Łysienie - różne formy występowania tej przypadłości

Łysienie może przybierać różne formy. Jest ich wiele, więc prawie niemożliwe jest mówienie o ogólnych wzorcach i objawach.
Łysienie - różne formy występowania tej przypadłości

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2022

Łysienie odnosi się do nieprawidłowego wypadania włosów. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie istnieje tylko jeden rodzaj tego schorzenia. W rzeczywistości jest ich wiele. W tym artykule opowiemy o tym, jakie formy może przybierać łysienie.

Według badań naukowych ta patologia jest podzielona na klasy w zależności od szybkości jej wystąpienia, czynników poprzedzających, towarzyszących chorób i kryteriów klinicznych, takich jak rozszerzenie, charakterystyka włosów i stopień zaawansowania leżącej poniżej skóry.

Co więcej, kilka artykułów bibliograficznych podaje, że łysienie androgenowe (najczęstszy wariant) dotyka 6-12% kobiet w wieku od 20 do 30 lat i 55% mężczyzn w wieku powyżej 70 lat.

Jak widać, łysienie jest bardzo rozpowszechnione. Dodatkowo może towarzyszyć innym chorobom podstawowym. Z tego powodu konieczne jest poznanie rodzajów łysienia, aby móc je wszystkie leczyć.

Łysienie – rodzaje

Jeśli chodzi o różne rodzaje łysienia, jest ich wiele. Z tego powodu prawie niemożliwe jest mówienie o ogólnych wzorcach i objawach. Jego rozszerzenie jest ogólnoświatowe. Ma jednak pewne osobliwości dotyczące rasy i rozmieszczenia geograficznego.

Łysienie definiuje się jako utratę włosów dowolnego rodzaju i dowolnego miejsca na powierzchni skóry. Aby ułatwić algorytm diagnostyczny, szpitale kliniczne dzielą tę patologię na dwie duże grupy:

 • Osoby z normalną lub zdrową skórą głowy (bez blizn).
 • Osoby z patologiczną skórą głowy (bliznowacenie).
Łysiejący mężczyzna

Łysienie niebliznowaciejące

Wszystkie warianty, o których będziemy mówić dalej, mają jedną wspólną cechę. Zasadniczo utrata włosów nie jest spowodowana pojawieniem się tkanki włóknistej, która znosi mieszek włosowy. W takich przypadkach nie dochodzi do zniszczenia mieszka włosowego, jednak występują różne zmiany.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest najczęstszą odmianą tego schorzenia. W rzeczywistości różne badania podają, że obejmuje około 95% przypadków. Jak powiedzieliśmy wcześniej, cierpi na nią aż 55% mężczyzn, podczas gdy odsetek kobiet wynosi około 10%.

Czasopisma dermatologiczne podają, że istnieją dwie główne przyczyny tej choroby:

 • Androgeny i skóra. Zwiększone działanie męskich hormonów (testosteronu) na określone obszary skóry głowy sprzyja zmniejszeniu aktywności mieszka włosowego, aż do jego zaniku.
 • Mechanizm komórkowy. Zależy to od dziedzicznego składnika każdej osoby. Zasadniczo pewne czynniki genetyczne warunkują aktywność polimerazy RNA, enzymu niezbędnego do syntezy białek. W rezultacie może to zmienić wzorce wzrostu włosów.

Istnieje wiele metod leczenia łysienia androgenowego, takich jak stosowanie minoksydylu, melatoniny, finasterydu lub terapia laserowa. Niektóre z tych leków zapobiegają wypadaniu włosów, więc można powiedzieć, że są skuteczne do 90%, co jest całkiem niezłe. Z drugiej strony dość trudno jest sprawić, by mieszek włosowy odrastał.

Łysienie plackowate

Badania pokazują, że ten typ łysienia, charakteryzujący się pojawieniem się okrągłych plam w ogniskach, jest bardzo mało znaną patologią. Eksperci uważają, że różne czynniki warunkują jego wygląd:

 • Genetyka. Nawet w 40% przypadków obecność łysienia plackowatego w historii rodziny sprzyja pojawieniu się go u potomstwa.
 • Immunologiczny. Różne badania donoszą, że istnieje związek między tą patologią a zaburzeniami immunologicznymi, takimi jak choroby tarczycy lub bielactwo nabyte (zniszczenie melanocytów skóry). Jest również powiązany z chorobami takimi jak anemia, cukrzyca lub reumatoidalne zapalenie stawów.
 • Wydaje się, że choroba ta jest również związana z czynnikami emocjonalnymi, takimi jak stres, czynniki zakaźne i zmiany neurologiczne.

