W jakim wieku może pojawić się stwardnienie rozsiane?

W jakim wieku może pojawić się stwardnienie rozsiane?

Ostatnia aktualizacja: 05 sierpnia, 2020

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego. Jest autoimmunologiczna i przewlekła i może pojawić się w każdym wieku, chociaż częściej występuje u młodych ludzi.

Stwardnienie rozsiane jest jedną z chorób demielinizacyjnych. Jest to tak zwany zespół patologii układu nerwowego, które zwykle dotykają młodych dorosłych. Poniżej powiemy Ci wszystko, co musisz o nim wiedzieć, a także w jakim wieku może się pojawić.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą neurologiczną, czyli atakuje układ nerwowy. Wpływa przed wszystkim na mielinę. Jest to substancja, która pokrywa aksony neuronów i chroni je, dzięki czemu transmisja nerwowa przebiega szybciej.

Jeśli mielina zostaje uszkodzona ma to również wpływ na transmisję impulsów nerwowych.

Uważa się, że przyczyną tej choroby jest mieszanka czynników genetycznych i środowiskowych. Dlatego predyspozycje do cierpienia na tę patologię są dziedziczone.

Lekarz z mózgiem

Jest to również stan autoimmunologiczny. Oznacza to, że komórki osoby dotkniętej chorobą atakują mielinę.

Jest chorobą przewlekłą, co znaczy, że nie ma na nią lekarstwa. Osoba ze stwardnieniem rozsianym ma obecnie oczekiwaną długość życia podobną do osoby zdrowej, ale zawsze będzie żyć z chorobą.

Kiedy może się pojawić?

Podobnie jak większość chorób autoimmunologicznych stwardnienie rozsiane dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Ponadto pojawia się zwykle u młodych dorosłych, zwłaszcza w wieku od 20 do 40 lat.

Chociaż najczęściej pojawia się w tym wieku to może pojawić się już w dzieciństwie lub okresu dojrzewania. Także później. Do 10% osób ze stwardnieniem rozsianym doświadcza pierwszego ataku przed 18 rokiem życia.

Chociaż rokowanie w tym stanie zależy od kilku czynników, zwłaszcza od rodzaju choroby, którą przedstawia każdy pacjent wiek w momencie zachorowania również wpływa na ewolucję. Zatem osoby, u których choroba po raz pierwszy objawia się w późniejszym wieku, mają gorsze rokowanie i objawy są bardziej agresywne.

W jakich formach może się pojawić?

Formy stwardnienia rozsianego zależą od sposobu postępu choroby. Dlatego wyróżniamy różne typy:

Osoba na wózku

  • Postać rzutowo-remisyjna: jest to forma klasyczna, choroba objawia się w rzutach. Kiedy osoba jest w trakcie remisji, nie ma żadnych objawów.
  • Postać pierwotnie postępująca: zamiast rzutów w tej formie choroby osoba od początku przedstawia objawy, które postępują w czasie.
  • Postać wtórnie postępująca: jest połączeniem poprzednich. W niej pacjenci prezentują objawy, które ewoluują od początku. Ponadto pojawiają się rzuty, w których objawy się pogarszają.

Objawy i diagnoza

Objawy tej choroby mogą być bardzo zróżnicowane i różne w zależności od osoby. Oto niektóre z najczęstszych:

  • Objawy sensoryczne: utrata czucia lub dziwne odczucia w niektórych częściach ciała.
  • Niewyraźne widzenie, które pojawia się nagle lub stopniowo. Może również wystąpić podwójne widzenie.
  • Osłabienie kończyn, trudności w chodzeniu lub brak koordynacji podczas wykonywania niektórych ruchów.

Diagnoza tej choroby zostanie oparta na objawach każdego pacjenta. Konieczne będą również dodatkowe testy, takie jak analiza płynu mózgowo-rdzeniowego, MRI lub badania impulsów nerwowych.

Stwardnienie rozsiane – co powinieneś o nim wiedzieć?

Jest to choroba autoimmunologiczna układu nerwowego. Jak już powiedzieliśmy, jest to choroba, która zwykle pojawia się po raz pierwszy u młodych dorosłych, między 20 a 40 rokiem życia i występuje częściej u kobiet, chociaż może dotyczyć obu płci.

Jest to choroba przewlekła, na którą nie mamy jeszcze żadnego leku. Istnieją jednak terapie mające na celu zapobieganie pojawianiu się rzutów i spowolnienie rozwoju choroby, aby objawy nie postępowały.

Z tego powodu w przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub pojawienia się objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu potwierdzenia rozpoznania i ustalenia odpowiedniego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.