Łysienie - jak wyleczyć je naturalnymi sposobami

Jeśli martwisz się wypadającymi włosami, powinieneś zapoznać się z przedstawionymi w tym artykule naturalnymi sposobami walki z łysieniem.
Łysienie - jak wyleczyć je naturalnymi sposobami
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2023

Wszyscy dbają o jakość i kondycję swoich włosów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni starają się, aby prezentowały się jak najlepiej. Dla obu płci niezwykle niepokojące jest łysienie. To ciężka i męcząca wojna, którą możemy stoczyć w naturalny i ekologiczny sposób. 

Włosy mają istotne znaczenie we wszystkich kulturach świata, choć mają różne oblicza.

Mnisi buddyjscy golą głowy na gładko, co symbolizuje pełne oddanie się Bogu. Jednocześnie rastafarianie to samo oddanie Bogu demonstrują długimi dreadami.

Mogą symbolizować siłę, bądź poddanie się. Istnieje cały szereg nadanych im znaczeń. Podpowiemy Ci jak zwalczyć łysienie i odzyskać bujne zdrowe włosy, przy pomocy tylko i wyłącznie naturalnych sposobów.

Pamiętaj bowiem, że istnieje cała seria czynników, które wpływają na proces wypadania włosów. Ten kapilarny problem rozwija się między innymi przez:

 • Czynniki genetyczne.
 • Stres.
 • Problemy psychologiczne.
 • Starzenie się.
 • Infekcje lub zaburzenia skóry głowy.
 • Niedobory żywieniowe.
 • Choroby przewlekłe.
 • Kondycja układu odpornościowego.
 • Zaburzenia hormonów.
 • Nadużywaniu tytoniu i innych używek.
 • Używanie silnych produktów chemicznych do pielęgnacji włosów.

Jeśli chcesz poznać sposoby, które zatrzymają łysienie i zwrócą Ci Twoje włosy – zalecamy, aby przyjrzeć się kilku naturalnym, ekologicznym sposobom. Z łatwością możesz zastosować je w domu.

Łysienie – 6 naturalnych remediów

Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym istnieje wiele zabiegów i produktów, które obrały za cel walkę z łysieniem. Najlepiej jednak skierować się, przynajmniej na początku – w stronę naturalnych remediów.

płaty łysienie głowa

1. Czosnek, cebula i cytryna

Wszystkie te wymieniony produkty mają właściwości antybakteryjne. Oznacza to, że pomagają wyeliminować czynniki doprowadzające do wypadania włosów. Ponadto cebula i czosnek zapewniają też związki siarki, niezbędne do utrzymania mocnych i stabilnych włókien włosów.

Przygotowanie remedium jest niezwykle proste. Musimy połączyć składniki w równych proporcjach. Stworzyć jednorodną pastę i zaaplikować ją na skórze głowy. Pozostaw środek na 20 minut i spłucz mocnym strumieniem wody.

2. Mleko kokosowe i marchewka

Ta niecodzienna kombinacja pozwoli Ci zachować zdrowie i wzmocnić włosy. Każdy z tych produktów wyróżnia się szczególnym bogactwem składników odżywczych.

Marchew zapewnia przeciwutleniacze oraz witaminy B6 i B12. Natomiast mleko kokosowe dodaje istotnych aminokwasów, witamin i soli mineralnych.

Należy połączyć te składniki w gęsty sok i nałożyć na włosy. Powtarzaj proceder raz w tygodniu, a wkrótce zauważysz różnicę.

3. Ocet jabłkowy lub ryżowy a łysienie

Ocet pozwoli Ci pozbyć się tłuszczu. Stąd, jeśli łysienie spowodowane jest przetłuszczającymi się włosami – zdecyduj się na jedno z wymienionych remediów. Pozwalają też pobudzić krążenie.

Co należy zrobić? Wystarczy masować skórę głowy, używając do tego odrobiny octu ryżowego czy jabłkowego. Odczekaj 10 do 15 minut i usuń pozostałości octu przy pomocy wody. Zabieg przeprowadzaj maksymalnie raz w tygodniu.

4. Aloes na łysienie

Właściwości, które zawiera aloes są niezbędne w leczeniu łysienia. Aloes pozwala nawilżyć i polepszyć kondycję skóry głowy. Wystarczy tylko przygotować pastę czy maskę kapilarną na bazie aloesu.

Wydobądź miąższ rośliny i wymieszaj z odrobiną wody, aż uzyskasz konsystencję pasty. Zaaplikuj na skórze głowy, delikatnie masując. Wykonuj okrężne ruchy przez około 10 minut. Następnie zmyj wszystko wodą. Szybko zauważysz, że cebulki i włosy są mocniejsze. Co istotne, aloes pozwoli też poprawić jakość skóry głowy.