Inne rodzaje łysienia niebliznowaciejącego

Opisaliśmy dwa najważniejsze rodzaje łysienia niebliznowaciejącego. Jest ich znacznie więcej, ale ograniczymy się do krótkiego ich komentowania.

 • Łysienie traumatyczne. Dzieje się tak, gdy skóra głowy ulega ciągłym uszkodzeniom w wyniku przyczepności i nacisku, na przykład ciasnych warkoczy lub kokardek.
 • Rozproszony. Odnosi się to do uogólnionego odwracalnego wypadania włosów. Może wystąpić ostro lub przewlekle.
 • Z powodu braku lub nadmiaru witamin lub leków (legalnych lub nielegalnych). Badania pokazują, że niedobór witaminy D lub nadmiar witaminy A może powodować wypadanie włosów.
Łysienie plackowate

Łysienie bliznowaciejące

Według artykułów naukowych główną cechą łysienia bliznowaciejącego jest trwałe wypadanie włosów, które zastępuje zwłóknienie lub hialinizowany kolagen. Ten typ patologii odpowiada za 3% łysienia obserwowanego w ośrodkach dermatologicznych. Z tego powodu jego znaczenie kliniczne jest stosunkowo niskie.

Oto niektóre z czynników, które mogą promować ten rodzaj łysienia:

 • Przyczyny fizyczne. Oparzenia, odmrożenia, urazy m.in. Zniszczone mieszki włosowe zostają zastąpione tkanką bliznowatą, która zapobiega ponownemu rozmnażaniu się włosów.
 • Guzy. Każdy guz, który atakuje skórę, zarówno łagodny, jak i złośliwy, może mieć wygląd tej patologii jako efekt uboczny.
 • Infekcje. Te choroby, które trwale uszkadzają skórę, takie jak trąd lub gruźlica skóry, również mogą ją powodować.
 • Przewlekłe procesy zapalne. Na przykład toczeń rumieniowaty i inne niezakaźne choroby, które powodują zmiany skórne, mogą uszkodzić mieszek włosowy.

O czym należy pamiętać o różnych rodzajach łysienia

Jak widać, istnieją dwa rodzaje łysienia: niebliznowaciejące i bliznowaciejące. Istnieją różne rodzaje łysienia niebliznowaciejącego w zależności od ogniska wypadania włosów i przyczyn leżących u jego podstaw. Jednak są one zwykle uwarunkowane czynnikami genetycznymi i hormonalnymi. Z drugiej strony łysienie bliznowaciejące jest spowodowane urazem i ranami, które powodują blizny w miejscu mieszka włosowego.

Jest tu coś, co musimy wyjaśnić. Łysienie androgenowe jest najczęstszą odmianą tej choroby, która dotyka głównie mężczyzn w średnim wieku. Na szczęście istnieje wiele opcji leczenia, które mogą go złagodzić i zatrzymać wypadanie włosów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • González-Guerra, E., & López-Bran, E. (2018). Protocolo diagnóstico de la alopecia. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado12(48), 2864-2867.
 • Guzmán-Sánchez, D. A. (2015). Alopecia androgenética. Dermatología Revista Mexicana59(5), 387-394.
 • Guerra-Tapia, A., & González-Guerra, E. 18. Alopecia androgenética masculina (MAGA).
 • Pelo, E. Alopecia androgenética Calvicie¿ Problema médico o cosmético?.
 • Madani, S., & Shapiro, J. (2000). Alopecia areata update. Journal of the American Academy of Dermatology42(4), 549-566.
 • Morales-Miranda, A. Y., & Ruiz-Guillén, Á. I. (2020). Niveles de vitamina D en pacientes con alopecia areata en la Unidad de Especialidades Médicas. Revista de Sanidad Militar73(5-6), 297-302.
 • Abal-Díaz, L., Soria, X., & Casanova-Seuma, J. M. (2012). Alopecias cicatriciales. Actas Dermo-Sifiliográficas103(5), 376-387.
 • Stoehr, Jenna R., et al. “Off-label use of topical minoxidil in alopecia: a review.” American journal of clinical dermatology 20.2 (2019): 237-250.
 • Olivares, Liliana, et al. “Formas infrecuentes de tuberculosis cutáneas; a propósito de 2 casos.” Dermatología Argentina 18.6 (2013): 459-463.
 • De la Torre, María del Carmen, Daniela Gutiérrez-Mendoza, and Sonia Toussaint-Caire. “Alopecia en parches asociada con lupus eritematoso sistémico: diagnóstico diferencial con alopecia areata.” Dermatología Revista mexicana 59.5 (2015): 361-367.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.