Mąka z łubinu: świetna opcja bezglutenowa
Mąka z łubinu jest składnikiem, który może być regularnie włączany do diety i ma szereg właściwości zdrowotnych. Jest to pokarm bezglutenowy, więc może zastąpić mąkę pszenną w przypadku celiakii lub osób wrażliwych na białko pszenne. Ponadto posiada kilka niezbędnych składników odżywczych, które Twój organizm doceni!
Na początek chcielibyśmy podkreślić, że rośliny strączkowe powinny odgrywać ważną rolę w cotygodniowej diecie. Ważne jest, aby włączać je co najmniej 2 lub 3 razy, ponieważ stanowią źródło błonnika, białek i niezbędnych minerałów. Zawierają również węglowodany złożone, elementy, które działają jako główny substrat energetyczny do wykonywania czynności o wysokiej intensywności.
Skąd się bierze mąka z łubinu?
Jak sama nazwa wskazuje, mąkę łubinową pozyskuje się ze słodkiej fasoli łubinowej, którą zalicza się do grupy roślin strączkowych. Nie spotyka się ich zbyt często w popularnej gastronomii, ale coraz częściej pojawiają się w dietach wielu osób ze względu na ich wszechstronność i korzyści, jakie zapewniają.
Te rośliny strączkowe pochodzą z regionów Ameryki i Azji. Roślina może osiągnąć wysokość kilku metrów (6,6 stopy), a jej owoce mają postać strąków zawierających nasiona, ich część jadalną. Jeśli chodzi o wartości odżywcze nasion łubinu, warto podkreślić zawartość białka i kwasów tłuszczowych z serii omega-3 i omega-6. Oczywiście jedną z głównych cech jest to, że nie zawierają glutenu.
Nie należy również lekceważyć obecności błonnika. Wymagania głównych wytycznych żywieniowych to 25 gramów (1 uncja) tej substancji dziennie. Niestety jednak rzadko osiągamy ten poziom, co może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego lub pasażu jelitowego.
Przeczytaj o innym rodzaju mąki tutaj: Mąka arachidowa: źródło białka dla twojej diety
Korzyści ze spożywania mąki łubinowej
Włączenie mąki łubinowej do zróżnicowanej i zbilansowanej diety może przynieść kilka pozytywnych skutków zdrowotnych. Może działać jako środek kardioprotekcyjny, głównie dzięki zawartym w niej przeciwutleniaczom.
Związki przeciwutleniające neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach organizmu. Według badania opublikowanego w European Journal of Medicinal Chemistry mechanizm ten wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju złożonych patologii.
Co więcej, dzięki zawartości błonnika mąka z łubinu może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi. Wykazano, że składnik ten jest niezbędny w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy.
Ta choroba staje się coraz bardziej powszechna w populacji ze względu na nadmiernie wysokie spożycie cukrów prostych, które promowano w ostatnich latach. Cukrzyca wiąże się również z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi.
Z drugiej strony, mąka z łubinu pomoże Ci kontrolować apetyt, co ma kluczowe znaczenie przy stosowaniu diety niskokalorycznej w celu odchudzania. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrition Reviews, substancja ta spowalnia opróżnianie żołądka, co sprzyja utrzymaniu uczucia sytości przez dłuższy czas. Pomoże to trzymać się diety i uniknąć możliwego efektu jo-jo.
Wreszcie, ten produkt może pomóc w zaspokojeniu dziennego zapotrzebowania na białko. Białka są bardzo ważnymi składnikami odżywczymi, które zapobiegają problemom związanym z beztłuszczową masą i zapewniają stan wewnętrznej homeostazy. Najwyższej jakości białka to te, które znajdują się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, ale to nie znaczy, że nie powinno się jeść dużo warzyw w ramach uzupełnienia.
Możesz być także zainteresowany: Pokarmy bogate w błonnik, które pomogą Ci schudnąć
Mąka z łubinu to doskonały dodatek do Twojej diety
Jak już zauważyliśmy, mąka z łubinu jest produktem wysokiej jakości, który można regularnie włączać do diety w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Posiada niezbędne składniki odżywcze i może dostarczyć sporą dawkę błonnika. Pokrycie dziennego zapotrzebowania na błonnik jest niezbędne, aby uniknąć zaparć lub dysbiozy jelitowej, sytuacji, które mogą powodować problemy trawienne.
Na koniec chcielibyśmy wspomnieć, że ogólnie mąka z roślin strączkowych zwykle wytwarza mniej gazu niż w przypadku spożywania roślin strączkowych w całości. Dzieje się tak, ponieważ część włókien zostaje zerwana, co zmniejsza późniejszą fermentację.
Z tego powodu proces trawienia będzie łatwiejszy i nie będziesz odczuwać dyskomfortu. Jeśli jednak cierpisz na dysbiozę, mąka z roślin strączkowych może nie być dla ciebie dobra. W takim przypadku najlepiej skonsultować się z profesjonalistą do spraw żywienia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010
- Reynolds AN, Akerman AP, Mann J. Dietary fibre and whole grains in diabetes management: Systematic review and meta-analyses. PLoS Med. 2020;17(3):e1003053. Published 2020 Mar 6. doi:10.1371/journal.pmed.1003053
- Rebello CJ, O’Neil CE, Greenway FL. Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev. 2016;74(2):131-147. doi:10.1093/nutrit/nuv063