Celiakia - rodzaje i charakterystyka

Celiakia - rodzaje i charakterystyka
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Celiakia jest chorobą zależną od diety, która może poważnie uszkodzić jelita. Wyjaśniamy wszystko, co musisz o niej wiedzieć i jakie są jej objawy kliniczne.

Jeśli chodzi o tak zwaną chorobę trzewną należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze przebiega ona w ten sam sposób. Z tego powodu zbadano i sklasyfikowano różne rodzaje celiakii.

Jest to patologia autoimmunologiczna związana z glutenem. Gluten to białko obecne w wielu produktach spożywczych, na przykład zawierających pszenicę lub jęczmień. Szacuje się, że w Europie dotyka około 1% populacji.

Problem w tym, że w wielu przypadkach może przebiegać bezobjawowo, co utrudnia i opóźnia postawienie diagnozy. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o celiakii i jakie są jej główne typy.

Czym jest celiakia?

Jak wskazaliśmy celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, w której występuje reakcja na gluten. Innymi słowy, po spożyciu tego białka układ odpornościowy jelita cienkiego generuje odpowiedź. W ten sposób reagując uszkadza błonę śluzową jelit.

Gluten to białko obecne w różnych zbożach. Na przykład w pszenicy, życie lub jęczmieniu. Są to produkty spożywcze, które na ogół mają wysoką zawartość w diecie. Są częścią chleba, ryżu i makaronu.

Uszkodzenie błony śluzowej jelita oznacza, że ​​z czasem trawienie wpływa na wchłanianie składników odżywczych. Dlatego w wielu przypadkach dochodzi do utraty wagi, anemii lub zaburzeń wzrostu u dzieci.

Chociaż nie wiadomo jeszcze dokładnie, co powoduje różne rodzaje celiakii wiadomo, że decydujące znaczenie ma genetyka. W ten sam sposób zwykle wiąże się z innymi typami chorób autoimmunologicznych. Według badań opublikowanych w Cuban Journal of Food and Nutrition celiakia i cukrzyca typu 1 mogą być powiązane.

Ziarna bez glutenu

Istnieją alternatywy bezglutenowe, które pomagają pacjentom radzić sobie z dietą, która sama w sobie jest restrykcyjna.

Może Cię zainteresować: Celiakia lub nietolerancja glutenu – wszystko, co należy wiedzieć na ten temat

Celiakia – rodzaje

W przypadku celiakii występują różne postacie kliniczne, w zależności od objawów i dowodów pewnych uzupełniających się testów, które pozwalają na badanie układu pokarmowego. Prowadzi to do typów celiakii i według Hiszpańskiej Federacji Stowarzyszeń Celiakii prawie 75% pacjentów pozostaje niezdiagnozowanych.

Dane te wynikają z faktu, że do niedawna nie było wiadomo, że mogą wystąpić przypadki bezobjawowe. Zatem typy celiakii są następujące: bezobjawowa, objawowa, potencjalna, utajona i oporna. Tutaj wyjaśniamy ich główne cechy.

Subkliniczna lub bezobjawowa

Bezobjawowa lub subkliniczna celiakia, jak sama nazwa wskazuje to choroba, w której nie ma żadnych objawów. Jednak podczas wykonywania dodatkowych badań (np. endoskopii w celu obserwacji jelita) ujawnia się obecność choroby.

Klasyczna lub objawowa

W przypadku tego typu celiakii osoba dotknięta chorobą ma zarówno objawy, jak i pozytywne wyniki testu. W każdym razie znaki są bardzo zróżnicowane. U niektórych osób pojawia się biegunka, utrata masy ciała, zmęczenie, wymioty i ból brzucha.

W innych przypadkach zamiast biegunki możemy spotkać ciągłe zaparcia. Inne typowe objawy to opóźnienie wzrostu u dzieci i wzdęcia. Pośrednio stwierdzamy anemię, a nawet ciągłą drażliwość.

Potencjalna celiakia

Ten typ celiakii jest klasyfikowany jako odnoszący się do osób, u których nie występują objawy, ale wykazano, że mają wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Znany to dzięki testom genetycznym, takim jak oznaczenie genu HLA-DQ2/DQ8.

