Choroby neurodegeneracyjne - 7 wskazówek, by zapobiegać

Oprócz utrzymywania zdrowej diety, która pozwoli nam dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych i unikać tych szkodliwych, pomocne może się okazać również ćwiczenie umysłu. Jest to istotny element zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym.
Choroby neurodegeneracyjne - 7 wskazówek, by zapobiegać
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Najbardziej znane choroby neurodegeneracyjne to choroba Alzheimera i Parkinsona. Znana jest również pląsawica Huntingtona oraz stwardnienie zanikowe boczne.

Choć są to poważne dolegliwości, na które nie ma jeszcze lekarstwa, okazuje się, że istnieją czynniki, które mogą nam pomóc im zapobiegać, nawet jeśli mamy genetyczną predyspozycję do zachorowania na nie.

W dzisiejszym artykule odkryjesz siedem naturalnych sposobów na przynoszenie sobie ulgi, gdy pojawiają się choroby neurodegeneracyjne oraz na zapobieganie im. Zrobimy to poprzez odpowiednie odżywianie się, lecznicze rośliny oraz inne skuteczne rady.

Czym tak naprawdę są choroby neurodegeneracyjne?

Choroby neurodegeneracyjne to poważne zaburzenie zdrowotne, które wywiera negatywny wpływ na niektóre funkcje naszego organizmu, na przykład na ruchy, utrzymywanie równowagi, mowę, oddychanie a nawet rytm serca.

Starsza kobieta trzyma się za głowę - choroby neurodegeneracyjne

Bardzo istotny jest tutaj wpływ czynników genetycznych. Decydujące mogą być jednak również inne kwestie, takie jak:

  • Nagromadzenie się toksyn w organizmie
  • Reakcja organizmu na pewne związki chemiczne
  • Wirusy

Bywa, że choroby neurodegeneracyjne pojawiają się jako skutek reakcji psychicznej, na przykład na skutek szoku doznanego jeszcze przed wystąpieniem choroby.

Stopniowe zniszczenia, jakie wywołują choroby neurodegeneracyjne są bardzo trudne do zniesienia, zwłaszcza dla osób, które na nie cierpią. Nie można jednak pomijać także cierpienia ich przyjaciół i najbliższych.

Przeczytaj również artykuł: Neurony – kilka nawyków, które je niszczą

Choroby neurodegeneracyjne – sposoby zapobiegania

W następnej części artykułu zaprezentujemy Ci 7 wskazówek co do tego, jak zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym bądź w jaki sposób przynosić sobie ulgę, gdy już się pojawią.

1. Unikaj metali ciężkich

Choroby neurodegeneracyjne są powiązane między innymi z obecnością metali ciężkich w naszym organizmie. Zwłaszcza w naszym mózgu.

Okazuje się, że istnieje całe mnóstwo sposobów, w jakie te szkodliwe metale mogą się dostać do naszego organizmu:

  • Spożywanie dużych ryb morskich takich jak łosoś, tuńczyk czy ryba miecznik. Znacznie lepiej jest sięgać po niewielkie ryby morskie takie jak makrela, sardynka, śledź i inne bądź po ryby słodkowodne.
  • Zanieczyszczenie powietrza.
  • Pestycydy obecne w środowisku oraz w żywności.
  • Zbicie termometru rtęciowego.
  • Picie wody z kranu w niektórych miejscach świata.
  • Niektóre rodzaje leków.
  • Garnki i patelnie wykonane z metali ciężkich oraz z aluminium.

2. Oczyść organizm za pomocą chlorelli

Alga znana jako chlorella pomaga nam wyeliminować metale ciężkie i inne toksyczne substancje z naszego organizmu. Musimy jednak być wytrwali w leczeniu i utrzymywać je przez co najmniej 3 miesiące.

Istnieją pewne specjalne środki służące temu celowi. Zawierają one elementy takie jak czosnek, kolendrę i magnez.

3. Trenuj swój mózg i używaj go, by zredukować choroby neurodegeneracyjne

Najlepszym sposobem, aby zapobiec zanikaniu naszych zdolności umysłowych jest aktywować jego pracę, używać go i unikać mentalnego lenistwa.

Starsza kobieta i kartki samoprzylepne

Gdy tylko zaczniemy zauważać jakiekolwiek problemy, takie jak kłopoty z zapamiętywaniem czy brak koncentracji powinniśmy przede wszystkim jak najszybciej zacząć ćwiczyć swój mózg.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Pamięć – popraw ją 6 naturalnymi sposobami

4. Jedz orzechy

Orzech włoski w swojej formie trafnie podpowiada nam, na jaki organ wpływa korzystnie – jak zapewne się domyślasz, chodzi tu o mózg. Orzechy dostarczają naszemu organizmowi cennych składników odżywczych. Są bogate w witaminy i minerały, jak również kwasy tłuszczowe i błonnik.

Wykazują silne działanie przeciwutleniające, co doskonale zapobiega zniszczeniom wynikającym z utleniania się komórek mózgowych.

5. Niektóre lecznicze napary na choroby neurodegeneracyjne

Istnieją dwie lecznicze rośliny, które poprawiają krążenie i natlenienie mózgu:

  • Ginkgo biloba: Bardzo skuteczna, ale nie wolno jej pić dłużej niż przez dwa miesiące z rzędu.
  • Wąkrota azjatycka (Centella asiatica) – możemy sięgać po nią regularnie.
Ginkgo bilobil

Po wyżej wspomniane rośliny lecznicze możemy sięgać w postaci naparów, lub kapsułek.

6. Olejki eteryczne

Aromaterapia to metoda lecznicza, która opiera się na stosowaniu dobrych jakościowo olejków eterycznych. Pomagają one poprawić kondycję pacjenta, gdy mamy do czynienia z problemami fizycznymi, psychicznymi i emocjonalnymi.

Możemy stosować olejki w dyfuzorach, w produktach przeznaczonych do dbania o czystość domu oraz w balsamach i kremach oraz innych kosmetykach.

Możemy też zwilżyć olejkiem chusteczkę i umieścić ją przy poduszce, na której śpimy.

Niektóre z polecanych olejków to:

7. Wyregulowanie pracy jelit

Okazuje się, że jelita są ściśle powiązane z pracą naszego mózgu. Dzieje się to poprzez florę bakteryjną. Jak wykazują badania, osoby cierpiące na rozmaite schorzenia, między innymi na choroby neurodegeneracyjne, zwykle mają zniszczoną florę bakteryjną jelit bądź nie pracuje ona prawidłowo.

Oprócz dbania o zdrowe, zbilansowane odżywianie się, warto włączyć do diety produkty fermentowane. Chodzi nam zwłaszcza o jogurt, kefir, kiszoną kapustę oraz ocet jabłkowy. Możemy również sięgnąć po suplementy diety zawierające probiotyki.

Istnieje całe mnóstwo rozmaitych probiotyków, dlatego warto dobrać te odpowiednie do naszego zdrowia.

Dzięki temu z całą pewnością poprawi się jakość naszego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.