Meble rattanowe: zalety i wady

Meble rattanowe już dawno przestały być używane wyłącznie w ogrodach. Teraz królują w pomieszczeniach. Tutaj poznasz ich zalety i wady.
Meble rattanowe: zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2023

Jednym z głównych materiałów używanych do produkcji mebli jest rattan. Początkowo ten styl był używany do patio, ogrodów i innych zewnętrznych części domu. Jednak obecnie meble rattanowe są równie popularne we wnętrzach.

Techniki stosowane do utwardzania naturalnego rattanu poprawiają się z czasem, ale dość często stosuje się również rattan syntetyczny. Oferuje podobne wykończenie i mniejsze ryzyko dla środowiska.

Kiedy warto zdecydować się na meble z naturalnego rattanu, a kiedy na sztuczny? Przekonajmy się, badając jego zalety i wady.

Rattan i jego zastosowanie w meblarstwie

Według opisu gatunku rattanu, słowo „rattan” pochodzi od malajskiego słowa rotan i odnosi się do lokalnych palm pnących. Określa je jako kolczaste palmy nadające się do uprzemysłowienia, dzięki ich najważniejszemu produktowi – trzcinie.

To właśnie ta łodyga, oddzielona od liści, służy jako szkielet dla różnego rodzaju mebli, a także wyrobów plecionkarskich i mat. Trzcina rattanowa jest jednolita i mocna, ale jednocześnie plastyczna.

Meble rattanowe są pod pewnymi względami podobne do mebli wykonanych z litego drewna. Różnią się w projektach, przy czym z rattanu są wykonane bardziej skrupulatnie. Poza tym drewniane są droższe.

Meble rattanowe można podzielić na 3 podstawowe linie wzornicze:

  1. Styl kolonialny: łączy tkaną strukturę włókna z kwiecistymi tekstyliami.
  2. Ekologiczny krój: w tym typie do wykonania mebli używany jest wyłącznie naturalny materiał.
  3. Etniczny: uzupełnia dekorację elementami kultury typowymi dla danego kraju, reprezentowanymi na przykład przez stoły, kufry i rodzime lampy.
Roślina do produkcji mebli z rattanu.
Tatarak rotang. Jeden z gatunków roślin, z których pochodzi rattan.

Zalety mebli rattanowych

Według International Journal of Forestry and Forest Industries (Unasylva), solidne i okrągłe rattanowe pędy są przydatne do tworzenia ram mebli, co nie ma miejsca w przypadku pustych łodyg roślin, takich jak bambus.

Kolejną zaletą rattanu jest to, że będąc głównym komponentem do produkcji, świetnie się łączy również z takimi materiałami, jak metal, szkło i plastik. Ta cecha sprzyja produkcji stołów i niektórych rodzajów półek.

Podobnie istnieje wiele kształtów, kolorów i rozmiarów mebli rattanowych, które mają następujące zalety:

Są ekologiczne

Kupując piękne rattanowe meble, zmniejszasz zanieczyszczenie powstające podczas produkcji z innych materiałów. Roślina ta szybko rośnie w tropikach, ma wysokie wskaźniki reprodukcji i bardzo niewielki wpływ na środowisko.

W rzeczywistości istnieje wiele plantacji rattanu, przeznaczonego wyłącznie do produkcji stołów, krzeseł i półek, by wymienić tylko kilka przykładów.

Mają doskonałą trwałość

Oprócz tego, że są estetyczne i wygodne, są też trwałe i odporne. Inne włókna, takie jak wiklina, nie są tak twarde jak rattan.

Stabilne i bezpieczne

Są to lekkie meble, co minimalizuje prawdopodobieństwo poważnych wypadków lub mocnych uderzeń podczas transportu, które mogą wystąpić w przypadku mebli drewnianych.

Nadają się do użytku wewnątrz i na zewnątrz

Z natury rattan starzeje się na zewnątrz, dlatego zawiera naturalne oleje, które chronią go przed zniszczeniem pod wpływem czynników atmosferycznych, a także zmniejszają pęknięcia i zapobiegają rozciąganiu. Jednak w domu łatwiej jest o nie dbać i ich świetny wygląd dłużej się utrzymuje.

Ławo je dostosować do różnych wnętrz

Meble rattanowe można dostosować, podobnie jak ich tapicerkę, jeśli taką mają. Istnieje możliwość wyboru tkaniny, wzoru i kolorystyki według własnego gustu. Zmiana tapicerki znacznie zmienia wygląd pokoju.

Rzuć okiem na ten świetny artykuł: Ocet biały do czyszczenia domu – jak go używać?

Wady mebli rattanowych

Rattan ma tradycyjny, ciepły wygląd i ma swoje stałe miejsce w dekoracji. Ale dobrze jest znać pewne wady, których nie jest całkowicie pozbawiony:

  • Drzazgi: nie jest to zbyt poważna wada, ale możesz jest ryzyko wbicia drzazgi w starszych i bardziej zaniedbanych meblach.
  • Ryzyko pogorszenia jakości: naturalny rattan wystawiony na działanie czynników atmosferycznych ma tendencję do przyciągania owadów, jeśli nie jest odpowiednio konserwowany.
  • Nie można ich zdemontować: w przeciwieństwie do drewna, poza poduszkami lub szkłem stołu, rattanu nie można zdemontować. Na Konferencjach IOP: Inżynieria Materiałowa i Inżynieria Materiałowa zajęto się tą szczególną cechą mebli wykonanych z palm. Powiedziano, że na rynku meblarskim niezbędna jest łatwość użytkowania, dostawy, przechowywania i montażu. Tymczasem w konstrukcji rattanu brakuje systemu łączenia elementów.
Meble budowlane.
Jak dotąd meble rattanowe nie dają możliwości montażu. Jest to wada w porównaniu do zwykłego drewna.

Jak konserwować meble rattanowe?

Główne potrzeby pielęgnacyjne mebli rattanowych obejmują czyszczenie. Musisz je odkurzyć i użyć mieszanki wody z mydłem, aby je wyczyścić, przecierając splot wilgotną szmatką. Jeśli brud jest zaskorupiały, użyj pędzla i kombinacji wody i soli. Zapomnij o detergentach, ponieważ powodują niszczenie powłoki. Ostatnia wskazówka: nigdy nie kładź gorących przedmiotów na rattanowych meblach, a już na pewno nigdy nie używaj w pobliżu płomienia ani grzejnika, ponieważ są łatwopalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.