Domowe czyszczenie parą: zalety i wady

Para pomaga usunąć uporczywe plamy podczas domowego sprzątania. Metoda jest praktyczna i skuteczna.
Domowe czyszczenie parą: zalety i wady
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2023

Czyszczenie parą jest przydatne w walce z uporczywym brudem. Maszyny te przewyższają konwencjonalne metody czyszczenia. Zamiast spędzać godziny na usuwaniu plam, kierujesz na nie urządzenie i pozwalasz działać płynowi.

Technologia mycia parą również dezynfekuje i pomaga eliminować nieprzyjemne zapachy, co jest dodatkowym atutem przy podejmowaniu decyzji o zakupie jednego z tych urządzeń. Nie wymagają środków chemicznych; nie wymagają też fizycznego wysiłku odtłuszczania ściereczką.

Jak skorzystać z tego sprzętu? Wyjaśniamy to poniżej.

Przydatność pary w domowym czyszczeniu

Zgodnie z wyjaśnieniem zawartym w Concept Encyclopedia, para wodna jest postacią wody, która powstaje, gdy przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy, pod wpływem temperatury zbliżonej do temperatury wrzenia. Nie ma koloru ani zapachu, ale jest zwykle postrzegana jako biały i mętny gaz, gdy jest przeplatana małymi kropelkami wody.

O przydatności pary w czyszczeniu świadczy jej zdolność do usuwania skomplikowanych plam oraz eliminowania wirusów, bakterii i roztoczy, zwłaszcza na dywanach, ubraniach i meblach. Oprócz tekstyliów para pomaga również odkażać kąty, do których zwykle nie dociera miotła lub mop.

Jest uważana za metodę przyjazną dla środowiska, ponieważ spełnia swoje funkcje bez użycia środków chemicznych. Wyróżnia się myjki parowe suche i gorące, których działanie polega na podgrzaniu wody i wytworzeniu gazu o temperaturze powyżej 90°C.

Istnieją również myjki parowe na mokro z zimną parą, które nie gotują wody. Różnica w stosunku do poprzednich polega na tym, że oprócz tego, że wymagają większej ilości litrów, ze względu na emanujący z nich chłód, nie są przeznaczone do eliminowania bakterii czy grzybów.

Uważaj! Nie czyść parą kartonu, papieru, antyków ani powierzchni malowanych.

Jak przeprowadzić domowe czyszczenie parą?

Odkurzacze parowe są łatwe w użyciu. Mają intuicyjny mechanizm a podstawową zasadą jest przestrzeganie instrukcji obsługi, aby system działał efektywnie.

Zaleca się, aby przed przystąpieniem do sprzątania domu przeprowadzić mały test w celu zapoznania się z urządzeniem. Wybierz obszar, aktywuj operację, i umieść dyszę w odległości kilku centymetrów od powierzchni.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się wcześniej lekkie odkurzenie obszaru i napełnienie zbiornika urządzenia gorącą wodą. Przyspieszy to proces gotowania. Jeśli chcesz, możesz włożyć do zbiornika trochę łagodnego mydła lub sody oczyszczonej.

Limpieza de ropa con vapor de agua.
Mechanizm od dawna służy do czyszczenia ubrań z bardzo korzystnym skutkiem.

Jakie zalety ma czyszczenie parą

Istnieje kilka wyjątkowych zalet urządzeń czyszczących parą. Tutaj wymieniamy kilka z nich:

 • Zasięg: para dociera do trudnych miejsc, takich jak narożniki i zakamarki pod meblami, dzięki sile, z jaką jest wyrzucana.
 • Wszechstronność: być może ich najbardziej rozpoznawalną funkcją jest odtłuszczanie, ale usuwają także kurz, służą jako żelazko, do dezynfekcji płytek i dezodoryzacji.
 • Moc: siła tych maszyn jest ich główną zaletą podczas usuwania plam. Jest brud, który nie chce opuścić tekstyliów, ceramiki, ścian, a nawet urządzeń kuchennych, ale para nie daje mu szans.
 • Zrównoważony rozwój: ponieważ potrzebuje tylko wody, jest to urządzenie przyjazne dla środowiska. Tradycyjnemu czyszczeniu zwykle towarzyszą chemikalia, które są niebezpieczne dla zdrowia i zanieczyszczają środowisko.
 • Oszczędność: szybkość urządzenia ma duże znaczenie w realizacji wszystkich zaplanowanych zadań i wolnego czasu. Jeśli chodzi o pieniądze, z pewnością oznacza to inwestycję, ale będziesz mieć przydatne urządzenie do czyszczenia prawie każdej powierzchni.
 • Pomaga złagodzić objawy alergii: przy wysokiej temperaturze para atakuje roztocza, grzyby i bakterie, zmniejszając źródła alergii. Według International Journal of Immunopathology and Pharmacology roztocza kurzu domowego są przyczyną uczuleń u ponad 10% ogólnej populacji. Dziewięćdziesiąt procent alergików cierpiących na astmę jest wrażliwych na te pajęczaki. Ze swojej strony University of Michigan Health zaleca myjki parowe w celu wyeliminowania roztoczy.

Niedogodności

Chociaż zalety odkurzaczy parowych dają im przewagę konkurencyjną, należy ujawnić również ich ujemne strony. Jedna z nich ma związek z czasem i temperaturą parowania.

To prawda, że ciepło zabija patogeny. Jednak Consumer Reports twierdzi, że utrzymywanie pary przez 10 minut na podłogach wyłożonych kafelkami lub mozaiką niszczy je. A jeśli użyjesz ich na drewnianych podłogach, możesz je wypaczyć.

Spójrzmy na inne wady:

 • Rozmiar: dostępne są modele przenośne, ale niektóre odkurzacze parowe są tak duże, że ich obsługa jest męcząca.
 • Cena: nie są tak tanie jak zwykły mop i wymagają uzupełniania zbiornika na wodę przy każdym czyszczeniu.
 • Wilgoć: zawsze będzie trochę wilgoci i trzeba ją usunąć. Niezastosowanie się do tego spowoduje nieprzyjemny zapach i przyspieszy rozprzestrzenianie się grzybów.
 • Szybkość: jeśli nie napełnisz ich gorącą wodą, aby rozpocząć dezynfekcję, musisz poczekać, aż się nagrzeje i będzie gotowa do użycia.
 • Ryzyko poparzeń: Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wskazuje parę wodną jako jedną z głównych przyczyn oparzeń. Aby uniknąć wypadków, należy chronić ręce nosząc rękawiczki.
Ácaros que causan alergia.
Roztocza są odpowiedzialne za wiele alergii. Za pomocą pary można z nimi walczyć.

O czym należy pamiętać

Aby skorzystać ze wszystkich zalet pary w domowym sprzątaniu, pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z zaleceniami producenta. Stosuj również środki bezpieczeństwa, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wypadków.

Wreszcie, użyj środka czyszczącego w kuchni, łazienkach i sypialniach na powierzchniach uszczelnionych, takich jak płytki winylowe i ceramiczne. Czyszczenie parą działa również na zasłony i materace. Inne słabe materiały uległyby zniszczeniu pod wpływem ciepła.

To może Cię zainteresować ...
Jak usunąć zagniecenia z ubrań bez prasowania?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak usunąć zagniecenia z ubrań bez prasowania?

Dowiedz się, jak usunąć zagniecenia z ubrań bez żelazka, aby ubrania były gotowe do noszenia w podróży. Mamy tutaj wszystkie wskazówki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.