Marakuja - jak ją zasadzić i pielęgnować w domu

Podpowiemy Ci, jak sadzić i pielęgnować marakuję w domu, abyś mógł cieszyć się tym pysznym owocem. To łatwiejsze niż myślisz!
Marakuja - jak ją zasadzić i pielęgnować w domu

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2023

Marakuja to bardzo popularny egzotyczny owoc, który pochodzi z rośliny o tej samej nazwie. W tym artykule nauczymy Cię wszystkiego, abyś mógł zasadzić ją w domu i dbać o nią jak profesjonalista. Będziesz mógł cieszyć się pięknem kwiatów zdobiących Twój ogród, a podczas zbiorów rozkoszować się sokami, sosami i deserami z marakui.

Jeśli już nabrałeś ochoty na ten owoc i chcesz nauczyć się sadzenia i pielęgnacji swojej marakui, czytaj dalej!

Skąd pochodzi marakuja?

Marakuja to owoc pnącza znanego jako passiflora edulis , które ma inne popularne nazwy: marakuja niebieska lub passiflora. Pochodzi z Ameryki Południowej, szczególnie z regionów tropikalnych. Jednak ku zaskoczeniu wielu osób, choć pochodzi z ciepłych obszarów, roślina ta jest również bardzo odporna na inne klimaty.

Roślina ta jest łatwa w uprawie i warto wspomnieć, że po osiągnięciu pełnoletności można spodziewać się, że osiągnie nawet kilka metrów wysokości. Jak przystało na roślinę pnącą, jej łodygi rosną, przyczepiając się do innych drzew lub powierzchni. Można jej nawet użyć do oddzielenia przestrzeni w ogrodzie lub do dodania większej prywatności w swojej posesji.

Kiedy marakuja kwitnie, daje prawdziwy spektakl. Jej kwiaty są obupłciowe, chociaż muszą zostać zapylone , aby roślina mogła się rozmnażać.

Można je odróżnić po pięknych kolorach, między niebieskim a fioletowym. Oprócz ozdabiania ogrodu i dostarczania pysznych owoców, możesz również wykorzystać roślinę jako środek medycyny alternatywnej (oczywiście zawsze za zgodą lekarza).

Artykuły naukowe wyszczególniają, że passiflora jest rośliną, która może uzupełniać leczenie lęku, a także dostarcza przeciwzapalnych składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Marakuja ma ponadto wysoką zawartość witamin A i C.

Marakuja w domu
Gastronomiczne zastosowania marakui są zróżnicowane. Można z niej przyrządzać słodycze, soki, a także desery.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Męczennica – naturalna metoda kontroli ciśnienia krwi

Marakuja w domu – sadzenie i pielęgnacja

Skoro już znasz zalety uprawy marakui w domu, pokażemy Ci, jak to zrobić i jak dbać o roślinę.

1. Zbierz nasiona

W środku owocu marakuja ma od 180 do 200 nasion, które można wykorzystać do sadzenia w domu. Otrzymujesz je z owoców, które kupiłeś w dowolnym sklepie.

Wszystko, co musisz zrobić, to pocierać nasiona na sitku, aż usuniesz miąższ, a następnie dokładnie umyć i pozostawić do wyschnięcia na około 3 lub 4 dni w zacienionym miejscu.

2. Przygotuj podłoże

Aby posadzić roślinę marakui, musisz najpierw przygotować podłoże. Powinno zawierać glebę, gruboziarnisty piasek i kompost, wszystko w równych częściach. To zapewni składniki odżywcze dla rośliny i dobry drenaż.

Jeśli zamierzasz sadzić w ogrodzie, weź patyk i wykonaj nim bruzdy o grubości około 5 centymetrów. W ten sposób nasiona nie będą podmakały podczas podlewania roślin.

3. Zasiej nasiona

Gdy podłoże jest gotowe, czas wysiać suche nasiona. Umieść je w bruzdach, w odległości 1 centymetra między nimi. Użyj mieszanki podłoża, którą opisaliśmy wcześniej, aby lekko je przykryć.

Po zakończeniu tego kroku musisz je podlać (bez popadania w skrajność!). Zwilżenie nasion jest ważne, aby zmieszały się z glebą i mogły zacząć kiełkować.

4. Jak zadbać o rośliny po posadzeniu marakui w domu

W ciągu kilku tygodni od sadzenia zauważysz, że wykiełkowały małe zielone roślinki i zaczynają rosnąć. Bardzo ważne jest, aby szybko zacząć się nimi opiekować. W tym celu należy nawozić produktami ekologicznymi i kompostem. Do kompostu można użyć odpadów organicznych lub biohumusu.

Utrzymuj wilgotność podłoża, ale unikaj nasiąkania wodą. Pamiętaj, że jeśli pada deszcz, podlewanie nie będzie konieczne.

Upewnij się również, że rośliny otrzymują dobrą dawkę bezpośredniego światła słonecznego. W miarę wzrostu konieczne też będzie ich przycinanie, aby nie wymknęły się spod kontroli. Ponadto musisz ustawić podpory, aby marakuja mogła się piąć. Dlatego dobrym pomysłem jest sadzenie passiflory wokół ogrodzenia.

Na koniec pamiętaj, że kwiaty muszą zostać zapylone, aby zaowocowały. Dzieje się to naturalnie dzięki obecności owadów, takich jak pszczoły, motyle i kolibry. W przeciwnym razie konieczne będzie zatrudnienie wykwalifikowanego personelu do ręcznego zapylania.

Sembrar y cuidar del maracuyá es un proceso sencillo que culminará en la posibilidad de cosechar unos frutos sanos y deliciosos.
Sadzenie i pielęgnacja marakui to prosty proces, który da ci możliwość zbioru zdrowych i smacznych owoców. Zwróć uwagę na ich kolor, aby określić idealny czas na żniwa.

5. Zbierz owoce

Po posadzeniu i pielęgnacji rośliny nadszedł wreszcie czas na zbiór marakui, aby cieszyć się nią w wybranych przez siebie przepisach. Należy pamiętać, że idealny moment na zbiór to czas, gdy owoce są żółte lub czerwonawe; oznacza to, że marakuja jest dojrzała i gotowa do spożycia.

Posadź i pielęgnuj własną marakuję w domu!

Teraz, gdy znasz już wszystkie zalety i właściwości marakui oraz to, jak łatwo ją sadzić i pielęgnować, nie wahaj się! Uwaga, której wymaga ta roślina jest minimalna, a przepisy, które z niej otrzymasz, są wyjątkowo smaczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.