdy nie postrzegam siebie tak, jak widzą mnie inni ludzie. Nigdy nie było takiego momentu w moim życiu, w którym kochałabym swoje ciało, nigdy, przenigdy. Kiedy byłam mała, to była moja obsesja. I dlaczego miałam świadomość ciała w tak młodym wieku? Nie jestem pewna, ale na pewno nie było to spowodowane otoczeniem, ponieważ dorastałem w bardzo religijnym środowisku. [/atomik-cytat]

Wczesna diagnoza jest kluczem do przezwyciężenia dysmorfii ciała

Megan Fox przeciwstawiła się stereotypom, ujawniając swoją walkę z dysmorfią ciała. Jej historia przypomina nam, że dobry wygląd zewnętrzny nie gwarantuje pozytywnego obrazu siebie.

Jednak zwracanie uwagi na te kwestie już w okresie dojrzewania może mieć duże znaczenie. W przypadku rozpoznania dysmorfii szybkie podjęcie leczenia poprawia jakość życia.

Swoim świadectwem aktorka motywuje osoby cierpiące na dysmorfię ciała do poszukiwania akceptacji i miłości własnej. To jednocześnie wezwanie do zakwestionowania obecnie przyjętych standardów piękna.

Główne zdjęcie: REUTERS/Mario Anzuoni.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.