Ludzki organizm – czego o nim nie wiesz?!

25 Lipiec, 2020
Dlaczego nie może poruszać dobrowolnie palcem wskazującym? Ponieważ, za jego zginanie odpowiada tylko jeden mięsień, który dzieli z palcem serdecznym, jego działania są ograniczone.
 

Ludzki organizm jest niesamowity. Jesteśmy istotami pełnymi cech zarówno dobrych, jak i złych cech, które bez wątpienia są zdolne do niesamowitych rzeczy. Oto dziesięć ciekawostek cechujących także i Twój organizm, o których na pewno nie wiedziałeś!

1. Czy Twój organizm nie jest przypadkiem wybrakowany? Nie brakuje Ci czasem ścięgna?

Być może Cię to zaskoczy, ale organizm około 15% ludzi nie wytworzył sobie ścięgna mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy należysz do tego grona, po prostu zrób prosty eksperyment: złącz kciuk i mały palec dłoni, a następnie odegnij maksymalnie nadgarstek do tyłu. 85% osób, które tak zrobią zobaczą u siebie dwa ścięgna. A ile Ty ujrzysz?

2. Omdlenie wazowagalne

Jest to kolejna dziwna przypadłość cechująca ludzki organizm stanowiąca jednak spory problem u wielu osób. Mianowicie niektórzy ludzie potrafią stracić przytomność tuż po oddaniu moczu.

Dzieje się tak gdyż ta czynność fizjologiczna stymuluje nerw błędny, co czasami może wywołać gwałtowny spadek ciśnienia krwi. Zdecydowanie nie jest to powód do żartów…

Zobacz także: Zbyt niskie ciśnienie: co jeść, by podnieść je naturalnie?

3. Narządy rozrodcze i nerki

Te dwa rodzaje organów są ze sobą bardzo ściśle związane. Spójrzmy przykładowo na mężczyzn.

Ludzki organizm - nerki
 

Kiedy facet otrzymuje silne uderzenie w jądra, automatycznie czuje ból w nerkach. Jest to wynikiem wspólnego rozwoju obu tych organów, aż do fazy pełnej dojrzałości.

4. Spróbuj poruszyć palcem serdecznym

Czas na mały test: połóż dłoń na płaskiej powierzchni i spróbuj podnieść każdy palec z osobna. Powinieneś być w stanie podnieść każdy z nich za wyjątkiem serdecznego. Niektórym osobom może się to udać, ale jest to wyjątek od reguły, jako że zakres ruchów tego palca jest zwykle ograniczony.

Palce wskazujący oraz mały  dysponują niezależnymi od siebie mięśniami, natomiast za serdeczny i wskazujący odpowiada tylko jeden mięsień. Nie można płynnie wyprostować jednego z nich zginając w tym samym czasie drugi.

5. Jedna nerka znajduje się wyżej od drugiej

Oto kolejna ciekawostka: organizm ludzki ma dwie nerki, z czego lewa znajduje się nieco wyżej od prawej. Dlaczego tak jest? Powodem jest nacisk wywierany na prawą nerkę przez wątrobę. Wiedziałeś o tym?

Zobacz także: Oczyść nerki naparem z tej rośliny

6. Cukier we krwi

Jeśli poziom cukru we krwi będzie równy jednej łyżce stołowej rozpuszczonej w całej krwi dorosłego człowieka, będzie można przeżyć bez jedzenia przez dwa dni i nie mieć przy tym żadnych objawów głodu, ani innych problemów.

Krew
 

Po upływie tego czasu na organizm ludzki zaczyna mieć negatywny wpływ proces znany jako ketoza, polegający na tym, że wątroba zabiera się za rozkładanie glikogenu w celu uzupełnienia braku cukru we krwi.

To jest naprawdę coś na tyle niebezpiecznego, że nie warto próbować tego w domu. Między innymi, również dlatego, popularne diety oparte o dużą zawartość białka i brak cukrów nie są zalecane.

7. Czy wiesz, że organizm dorosłego człowieka ma mniej kości od dziecka?

Tak, to jest prawda! W momencie urodzenia masz około 300 kości.. Jednak w miarę dorastania, kości te zaczynają się łączyć i rozwijać dalej jako jeden wspólny twór, w efekcie czego organizm dorosłego człowieka zawiera tylko 206 kości.

8. Spróbuj jednocześnie oddychać i połykać. Udało Ci się?

Czy kiedykolwiek próbowałeś tego na własną rękę? No cóż, zupełnie niepotrzebnie, bo jest to niemożliwe. Równoczesne oddychanie i połykanie jest dziwnym rezultatem procesów ewolucyjnych, w trakcie których podniebienie rozwija się, aż do podstawy gardła umożliwiając jego zasklepienie w razie potrzeby oraz przy okazji poprawiając jakość mowy.

Głęboki oddech
 

Rozwiązanie to zwiększa prawdopodobieństwo zadławienia się, dlatego też rolą nagłośni jest uniemożliwienie ciałom obcym na przedostanie się do dróg oddechowych. Wszystko to razem uniemożliwia jednoczesne przełykanie i oddychanie.

9. Ile średnio przeciwciał produkuje dziennie organizm ludzki?

Trzy gramy. Ta ilość jest niezwykle ważna dla zdrowia, a także spełnia nieocenioną rolę chroniąc organizm przed szkodliwym wpływem drobnoustrojów.

10. Z ilu atomów składa się ludzki organizm?

Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie to pytanie? Choć kwestia ta prawdopodobnie nie należy do takich, które nie pozwalają Ci zasnąć do samego rana, to z pewnością raz, czy drugi przemknęła Ci przez głowę.

Cóż, pora na szybki przykład: jeśli dorosła osoba waży 70 kilogramów, to aby wyznaczyć liczbę atomów znajdujących się w jej ciele należy napisać na papierze liczbę 7, po której należy postawić 27 zer. Niełatwo sobie to wyobrazić… może i zaskakująca jest to liczba, ale jednak prawdziwa!