Nadmierne wypadanie włosów- 10 możliwych przyczyn

Od źle zrównoważonej diety po stresujące sytuacje: utrata włosów może występować z różnych powodów. Powinniśmy je szybko rozpoznać po to, by właściwie poradzić sobie z wypadaniem włosów, jeśli nam się to przydarzy
Nadmierne wypadanie włosów- 10 możliwych przyczyn

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2019

Czy martwisz się, że nadmierne wypadanie włosów może doprowadzić Cię do łysienia? Po czesaniu czy myciu głowy nawet boisz się spojrzeć na ilość włosów pozostałych na Twojej szczotce?

Istnieją jednak wyraźne przyczyny łysienia, o których warto się dowiedzieć. Sprawdź poniżej, co może spowodować nadmierne wypadanie włosów.

Gubienie niewielkich ilości włosów jest całkowicie normalne. Jednakże wypadanie całych pasm włosów przestaje być “w porządku”, szczególnie, gdy widzimy duże ich kępki na podłodze prysznica, szczotce lub rano na poduszce.

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o niektórych przyczynach nadmiernego wypadania włosów.

Kiedy nadmierne wypadanie włosów staje się powodem do niepokoju?

Niektóre osoby mogą tracić włosy nieco częściej. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to coś niepokojącego.

To normalne, że wypada od 50 do 100 pojedynczych włosów dziennie.

Utrata włosów jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, ponieważ włosy przechodzą przez różne fazy: wzrost, stadium pośrednie i wypadanie. Rozumiejąc te fazy, powinniśmy wiedzieć, że kiedy włosy wypadają z głowy, “zwalniają miejsce” dla nowych, zdrowych włosów.

Ta zamiana jest naturalna i w większości przypadków wypadające włosy są wymieniane na nowe.

Ponadto należy pamiętać, że podczas niektórych pór roku może wypadać nam więcej włosów, a podczas innych innych nieco mniej. Na przykład zazwyczaj tracimy więcej włosów na początku jesieni.

Tym, o co powinniśmy się martwić i podejmować kroki zapobiegawcze, to nie  ilość włosów, które pozostały na naszej szczotce, ale raczej, jak wygląda nasza skóra głowy.

Na przykład, jeśli występują “łyse plamy”, na których włosy w ogóle nie rosną lub jeśli widoczna jest zmniejszona gęstość pasm włosów, wtedy powinniśmy zacząć się martwić.

Dlaczego występuje u mnie nadmierne wypadanie włosów?

Oprócz normalnego wypadania włosów lub bodźców sezonowych, należy pamiętać, że istnieją pewne czynniki, które zwiększają utratę włosów:

1.Zła dieta

Restrykcyjna dieta, pomijanie posiłków (zwłaszcza śniadania) i jedzenie zbyt szybko są jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i innych poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Kobieta je sałatę

Zła dieta wpływa zarówno na nasze zdrowie wewnętrzne, jak i zewnętrzne, dlatego też możemy cierpieć z powodu przebarwień cery i słabych paznokci.

2.Niedokrwistość

Niedobór żelaza we krwi może również prowadzić do utraty włosów.

Podczas menstruacji kobiety często tracą większe ilości żelaza i mogą tracić więcej włosów. Ludzie cierpiący na anemię doświadczają  podobnych objawów.

3.Zastosowanie niektórych leków i terapii farmaceutycznych

Utrata włosów jest jednym z efektów ubocznych wielu leków farmaceutycznych i terapii.

Dłoń z tabletkami

Zwróć szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli Twoje leki zawierają beta-blokery, heparynę, amfetaminę lub lek zwany L-DOPA.

4.Zastosowanie zbyt intensywnych zabiegów na włosach- chemiczne rozjaśnianie

Wielokrotne zmiany koloru, prostowanie, trwałe ondulacje mają dla włosów negatywne konsekwencje. Obejmuje to nawet nadużywanie zabiegów przeciwko łysieniu.

Niektóre produkty, takie jak barwniki czy do prostowania chemicznego, zawierają szkodliwe dla naszego zdrowia składniki (w tym amoniak), które osłabiają mieszki włosowe i powodują ich szybsze wypadanie.

