Łysienie u dzieci: typy i przyczyny

Łysienie u dzieci to choroba powodująca nadmierne wypadanie włosów. By wybrać odpowiednie leczenie, należy rozpoznać jego typ i przyczyny.
Łysienie u dzieci: typy i przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2021

Łysienie u dzieci to nadmierne wypadanie włosów u osób poniżej 12 roku życia. Problem często pozostaje niezauważony, gdyż wielu rodziców postrzega wypadanie włosów jako normalny objaw w okresie wzrostu.

W niektórych przypadkach staje się on jednak przewlekły, a objętość włosów zmniejsza się lub nawet ukazują się łyse placki. Jakie są więc tego przyczyny? Dowiedz się więcej o tym problemie.

Łysienie u dzieci i jego przyczyny

Według informacji opublikowanych w American Hair Loss Association , łysienie u dzieci dotyczy 3 % maluchów w krajach takich jak USA. Wielu martwi ten problem, ponieważ może być oznaką choroby oraz mieć negatywny wpływ na psychikę dziecka.

Na szczęście, w większości przypadków jest to przejściowa dolegliwość, którą da się rozwiązać przy pomocy leczenia. Dobranie odpowiedniej kuracji wymaga jednak diagnostyki. Trzeba więc ustalić przyczynę i odmianę łysienia.

W wielu przypadkach łysienie u dzieci jest wynikiem infekcji skóry głowy lub czynników genetycznych. Przyczyny mogą być jednak również następujące:

  • Choroby: nadczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, nowotwór i inne.
  • Zaburzenia metaboliczne.
  • Niedobory (na przykład cynku lub żelaza).
  • Trakcyjne.
  • Emocjonalne (rozwód rodziców, bullying).
Wypadanie włosów u dzieci może być spowodowane chorobami, niedoborami lub stresem.

Łysienie u dzieci: klasyfikacja

Łysienie u dzieci dzieli się zasadniczo na bliznowaciejące i nie. W pierwszym przypadku dochodzi do zniszczenia mieszka włosowego i nieodwracalnego efektu. W drugim typie efekt jest odwracalny. Jakie są odmiany łysienia u dzieci?

Łysienie u noworodków

Jak wskazuje artykuł opublikowany w Annals of Dermatology, ma ono miejsce w pierwszych miesiącach życia i wiąże się ze zmianami w cyklu rozwojowym włosa.

W 20 tygodniu ciąży na skórze głowy pojawiają się pierwsze mieszki włosowe, które po kilku miesiącach obumierają. Zaraz po narodzeniu obserwuje się więc wypadanie włosówNie potrzeba leczenia, włosy odbudują się same.

Wrodzone łysienie trójkątne

Zaczyna się już w życiu płodowym. Na głowie znajduje się trójkątny obszar bez włosów. Ich wypadanie nie dotyczy reszty skóry głowy. Problemu tego nie da się wyleczyć.

Łysienie telogenowe i anagenowe

Maluchy z tymi problemami tracą dużo włosów. Oto przyczyny:

  • Choroby przewlekłe.
  • Zaburzenia hormonalne.
  • Niedobory.
  • Chemioterapia.
  • Przyjmowanie leków.
  • Interwencje chirurgiczne.
  • Wysoka gorączka.
  • Szczepienia.

Leczenie wymaga określenia przyczyny i jej wyeliminowania.

Łysienie plackowate

To przewlekły proces zapalny związany z układem odpornościowym. Włosy wypadają z powodu nagłego osłabienia mieszków w danych miejscach na głowie lub ciele (na przykład na nogach lub ramionach).

Zwykle dotyka ludzi przed 20 rokiem życia i jest uleczalne. Jego główną przyczynę stanowi napięcie emocjonalne lub stres w okresie egzaminów, nadużycia w rodzinie lub rozwód rodziców.

Łysienie plackowate u dzieci może być spowodowane traumą.

Łysienie trakcyjne

Ciasne kucyki i uczesania powodują wypadanie włosów u dziewczynek. Przyczyną jest więc nadmierne napięcie w danych miejscach. W niektórych przypadkach utrata włosów jest nieodwracalna. Zaleca się więc unikanie ciasnych fryzur.

Trichotillomania

Następuje wskutek wyrywania sobie przez dziecko włosów z powodu nadmiernego napięcia. Leczenie polega na psychoterapii. Co więcej, to tik nerwowy, który koncentruje się na karku lub grzywce.

Łysienie spowodowane grzybicą

Jego przyczyną jest grzybica skóry. Włosy wypadają wówczas w konkretnych miejscach. Dziecko może zarazić się od kogoś w przedszkolu poprzez używanie tego samego grzebienia czy ręcznika. Nie zaleca się jednak stosowania domowych sposobów, lepiej udać się do lekarza.

Łysienie wywołane leczeniem onkologicznym

Dotyczy nie tylko skóry głowy, ale także twarzy i ciała. Nie należy podejmować kuracji, ale czekać na zakończenie leczenia onkologicznego – wówczas włosy odrosną

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zasadniczo, poszczególne typy łysienia przeważają w konkretnych grupach wiekowych.

  • Łysienie u noworodków i trójkątne dotyczy najmniejszych dzieci.
  • Łysienie telogenowe, anagenowe, trichotillomania, plackowate i spowodowane grzybicą pojawia się w wieku przedszkolnym lub w okresie dorastania.

W każdym z przypadków najlepiej udać się do pediatry lub dermatologa po diagnozę. Specjalista ustali bowiem przyczynę łysienia i dobierze odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Children’s Hair Loss. (n.d.). American Hair Loss Association. Retrieved on June 19, 2020 from https://www.americanhairloss.org/children_hair_loss/introduction.html
  • What you need to know about alopecia areata during childhood. (n.d.). National Alopecia Areata Foundation. Retrieved on June 19, 2020 from https://www.naaf.org/alopecia-areata/living-with-alopecia-areata/alopecia-areata-in-children
  • Gilhar, Amos, Amos Etzioni, and Ralf Paus. “Alopecia areata.” New England Journal of Medicine 366.16 (2012)
  • Cranwell W, Sinclair R. Common causes of paediatric alopecia. Aust J Gen Pract. 2018;47(10):692-696. doi:10.31128/AJGP-11-17-4416
  • Ho CH, Zito PM. Androgenetic Alopecia. [Updated 2019 May 18]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430924/
  • Harvard Health Publishing. (April, 2019). Telogen Effluvium. Harvard University.
  • Kim MS, Na CH, Choi H, Shin BS. Prevalence and factors associated with neonatal occipital alopecia: a retrospective study. Ann Dermatol. 2011;23(3):288-292. doi:10.5021/ad.2011.23.3.288
  • Billero V, Miteva M. Traction alopecia: the root of the problem. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2018;11:149-159. Published 2018 Apr 6. doi:10.2147/CCID.S137296
  • Möhrenschlager M, Seidl HP, Ring J, Abeck D. Pediatric tinea capitis: recognition and management. Am J Clin Dermatol. 2005;6(4):203-213. doi:10.2165/00128071-200506040-00001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.