Wpływ glutenu na układ nerwowy - dowiedz się więcej!

Gluten wywołuje stan zapalny. U osób z nadwrażliwością na to białko mogą wystąpić objawy neurologiczne. Poznaj wpływ glutenu na układ nerwowy.
Wpływ glutenu na układ nerwowy - dowiedz się więcej!
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gluten wywołuje stan zapalny. U osób z nadwrażliwością na to białko mogą wystąpić objawy neurologiczne. Poznaj wpływ glutenu na układ nerwowy.

Spożycie glutenu może w niektórych przypadkach zwiększyć podatność na pewne choroby neurologiczne. Negatywny wpływ glutenu na układ nerwowy chorych na celiakię jest w stanie niszczyć korę mózgową, co prowadzi do stwardnienia rozsianego, epilepsji i migren.

Substancja ta nie jest jednak niebezpieczna dla wszystkich. Tylko niektórzy cierpią na nadwrażliwość i gluten może u nich prowadzić do rozwoju chorób.

Gluten a epilepsja

Pacjenci z epilepsją wykazują nadwrażliwość na gluten, jak podaje artykuł opublikowany w Journal of Neurology. Nie wiadomo jednak czy choroba ta upośledza metabolizm tego białka, czy też może jego zmieniony metabolizm przyczynia się do wystąpienia choroby.

Z pewnością zaleca się epileptykom ograniczenie ilości glutenu w diecie. Dieta ketogeniczna redukuje częstotliwość epizodów padaczkowych.

Wciąż nie wiadomo czy epilepsja i gluten są powiązane. Osobom chorym na tę dolegliwość odradza się jednak spożywanie tego białka.

Stwardnienie rozsiane a konsumpcja glutenu

Niektórzy sądzą, że konsumpcja glutenu przyczynia się do występowania stwardnienia rozsianego. Jednak badania wykonane do tej pory nie potwierdzają tej tezy.

Artykuł opublikowany w Multiple Sclerosis and Related Disorders podaje informacje na temat wpływu glutenu na rozwój choroby. Potrzeba jednak więcej badań na ten temat.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: W jakim wieku może pojawić się stwardnienie rozsiane?

Stany zapalne a choroby neurologiczne

W ostatnich latach zalecano systematyczne eliminowanie glutenu z diety. U osób z nadwrażliwością, białko to wywołuje stan zapalny układu trawiennego. Może to poskutkować dysbiozą lub szkodami na poziomie mikrobiomu.

Zależność pomiędzy mikrobiomem a zdrowiem psychicznym jest potwierdzona naukowo. To na jej podstawie powstało podejrzenie, że gluten może mieć związek z występowaniem chorób neurodegeneracyjnych.

Nie wszyscy muszą ograniczać gluten w diecie. Dla osób, które są w stanie prawidłowo go metabolizować, nie stanowi on zagrożenia.

U niektórych spożycie glutenu może prowadzić do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Ryzyko związane z wyeliminowaniem glutenu z diety

Wyeliminowanie glutenu z diety przez osoby, które nie cierpią na nadwrażliwość, wiąże się z pewnym ryzykiem. Zaprzestanie spożycia tego białka powoduje zatrzymanie produkcji enzymu odpowiedzialnego za jego trawienie. Skutkuje to późniejszą nietolerancją.

Dlatego nie zaleca się ograniczania ilości glutenu w diecie, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej. Nie ma dowodów na to, by białko to wywoływało stany zapalne u zdrowych osób.

Brak również badań potwierdzających zależność pomiędzy konsumpcją glutenu a rozwojem chorób, poza epilepsją. W tym przypadku jednak chodzi o pozytywny wpływ diety ketogenicznej na zdrowie pacjenta, a nie jedynie o wyeliminowanie glutenu z diety.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Celiakia u dzieci i nastolatków – poznaj bliżej ten temat!

Wpływ glutenu na układ nerwowy: brak wiążących wniosków

Gluten nie szkodzi większości populacji. Dlatego też nie ma powodu, by ograniczać jego spożycie. Jednak u osób z nadwrażliwością wywołuje on szkodliwe dla zdrowia stany zapalne.

Wówczas należy ograniczyć jego spożycie. Jednak nawet w tych przypadkach brak jasnego powiązania pomiędzy konsumpcją glutenu a rozwojem chorób neurologicznych. W literaturze naukowej nie brak kontrowersji na ten temat.

Wpływ glutenu na układ nerwowy ma zostać dokładnie przebadany w przyszłości.

Nie ma przeciwwskazań dla osób bez nadwrażliwości na gluten – te mogą spokojnie spożywać to białko. Stany zapalne są u nich wywoływane głównie przez cukry proste i tłuszcze trans.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Julian T., Hadjivassiliou M., Zis P., Gluten sensitivity and epilepsy: a systematic review. J Neurol, 2019. 266 (7): 1557-1565.
  • Thomsen HL., Jessen EB., Passali M., Frederiksen JL., The role of gluten in multiple sclerosis: a systematic review. Mult Scler Relat Disord, 2019. 27: 156-163.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.