Celiakia - rodzaje i charakterystyka

Celiakia - rodzaje i charakterystyka
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Celiakia jest chorobą zależną od diety, która może poważnie uszkodzić jelita. Wyjaśniamy wszystko, co musisz o niej wiedzieć i jakie są jej objawy kliniczne.

Jeśli chodzi o tak zwaną chorobę trzewną należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze przebiega ona w ten sam sposób. Z tego powodu zbadano i sklasyfikowano różne rodzaje celiakii.

Jest to patologia autoimmunologiczna związana z glutenem. Gluten to białko obecne w wielu produktach spożywczych, na przykład zawierających pszenicę lub jęczmień. Szacuje się, że w Europie dotyka około 1% populacji.

Problem w tym, że w wielu przypadkach może przebiegać bezobjawowo, co utrudnia i opóźnia postawienie diagnozy. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o celiakii i jakie są jej główne typy.

Czym jest celiakia?

Jak wskazaliśmy celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, w której występuje reakcja na gluten. Innymi słowy, po spożyciu tego białka układ odpornościowy jelita cienkiego generuje odpowiedź. W ten sposób reagując uszkadza błonę śluzową jelit.

Gluten to białko obecne w różnych zbożach. Na przykład w pszenicy, życie lub jęczmieniu. Są to produkty spożywcze, które na ogół mają wysoką zawartość w diecie. Są częścią chleba, ryżu i makaronu.

Uszkodzenie błony śluzowej jelita oznacza, że ​​z czasem trawienie wpływa na wchłanianie składników odżywczych. Dlatego w wielu przypadkach dochodzi do utraty wagi, anemii lub zaburzeń wzrostu u dzieci.

Chociaż nie wiadomo jeszcze dokładnie, co powoduje różne rodzaje celiakii wiadomo, że decydujące znaczenie ma genetyka. W ten sam sposób zwykle wiąże się z innymi typami chorób autoimmunologicznych. Według badań opublikowanych w Cuban Journal of Food and Nutrition celiakia i cukrzyca typu 1 mogą być powiązane.

Ziarna bez glutenu

Istnieją alternatywy bezglutenowe, które pomagają pacjentom radzić sobie z dietą, która sama w sobie jest restrykcyjna.

Może Cię zainteresować: Celiakia lub nietolerancja glutenu – wszystko, co należy wiedzieć na ten temat

Celiakia – rodzaje

W przypadku celiakii występują różne postacie kliniczne, w zależności od objawów i dowodów pewnych uzupełniających się testów, które pozwalają na badanie układu pokarmowego. Prowadzi to do typów celiakii i według Hiszpańskiej Federacji Stowarzyszeń Celiakii prawie 75% pacjentów pozostaje niezdiagnozowanych.

Dane te wynikają z faktu, że do niedawna nie było wiadomo, że mogą wystąpić przypadki bezobjawowe. Zatem typy celiakii są następujące: bezobjawowa, objawowa, potencjalna, utajona i oporna. Tutaj wyjaśniamy ich główne cechy.

Subkliniczna lub bezobjawowa

Bezobjawowa lub subkliniczna celiakia, jak sama nazwa wskazuje to choroba, w której nie ma żadnych objawów. Jednak podczas wykonywania dodatkowych badań (np. endoskopii w celu obserwacji jelita) ujawnia się obecność choroby.

Klasyczna lub objawowa

W przypadku tego typu celiakii osoba dotknięta chorobą ma zarówno objawy, jak i pozytywne wyniki testu. W każdym razie znaki są bardzo zróżnicowane. U niektórych osób pojawia się biegunka, utrata masy ciała, zmęczenie, wymioty i ból brzucha.

W innych przypadkach zamiast biegunki możemy spotkać ciągłe zaparcia. Inne typowe objawy to opóźnienie wzrostu u dzieci i wzdęcia. Pośrednio stwierdzamy anemię, a nawet ciągłą drażliwość.

Potencjalna celiakia

Ten typ celiakii jest klasyfikowany jako odnoszący się do osób, u których nie występują objawy, ale wykazano, że mają wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Znany to dzięki testom genetycznym, takim jak oznaczenie genu HLA-DQ2/DQ8.