Jednak u tych pacjentów biopsja tkanki jelita cienkiego nie znajduje dowodów na celiakię. Według artykułu w Medical Journal of Chile idealnym rozwiązaniem jest ścisłe monitorowanie tych osób. Chociaż nie jest konieczne przestrzeganie ścisłej diety bezglutenowej.

Utajona choroba trzewna

W przypadku celiakii utajonej choroba została zdiagnozowana, ale później nie stwierdza się żadnych objawów ani zaburzeń jelitowych. Na przykład osoba, która została potwierdzona jako dziecko i po diecie bezglutenowej nie choruje ponownie pomimo ponownego wprowadzenia tego białka.

Oporna

Choroba trzewna oporna na leczenie to te przypadki, w których pomimo stosowania diety bezglutenowej objawy lub oznaki choroby nadal się pojawiają. Aby to potwierdzić, konieczne jest, aby dana osoba nie miała kontaktu z białkiem dłużej niż sześć miesięcy.

Nietolerancja glutenu

Aby potwierdzić oporne postacie choroby, konieczne jest, aby pacjent pozostawał dłużej niż 6 miesięcy bez kontaktu z białkiem.

Nie ma jednego rodzaju celiakii

Najważniejszą rzeczą w tej kwestii jest wiedza, że ​​istnieją różne formy celiakii. Przede wszystkim należy pamiętać, że u osób nie mających objawów mogą wystąpić zmiany chorobowe jelit. Z tego powodu postawienie diagnozy w większości przypadków nie jest łatwym zadaniem.

Potwierdzenie obecności tej choroby w czasie jest niezbędne, ponieważ uszkodzenie błony śluzowej jelit może stać się nieodwracalne i mieć poważne konsekwencje. Na przykład niedożywienie lub karłowatość u niemowląt.

W ten sposób, gdy podejrzewa się dolegliwości żołądkowo-jelitowe podczas spożywania glutenu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Testy uzupełniające są dostępne i można je wykonać stosunkowo łatwo.

To może Cię zainteresować ...
Jak gluten wpływa na organizm?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak gluten wpływa na organizm?

Gluten powoduje komplikacje u osób z nietolerancją tego białka lub celiakią. Z naszego artykułu dowiesz się, jak gluten wpływa na organizm.  • De La, G., Roselló, C. U., De La, C., Pérez Labrada, C., Delgado Mosquera, A. E., Ferreiro, R. Á., & Rosa Téllez Velázquez, D. (n.d.). CELIAQUÍA, ENFERMEDAD SISTÉMICA AUTOINMUNE.
  • Asociaciones entre la celiaquia y la Diabetes mellitus. La experiencia cubana | Santana Porbén | Revista Cubana de Alimentación y Nutrición. (n.d.). Retrieved September 29, 2020, from http://www.revalnutricion.sld.cu/index.php/rcan/article/view/768/pdf_129
  • ¿Qué es la enfermedad celiaca? | FACE. (n.d.). Retrieved September 29, 2020, from https://celiacos.org/enfermedad-celiaca/que-es-la-enfermedad-celiaca/
  • Cerda-Contreras, E., et al. “¿ Es posible una mejor identificación de la enfermedad celiaca en sujetos mexicanos por medio de HLA-DQ8 que de HLA-DQ2?.” Revista de Gastroenterología de México 83.4 (2018): 410-413.
  • Bejares, M., Oyarzún, A., Lucero, Y., Espinoza, N., Bascuñán, K., & Araya, M. (2015). Búsqueda activa de enfermedad celíaca en familiares de primer grado de casos celíacos. Revista Medica de Chile, 143(12), 1521–1526. https://doi.org/10.4067/S0034-98872015001200003
  • Muñoz Tello, Paola. “Prevalencia mundial de la enfermedad celíaca.” (2018).
  • Gil-Gulías, Lorraine, et al. “Enfermedad celiaca refractaria: cuando la dieta sin gluten no sana.” Revista Clínica de Medicina de Familia 9.2 (2016): 110-113.
  • Moscoso, Felipe, and Rodrigo Quera. “Enfermedad celíaca. revisión.” Revista médica de Chile 144.2 (2016): 211-221.
  • Parera Pinilla, Clara Luna, Bárbara M. Ochoa Fernández, and Concepción Bonet de Luna. “Enfermedad celíaca: quién sabe dónde.” Pediatría Atención Primaria 20.79 (2018): 269-276.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.