5. Buraki

Warzywa te wykazują ogromne bogactwo składników odżywczych, w tym witamin B i C, a także wapnia, fosforu i potasu. Jeśli marzą Ci się włosy silne i zdrowe: zacznij już gotować buraki. Kiedy osiągną wrzenie, pozostaw je na ogniu jeszcze przez 10 minut.

Wyjmij buraki z wody i ostudź buraczaną wodę. Następnie zaaplikuj ją na włosy, wykonując okrężne ruchy. Powtarzaj dwa lub trzy razy w tygodniu.

6. Zatrzymaj łysienie domowym balsamem

W domowym zaciszu możesz stworzyć balsam, który pomoże powstrzymać łojotokowe zapalenie skóry i zapobiec wypadaniu włosów. To doskonałe leczenie, które pozwoli wzmocnić każdy element włosów i skóry głowy.

Składniki

 • 1 łyżka stołowa szałwii (10g).
 • 3 łyżeczki alkoholu rozmarynowego (21 ml).
 • 1 łyżeczka pokrzywy (7g).
 • 1 łyżeczka aloesu (7g).
 • 250 ml wody destylowanej
 • 1 łyżka stołowa ekstraktu z chmielu (15 g).
 • odrobina chinowca soczystoczerwonego (7 g).

Przygotowanie

 • Wystarczy wymieszać wszystkie składniki, aby uzyskać jednorodną substancję.
 • Co istotne, nie zużyjesz od razu całej mieszanki, dlatego przygotuj szklany pojemnik, przystosowany do jej przechowywania.
 • Nakładaj balsam trzy razy w tygodniu, na umyte włosy. Włosy umyj szamponem przeciwłojotokowym. Następnie wetrzyj w skórę głowy przygotowany balsam i zmyj ciepłą wodą.

Inne zalecenia i wskazówki na łysienie

Naturalne remedia są pomocne, ale warto też zadbać o odpowiednie nawyki w swojej codzienności. Zwróć uwagę na poniższe rady i wskazówki, które pozwolą Ci zwalczyć wypadające włosy.

łysieanie mężczyzna
 • Unikaj stresu! Wiemy, że dzisiejsza rzeczywistość nie pozostawia nam złudzeń, ale stres jest jedną z najczęstszych przyczyn łysienia. Stąd warto zapisać się na jogę lub inną uspokajającą aktywność. Znajdź chwilę dla siebie i odpocznij.
 • Niezwykle ważna jest zrównoważona dieta. Twój jadłospis powinien zawierać wszystkie składniki odżywcze. Niezbędne witaminy i minerały, ale też przeciwutleniacze. Zależy nam aby włosy były zdrowe i silne – odpowiednia dieta jest najlepszym gwarantem.
 • Przede wszystkim wybierz odpowiedni grzebień czy szczotkę. Nie pozwól aby stała się przyczyną łamania włosów. Kobiety powinny też zrezygnować z ciasnych gumek do włosów.
 • Co istotne, używaj tylko naturalnych szamponów. Wyeliminuj komercyjne produkty, pełne chemikaliów.
 • Pod prysznicem daj sobie chwilę na masaż głowy. Masuj skórę czubkami palców, wykonując okrężne ruchy. Pobudzisz w ten sposób krążenie i dotlenisz cebulki włosów.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Galán-Gutiérrez, M., Rodríguez-Bujaldón, A., & Moreno-Giménez, J. C. (2009). Actualización terapéutica en alopecia areata. Actas Dermo-Sifiliográficas, 100(4), 266–276. https://doi.org/10.1016/S0001-7310(09)70820-8.
 • Gin G-R, Zhang Y-L, et al. Hair growth potential of Salvia plebeia extract and its associated mechanisms. Pharmaceutical Biology. 2020. 58 (1): 400-409.
 • María Esperanza, Matallana González, M. C., & Chalup, N. (2013). El ajo y la cebolla de las medicinas antiguas al interés actual. Boletín de La Real Sociedad Española de Historia Natural. Sección Biológica, ISSN 0366-3272, Tomo 107, No. 1-4, 2013, Págs. 29-37, 107(1), 29–37. Retrieved from https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4582709. 
 • Mayo Clinic. Pérdida del cabello. Julio 2021.
 • Panahi Y, Taghizadeh M, et al. Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed. Enero-febrero 2015. 13 (1): 15-21.
 • Rafik P. N, Arun M. S, et al. View of formulation and evaluation on onion nourishing shampoo. Journal of Drug Delivery and Therapeutics. 2018. 8 (4): 335-337.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.