Maseczka na przebarwienia z jogurtem i aspiryną

Składniki tego domowego kosmetyku są skuteczne i w pełni bezpieczne. W połączeniu z innymi zdrowymi nawykami z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty.
Maseczka na przebarwienia z jogurtem i aspiryną
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Maseczka na przebarwienia wykorzystująca takie domowe składniki jak jogurt i aspiryna to naturalny kosmetyk, który pomoże Ci zadbać o skórę twarzy i ochronić ją przed wieloma czynnikami drażniącymi.

Ciągła ekspozycja na promienie UV czy zaburzenia hormonalne to tylko jedne z licznych czynników wywołujących przebarwienia na skórze twarzy.

Komercyjne produkty o podobnym działaniu są skuteczne, jednak o wiele droższe, w dodatku zawierają substancje chemiczne, które mogą nie być odpowiednie do wszystkich rodzajów skóry.

Właśnie dlatego naturalna maseczka jest ekonomicznym, a skutecznym rozwiązaniem, jeśli przebarwienia skóry twarzy są także Twoim problemem. Czytaj dalej i koniecznie dowiedz się więcej.

Maseczka z jogurtem i aspiryną

Aspiryna to łatwo dostępne lekarstwo, bardzo popularne zwłaszcza w ostatnich latach. Od niedawna uważa się także, że jest tanim a skutecznym produktem, odpowiednim na wiele dolegliwości i problemów skórnych.

Zazwyczaj aspirynę zażywamy na bóle czy problemy układu krążenia. Obecne w tym leku związki chemiczne pozwalają jednak uporać się z przebarwieniami.

Aspiryna zawiera rozpuszczalną w tłuszczu substancję o nazwie kwas hydroksylowy, który jest wykorzystywany także do produkcji komercyjnych kremów do skóry twarzy czy produktów złuszczających.

Substancja ta zmniejsza widoczność przebarwień i znamion, a oprócz tego przyspiesza procesy regeneracji skóry i oczyszcza ją z substancji drażniących.

Aplikacja maseczki

Dodatkowo, aspiryna jest źródłem kwasu salicylowego o działaniu przeciwzapalnym, opóźniającym także procesy starzenia się skóry. Kwas ten doskonale wchłania się w skórę, dzięki czemu zwalcza takie problemy jak trądzik czy pierwsze objawy przedwczesnej degeneracji komórek.

Efekt ten jest spotęgowany za sprawą jogurtu – od stuleci wykorzystywanego jako naturalny kosmetyk.

Kwas mlekowy obecny w jogurcie wraz z przeciwutleniaczami i probiotykami pozwala unormować pH skóry i stymuluje usuwanie martwego naskórka. Za sprawą tego składnika skóra zostaje oczyszczona, a jogurt aplikowany regularnie zmniejsza także widoczność blizn i przebarwień.

Jak stosować tę naturalną maseczkę?

Maseczka z jogurtem

Wszystko czego potrzebujesz do przygotowania maseczki na przebarwienia to jogurt, aspiryna, kilka minut i bardzo niewielki budżet.

Maseczka ta jest przeznaczona głównie do usuwania przebarwień, możesz jednak wykorzystać ją także, jeśli chcesz oczyścić pory z nadmiaru sebum. Co więcej, maseczka ta ograniczy negatywny wpływ wolnych rodników na Twoją skórę, pomagając Ci uporać się z toksynami.

Co będzie Ci potrzebne?

 • 6 tabletek aspiryny
 • 1/4 szklanki jogurtu greckiego (50 g)
 • 2 łyżki stołowe miodu (50 g)

Jak przygotować maseczkę?

 • Zacznij od rozgniecenia aspiryny w moździerzu.
 • Uzyskany proszek dodaj do jogurtu naturalnego.
 • Dodaj miód i wymieszaj.
 • Gdy uzyskasz jednolitą konsystencję, możesz aplikować maseczkę bezpośrednio na skórę.

Jak aplikować maseczkę?

 • Wieczorem przed pójściem spać umyj dokładnie twarz, wykonaj demakijaż i zaaplikuj maseczkę na przebarwienia.
 • Możesz także nałożyć ją na szyję i dekolt, aby skorzystać z działania powstrzymującego przedwczesne starzenie się skóry.
 • Pozostaw maseczkę na około 20 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
 • Gdy spłuczesz maseczkę, delikatnie masuj skórę, aby pobudzić krążenie i usunąć martwy naskórek.
 • Po zabiegu zaaplikuj krem nawilżający, by osiągnąć lepsze rezultaty.
 • Powtarzaj trzy razy w tygodniu.
 • Pamiętaj także, by na co dzień stosować krem z filtrem i inne sposoby ochrony przed słońcem.

O czym warto pamiętać?

Jak nakładać maseczkę

Opisywana powyżej maseczka na przebarwienia zawiera składniki, które nie powinny wywoływać skutków ubocznych, warto jednak wypróbować ją najpierw na niewielkim obszarze skóry, aby uniknąć podrażnienia.

Jeśli poczujesz pieczenie lub swędzenie, zrezygnuj z jej stosowania. Pamiętaj także, że jest to domowy sposób na przebarwienia, którego działanie nie będzie natychmiastowe. Musisz powtórzyć zabieg co najmniej kilka razy, by zauważyć pierwsze efekty.

Aby efekty stosowania maseczki były bardziej widoczne, pamiętaj, by pić codziennie dużo wody i wykonywać delikatny masaż skóry twarzy. Wybieraj także odpowiednie kosmetyki do makijażu i zawsze zmywaj go przed pójściem spać.

Czy jesteś teraz gotowa, by zawalczyć o piękny i młody wygląd skóry? Koniecznie wypróbuj ten tani i skuteczny sposób na przebarwienia, a maseczka ta z pewnością na stałe zagości w Twoim domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Arif, T. (2015, August 26). Salicylic acid as a peeling agent: A comprehensive review. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. Dove Medical Press Ltd. https://doi.org/10.2147/CCID.S84765
 • Mateus, R., Moore, D. J., Hadgraft, J., & Lane, M. E. (2014). Percutaneous absorption of salicylic acid – In vitro and in vivo studies. International Journal of Pharmaceutics475(1), 471–474. https://doi.org/10.1016/j.ijpharm.2014.08.061
 • Lee, W. J., & Lucey, J. A. (2010). Formation and physical properties of yogurt. Asian-Australasian Journal of Animal Sciences. Asian-Australasian Association of Animal Production Societies. https://doi.org/10.5713/ajas.2010.r.05
 • El-Abbadi, N. H., Dao, M. C., & Meydani, S. N. (2014). Yogurt: Role in healthy and active aging. American Journal of Clinical Nutrition99(5). https://doi.org/10.3945/ajcn.113.073957

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.