Lakier do włosów - który wybrać i jak go stosować

Luźne, upięte, proste lub kręcone włosy... Bez względu na to, jaki masz styl i rodzaj włosów, na pewno istnieje lakier do włosów odpowiedni dla Ciebie!
Lakier do włosów - który wybrać i jak go stosować

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2022

Nadanie włosom perfekcyjnego wyglądu to zadanie lakieru do włosów. Kosmetyki te wyróżniają się wśród podstaw, których nie może zabraknąć w Twojej łazience czy strefie makijażu. Spryskanie odrobiną lakieru pomaga, aby fryzura wyglądała bardziej elegancko i dłużej się utrzymywała.

Wybór lakieru powinien zależeć od tego, do czego chcesz go użyć, ale przede wszystkim od rodzaju włosów. Będzie użytecznym narzędziem, o ile wybierzesz właściwy lakier i potrafisz odpowiednio go zastosować. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który z tych produktów jest dla Ciebie odpowiedni.

Lakier do włosów – zalety

Lakier lub utrwalacz do włosów to mieszanka substancji ułatwiających utrzymanie fryzury. Rozpylasz go i po wyschnięciu łączy obszary lub folie między włóknami, aby utrzymać loki na miejscu i chronić je przed wiatrem i wilgocią.

Wśród innych funkcji, lakier dodaje objętości, nawilża i kontroluje puszenie się włosów. Możesz znaleźć aerozole o jednolitym i uogólnionym wyglądzie, ale z większą ilością chemikaliów. Istnieją również nieaerozole, o większej zawartości wody niż alkoholu.

Z biegiem czasu formuły tych produktów otworzyły drogę do bardziej naturalnych składników, aby zapobiec wysuszaniu włókien włosowych. Producenci rozważają zastosowanie długołańcuchowych cząsteczek lub polimerów, które wspierałyby strukturę włosa.

Prawidłowo stosowany lakier zapewnia następujące korzyści:

  • Kontrola objętości włosów
  • Utrwalanie fryzury
  • Nadanie lepszego połysku, miękkości i elastyczności
  • Możliwość uniknięcia ciągłych poprawek
  • Zapobieganie lub redukcja puszenia się

Lakier do włosów – rodzaje

Chociaż istnieje wiele rodzajów lakieru do włosów, sposób ich użycia jest zwykle taki sam. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest potrząsanie butelką przez kilka sekund przed naciśnięciem przycisku spryskiwania.

Kiedy naciskasz zawór, trzymaj butelkę pionowo w odległości 25 do 30 centymetrów od głowy. W przeciwnym razie twoje włosy będą zbyt mokre.

Następnym krokiem jest rozczesanie włosów w celu utrwalenia sprayu. Możesz też zastosować drugą warstwę. W przypadku stylizowanych fryzur, podczas tworzenia wzoru należy spryskać „działający utrwalacz”.

Każdy rodzaj lakieru jest dostosowany do potrzeb danego rodzaju włosów. Na przykład lakier do włosów zapewniający ochronę termiczną podczas suszenia lub stosowania prostownicy, teksturowania czy stosowania sprayu w żelu.

Z pomocą stylisty określisz, który lakier jest dla Ciebie odpowiedni. W tym celu przedstawiamy kilka ciekawych odmian produktu.

Nieaerozolowy lakier do włosów
Istnieją opcje, które nie są aerozolami. Wymagają innego stylu aplikacji, aby nanieść produkt na włosy.

1. Podstawowe

Podstawowy lakier do włosów nie ma żadnych specjalnych właściwości poza tymi, które są istotne dla utrwalenia i nawilżenia. To mikstura, którą możesz nakładać na każdą okazję i działa na każdy rodzaj włosów.

2. Średni lakier do włosów

Cechy charakterystyczne tego lakieru to utrwalenie, objętość, ruch i kontrola odbijania. Średni uchwyt jest przeznaczony do subtelnych stylizacji, takich jak kucyki. Kompozycja jest odporna na wilgoć, szybko schnie i nie powoduje sztywności.

3. Spray do stylizacji

Ten spray jest podobny do sprayu roboczego, z tą różnicą, że spray roboczy jest używany podczas stylizacji, a spray do stylizatora można używać podczas stylizacji i na jej zakończenie.

Suszenie jest powolne i w tym czasie możesz poddawać włosy dalszej stylizacji. Stylizatory zapewniają swobodę ruchu, naturalne odbicie i błyszczące wykończenie.

4. Działające na objętość

Są one również znane jako zagęszczacze. Jest to rodzaj lakieru do włosów podobny do zwykłego lakieru, z dodatkiem większej grubości i objętości. Technika polega na pokrywaniu pasm włosów, dzięki czemu włosy zyskują iluzję dodatkowego ciała i tekstury.

Ten rodzaj utrwalacza zawiera silne składniki aktywne, które unoszą pasemka, nadając im objętość, ale utrzymując je na miejscu.

Właściwa aplikacja to ta od podstaw włosa. Inną sztuczką jest spryskiwanie ze źródła, ale z włosami do góry nogami, aby uzyskać efekt po powrocie do normalnej pozycji.

