Leczenie zespołu policystycznych jajników - dowiedz się, na czym ono polega!

Zespół policystycznych jajników jest bardzo częstym schorzeniem u młodych kobiet dotkniętych nieregularnymi miesiączkami. Jego objawy są wynikiem nierównowagi hormonalnej.
Leczenie zespołu policystycznych jajników - dowiedz się, na czym ono polega!

Ostatnia aktualizacja: 26 listopada, 2021

Leczenie zespołu policystycznych jajników jest utrapieniem dla wielu kobiet. Ogólnie społeczność medyczna używa terminu „zespół policystycznych jajników” w odniesieniu do zmian w kobiecym układzie rozrodczym. Często problem ten dotyka kobiet w wieku rozrodczym, niezbędne więc wtedy jest leczenie zespołu policystycznych jajników.

Osoby cierpiące na zespół policystycznych jajników mają struktury włókniste w jajnikach, które powodują zmiany hormonalne. Zatem ich poziomy androgenów (hormon chromosomu Y), jakich jak testosteron i androsteron, są raczej wysokie.

Poza tym, nierównowaga hormonalna powoduje szereg objawów, które, jeśli nie zostaną odpowiednio leczone, mogą z czasem prowadzić do poważniejszych powikłań.

Zespół policystycznych jajników

Objawy

W przypadku zespołu policystycznych jajników kobieta może odczuwać objawy związane z zaburzeniem równowagi hormonalnej.

Leczenie zespołu policystycznych jajników

Najczęstsze objawy związane z zespołem policystycznych jajników to:

 • Zmiany w cyklach menstruacyjnych. Zmiany te mogą wpływać na przerwy między miesiączkami, czas trwania miesiączki i jej intensywność.
 • Niepłodność lub problemy z zajściem w ciążę.
 • Hirsutyzm lub nadmierne owłosienie twarzy. Owłosienie może pojawić się na obszarach ciała, które wcześniej były pozbawione włosów.
 • Rozwój trądziku o różnym nasileniu.
 • Utrata włosów ze wszystkimi cechami łysienia męskiego.

Ponadto, zespół policystycznych jajników często występuje u kobiet z nadwagą lub otyłością. Czynniki te przyczyniają się również do nasilenia objawów i nowych powikłań, takich jak:

 • Zmiany w czasie trwania ciąży. Jest to zwykle związane z cukrzycą ciążową i nadciśnieniem tętniczym.
 • Zaburzenia snu, takie jak bezdech senny.
 • Cukrzyca typu 2.
 • Krwawienie z macicy.
 • Zmiany w zachowaniu kobiety.
 • Niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju innych chorób, takich jak rak macicy lub zespół metaboliczny.

Naukowcy nie ustalili jeszcze dokładnej przyczyny tego schorzenia. Jest jednak kilka czynników związanych z jego rozwojem.

W każdym z przypadków istnieje kilka możliwych zmian zwykłych funkcji jajników. Na przykład nierównowaga hormonalna powoduje, że jajniki wytwarzają wiele małych zbiorników płynu, zwanych pęcherzykami i mogą nie produkować dojrzałych jajeczek podczas cyklu miesiączkowego.

Leczenie zespołu policystycznych jajników

Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą pomóc kobietom cierpiącym na to schorzenie. Istnieją również inne techniki, takie jak usuwanie pęcherzyków za pomocą elektrolizy.

Zespół policystycznych jajników

W dzisiejszych czasach lekarze mają wiele możliwości wyboru leczenia. Wybierają oni najbardziej odpowiednią metodę, zgodnie z cechami chorej osoby i wpływem, jaki ma na nią choroba.

Dlatego też ważne jest, aby kobieta, u której zdiagnozowano zespół policystycznych jajników, poinformowała swojego ginekologa o wszelkich przyjmowanych lekach. Co więcej, powinna również poinformować lekarza o swoim stylu życia, alergiach i wszelkich innych problemach zdrowotnych, z którymi mogła się borykać w przeszłości.

Leczenie

Oto niektóre z najczęściej stosowanych dziś wytycznych dotyczących leczenia:

1. Kontrolowane zmniejszenie masy ciała. Porada ta polega na przestrzeganiu zbilansowanej diety i zachowaniu codziennej rutyny fizycznej.

2. Przyjmowanie leków. Służą one do leczenia objawów endokrynologicznych związanych z zespołem policystycznych jajników. Ogólnie rzecz biorąc, do najczęściej przepisywanych leków należą:

 • Tabletki antykoncepcyjne. Służą do regulacji poziomów hormonów ze względu na zawartość estrogenu i progesteronu. Mogą one między innymi regulować miesiączki i krwotoki z macicy. Co więcej, zmniejszają szanse innych chorób, takich jak rak macicy.
 • Związki chemiczne z progesteronem. Te, podobnie jak środki antykoncepcyjne, pomagają regulować cykle miesiączkowe i są formą zapobiegania rakowi macicy.
 • Inne metody, które pomagają złagodzić nadmierny przyrost włosów i hirsutyzm.

3. Elektroliza. Jest to technika niszczenia pęcherzyków jajników. Aby to zrobić, do obszaru dotkniętego problemem za pomocą igły wysyła się niewielki ładunek elektryczny. Ten rodzaj leczenia wymaga kilku sesji.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się przydatny. Być może nawet odpowiedział na niektóre z Twoich pytań i rozwiał wątpliwości. Nie wahaj się jednak skontaktować z ginekologiem w sprawie dodatkowych pytań na ten temat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.