Jeśli tracisz dużo włosów, możesz pomyśleć o zaprzestaniu koloryzacji lub zmniejszeniu jej częstotliwości.

5.Zmiany hormonalne

Oprócz niedoboru żelaza występującego podczas menstruacji, musimy również dodać, że podczas cyklu menstruacyjnego, hormony są poddawane “rewolucji” i mogą mieć wpływ na naszą skórę głowy.

Nadmierne wypadanie włosów

To samo można powiedzieć o następujących sytuacjach: ciąża, poród, czy menopauza.  Nawet w przypadku niektórych chorób lub leczenia wpływającego na poziom hormonów (na przykład leczenie płodności) można zaobserwować nadmierne wypadanie włosów.

6.Problemy z tarczycą

Kiedy tarczyca nie działa tak, jak powinna lub działa wolniej niż normalnie, ma duży wpływ na nasze zdrowie i może powodować nadmierne wypadanie włosów.

Jednym ze  skutków wahań hormonów tarczycy jest utrata włosów. Jednak powikłania tarczycowe nie prowadzą do powstania “łysych plam” w określonych obszarach, ale raczej do całkowitego, równomiernego wypadania włosów.

Możesz zobaczyć pasma włosów na podłodze prysznica, na szczotce lub poduszce. W takiej sytuacji najlepiej jest udać się do endokrynologa i uregulować poziom hormonów.

7.Stres

Każdego dnia sprawy do załatwienia, obowiązki, nagromadzenie pracy, nagłe zmiany planów … wszystkie one mogą powodować stres. Stres może przynieść różne konsekwencje, w tym takie jak utrata włosów.

Zestresowana kobieta

Wypadanie włosów może nawet wystąpić kilka miesięcy po bardziej stresującym okresie lub sytuacji. Możemy zauważyć więcej wypadających pasm włosów, gdy musimy wziąć na siebie dodatkowe obowiązki (np. raport końcowy z końca roku) lub przed ważnym wydarzeniem (przeprowadzka, śluby, pogrzeby…).

8.Zbyt agresywne stylizowanie włosów

Włosy muszą być traktowane w określony, delikatny sposób, aby uniknąć wypadania.

Jeśli często robisz ciasne fryzury za pomocą klipsów, gumek i opasek do włosów – osłabiasz cebulki włosów. Ponadto jeśli używasz prostownicy, lokówki lub bardzo gorących suszarek do włosów lub śpisz z włosami ciasno związanymi w koński ogon, bardzo prawdopodobne jest, że twoje włosy będą uszkodzone i osłabione.

Gdy czeszesz się, uważaj na używanie plastikowych szczotek z ostrym, gęsto upakowanym włosiem, ponieważ uszkadzają one włosy i wyciągają pasma za każdym pociągnięciem.

9.Depresja a nadmierne wypadanie włosów

Możesz w to nie wierzyć, ale uczucie udręki, depresja lub niskie poczucie własnej wartości również odbijają się na naszym zdrowiu fizycznym i estetycznym.

Kobieta w depresji, a nadmierne wypadanie włosów

Wiele problemów związanych z owłosieniem jest często powodowanych przez traumę lub emocjonalny ból, których nie pokonaliśmy. Dlatego osłabienie włosów może mieć również źródło w osłabieniu zdrowia psychicznego.

Jeśli czujesz, że depresja może dotyczyć również Ciebie, konsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci dobrać odpowiednie leki i zaleci terapię. To pomoże Tobie odzyskać równowagę.

10.Pora roku

Zdecydowanie ewolucja znacznie zmieniła nasze ciała i zwyczaje-coraz bardziej różnimy się od naszych przodków. Wciąż jednak mamy pewne rzeczy wspólne. Do takich wspólnych cech należy nasza naturalna reakcja organizmu na przystosowanie się do zmian klimatu w otoczeniu. Zaobserwujesz ten proces zachodzący na przykład u twojego zwierzaka.

Psy czy koty modą zrzucać więcej włosów podczas niektórych pór roku, ale nie ma przecież potrzeby stosowania leczenia. Pozbywają się one nadmiaru sierści, aby wyregulować temperaturę. Będzie im chłodniej latem i cieplej zimą. Ciało ludzkie ma podobny system regulacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.