5. Lakier zapobiegający puszeniu włosów

W publikacji w czasopiśmie Perception zauważono, że wysoka temperatura i wilgotność powodują, że włosy stają się bardziej puszyste i trudne do opanowania. W artykule stwierdzono, że zmiany wilgotności nieproporcjonalnie wpływają na puszenie się włosów.

Lakiery zapobiegające puszeniu się włosów zapobiegają elektryzowaniu się lub wietrzeniu włosów. To ultraelastyczne formuły, które zapewniają świeży wygląd, niezależnie od warunków atmosferycznych.

6. Lokówka w sprayu

Spraye do loków są idealne, jeśli Twoje fale są naturalne lub jeśli chcesz je ukształtować. Bezalkoholowe spraye zapewniają charakterystyczną elastyczność loków, dając wrażenie ruchu, a nie sztywności.

W przypadku naturalnych loków zalecamy spryskanie wilgotnych włosów i pozostawienie ich do wyschnięcia na powietrzu. W ten sposób będą bardziej zdefiniowane. Najlepsze są elastyczne spraye utrwalające na bazie wody.

7. Spray mrożący

To gwiazda lakierów do włosów, ponieważ została stworzona, aby zapewnić dodatkowe utrwalenie. Zazwyczaj trwałość tych produktów wydłuża się do 24 godzin, nie powodując przy tym sztywności włosów.

8. Profesjonalne spraye wykończeniowe

Są to spraye w aerozolu, które stosuje się pod koniec modelowania fryzury. Ich skład jest gęsty i są stworzone, aby zachować styl przez cały dzień.

Chociaż chwyt jest mocny, nie przeszkadza w szczotkowaniu. Różnorodność tej klasy kosmetyków obejmuje lakiery błyszczące i lakiery o matowym wykończeniu.

9. Prostownica w sprayu

Spraye do włosów prostych mają na celu wygładzenie naskórka i uratowanie włosów przed matowieniem. Często łączą się białka, takie jak keratyna, i naturalne elementy, takie jak aloes.

Oprócz witalności sprawiają, że włosy wyglądają na ujarzmione. Możesz stosować ten rodzaj lakieru i stylizacji jak zwykle.

10. Wypadanie włosów

Według Clínica Universidad de Navarra (CUN) wypadanie włosów może być wrodzone lub nabyte. W niektórych przypadkach można go naprawić.

Utrwalacz przeciw wypadaniu włosów zawiera pantenol i polisacharydy, które wzmacniają mieszki włosowe i zapobiegają ich wypadaniu. Możesz włączyć je do swojej codziennej pielęgnacji włosów.

11. Lakiery do włosów na połysk

W tekście opublikowanym przez magazyn Coiffure Professionelle zwraca uwagę, że połysk włosów jest konsekwencją odbicia światła od łuski włosa, a matowość zmienia się w zależności od tego, jak otwarta lub zamknięta jest łuska. Z kolei mówi, że matowe włosy to efekt uszkodzonych łusek.

Lakier do włosów matowych zapewnia maksymalny połysk, ponieważ zawiera olejki, które wzmacniają połysk. Na przykład często zawiera olej kokosowy.

12. Wzmacniające spraye do łamliwych włosów

Lakiery do włosów z tendencją do łamania zawierają składniki odżywcze i nawilżające, które wzmacniają pasma i zapobiegają łamliwości.

Zalecenia dotyczące natryskiwania włosów

Aby uzyskać najlepszy efekt podczas aplikacji lakieru, należy sprawdzić, czy dysza nie jest zablokowana podczas naciskania atomizera. W takim przypadku rozmontuj narzędzie, aby można było wyczyścić zawór gorącą wodą.

Poprawia wygląd, jeśli podczas rozpylania produktu przeczesujesz włosy palcami, ponieważ zapewnia to pokrycie wszystkich obszarów. W trudnych lub małych obszarach można przeczesać szczoteczką do zębów.

Ponadto ważne jest, aby zachować odległość między spryskiwaczem i włosami. W ten sposób substancja ulega rozproszeniu, a nie zbrylaniu.

Spryskiwanie włosów falowanych
Kluczowa jest odległość między pojemnikiem a odbierającymi włosami. To określa, jak dobrze rozprowadzana jest substancja. Postępuj dokładnie zgodnie z instrukcjami.

Jak wybrać najlepszy lakier do włosów

Właściwy lakier do włosów to taki, który odpowiada potrzebom włosów. Przy wyborze weź pod uwagę współczynnik elastyczności, aby włosy poruszały się bez efektu ociężałości. Jeśli jednak chcesz naprawić włosy, preferowane są zamrażające lub profesjonalne spraye wykańczające.

Należy również wziąć pod uwagę zawartość lotnych związków organicznych (VOC/LVOC), czyli gazów emitowanych przez produkt, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, zgodnie z ustaleniami amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska.

Na koniec warto wypróbować spraye , których składniki są naturalne. Sprawdź etykiety i skonsultuj się ze specjalistą od stylizacji, aby dowiedzieć się, jakie składniki są najkorzystniejsze dla Twoich włosów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.