Jednak u tych pacjentów biopsja tkanki jelita cienkiego nie znajduje dowodów na celiakię. Według artykułu w Medical Journal of Chile idealnym rozwiązaniem jest ścisłe monitorowanie tych osób. Chociaż nie jest konieczne przestrzeganie ścisłej diety bezglutenowej.

Utajona choroba trzewna

W przypadku celiakii utajonej choroba została zdiagnozowana, ale później nie stwierdza się żadnych objawów ani zaburzeń jelitowych. Na przykład osoba, która została potwierdzona jako dziecko i po diecie bezglutenowej nie choruje ponownie pomimo ponownego wprowadzenia tego białka.

Oporna

Choroba trzewna oporna na leczenie to te przypadki, w których pomimo stosowania diety bezglutenowej objawy lub oznaki choroby nadal się pojawiają. Aby to potwierdzić, konieczne jest, aby dana osoba nie miała kontaktu z białkiem dłużej niż sześć miesięcy.

Nietolerancja glutenu

Aby potwierdzić oporne postacie choroby, konieczne jest, aby pacjent pozostawał dłużej niż 6 miesięcy bez kontaktu z białkiem.

Nie ma jednego rodzaju celiakii

Najważniejszą rzeczą w tej kwestii jest wiedza, że ​​istnieją różne formy celiakii. Przede wszystkim należy pamiętać, że u osób nie mających objawów mogą wystąpić zmiany chorobowe jelit. Z tego powodu postawienie diagnozy w większości przypadków nie jest łatwym zadaniem.

Potwierdzenie obecności tej choroby w czasie jest niezbędne, ponieważ uszkodzenie błony śluzowej jelit może stać się nieodwracalne i mieć poważne konsekwencje. Na przykład niedożywienie lub karłowatość u niemowląt.

W ten sposób, gdy podejrzewa się dolegliwości żołądkowo-jelitowe podczas spożywania glutenu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Testy uzupełniające są dostępne i można je wykonać stosunkowo łatwo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De La, G., Roselló, C. U., De La, C., Pérez Labrada, C., Delgado Mosquera, A. E., Ferreiro, R. Á., & Rosa Téllez Velázquez, D. (n.d.). CELIAQUÍA, ENFERMEDAD SISTÉMICA AUTOINMUNE.
  • Asociaciones entre la celiaquia y la Diabetes mellitus. La experiencia cubana | Santana Porbén | Revista Cubana de Alimentación y Nutrición. (n.d.). Retrieved September 29, 2020, from http://www.revalnutricion.sld.cu/index.php/rcan/article/view/768/pdf_129
  • ¿Qué es la enfermedad celiaca? | FACE. (n.d.). Retrieved September 29, 2020, from https://celiacos.org/enfermedad-celiaca/que-es-la-enfermedad-celiaca/
  • Cerda-Contreras, E., et al. “¿ Es posible una mejor identificación de la enfermedad celiaca en sujetos mexicanos por medio de HLA-DQ8 que de HLA-DQ2?.” Revista de Gastroenterología de México 83.4 (2018): 410-413.
  • Bejares, M., Oyarzún, A., Lucero, Y., Espinoza, N., Bascuñán, K., & Araya, M. (2015). Búsqueda activa de enfermedad celíaca en familiares de primer grado de casos celíacos. Revista Medica de Chile, 143(12), 1521–1526. https://doi.org/10.4067/S0034-98872015001200003
  • Muñoz Tello, Paola. “Prevalencia mundial de la enfermedad celíaca.” (2018).
  • Gil-Gulías, Lorraine, et al. “Enfermedad celiaca refractaria: cuando la dieta sin gluten no sana.” Revista Clínica de Medicina de Familia 9.2 (2016): 110-113.
  • Moscoso, Felipe, and Rodrigo Quera. “Enfermedad celíaca. revisión.” Revista médica de Chile 144.2 (2016): 211-221.
  • Parera Pinilla, Clara Luna, Bárbara M. Ochoa Fernández, and Concepción Bonet de Luna. “Enfermedad celíaca: quién sabe dónde.” Pediatría Atención Primaria 20.79 (2018): 269-276.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.