Kwas moczowy — pozbądź się go!

Sierpień 12, 2015
Dieta wysokobiałkowa pomoże zrzucić zbędne kilogramy, jednakże, może się przyczynić do wytworzenia nadmiernej ilości kwasu moczowego. Zamiast niej wybierzmy zdrową i pełnowartościową żywność, nie zapominając o codziennych ćwiczeniach.

Gdy kwas moczowy zwiększy swoje stężenie we krwi może to powodować poważne dolegliwości. Zaczyna się bowiem odkładać w stawach – powodując tym samym dnę moczanowa, lub odkłada się w nerkach, co kończy się powstawaniem kamieni nerkowych. Dowiedz się jak domowymi sposobami sprawić, aby kwas moczowy nie przekraczał dopuszczalnej normy!

Kwas moczowy – co o nim wiesz?

Jest to organiczny związek chemiczny pochodzący z rozkładu puryny, która jest składnikiem żywności. Znajdziemy ją między innymi w wątrobie, śledziach, anchois czy sardynkach. Niektóre warzywa i przetwory mleczne również zawierają purynę, jednak badania wykazały, że te produkty nie zagrażają zdrowiu i nie powodują podagry.

2#:Kwas moczowy.jpg

Kwas moczowy jest odzyskiwany, gdy dochodzi do śmierci komórek, a potrzebny on jest aby chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniami. Nerki są odpowiedzialne za filtrację i wydalanie jego nadmiaru z organizmu wraz z moczem, niewielka ilość również wydalana jest z kałem. Gdy kwas moczowy w organizmie zaczyna być produkowany w nadmiarze wtedy stawy, ścięgna czy narządy takie jak, na przykład nerki – zaczynają go gromadzić.

Poziom kwasu moczowego w organizmie ma kluczowy wpływ na rozwój choroby zwanej dną moczanową. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna występowania tego schorzenia. Może to również być nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy nerek i nie tylko. Powodów, dla których kwas moczowy w organizmie zaczyna się gromadzić, może być bardzo wiele. Zaczynając od otyłości poprzez nadmierne spożywanie alkoholu, diety bogatej w negatywne puryny, leki moczopędne, radioterapię, chemioterapię, nadczynność tarczycy, łuszczycę, a na lekach immunologicznych i uspakajających kończąc.

Problemem w stwierdzeniu czy kwas moczowy rzeczywiście zaczyna się gromadzić w organizmie – jest brak jakichkolwiek symptomów we wczesnym stadium.

Kwas moczowy w nadmiarze? Przepisy i porady jak w domowy sposób obniżyć jego poziom

 • jedz jabłka (czerwone lub zielone) po drugim śniadaniu i kolacji, koniecznie ze skórką! Właśnie one zawierają duże ilości witaminy C. Jedz jabłka jak najczęściej, aby pomóc swojemu ciału zachować zdrowie jak najdłużej. W owocu tym znajdziemy również korzystne dla nas kwasy, jak kwas jabłkowy, który odtruje organizm w sposób naturalny i oczyści go z nadmiaru kwasu moczowego
3#:Jablko-kwas moczowy.jpg

 • pij codziennie dwie łyżki soku z wiśni. Zawierają one flawonoidy (to one nadają im czerwony kolor), które rozpuszczają kwas moczowy, który gromadzi się we krwi.
 • jedz z umiarem produkty bogate w puryny. Spożywanie czerwonego mięsa (wieprzowina, jagnięcina), drobiu, fasoli, napojów alkoholowych – powinno być zredukowane do jednego dnia w tygodniu. Należy zamienić je na żywność o niskiej zawartości tłuszczu i puryn (ryż, chleb, ser, jogurty).
 • pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie, co zapewni organizmowi odpowiednich minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Woda usprawni również usuwanie toksyn i bakterii. Wspomoże ponadto pracę nerek. Sól i kofeina w nadmiernej ilości,  dadzą natomiast odwrotne efekty, spowolnią pracę nerek, dlatego lepiej ich unikać.
4#:Woda-kwas moczowy.jpg

 • stosuj detoksykację organizmu. Przynajmniej raz na dwa miesiące postaraj się usuwać kryształy, które powstają w organizmie na skutek gromadzenia się kwasu moczowego. Jak to zrobić? To bardzo proste! Rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej w litrze wody i pij osiem razy dziennie. Sposób nie jest zalecany dla osób cierpiących na nadciśnienie tętniczy czy niewydolność nerek.
 • jedz karczochy, gdyż roślina ta ma niesamowite właściwości moczopędne. Istnieje wiele przepisów, które podpowiedzą jak najsmaczniej przygotować te warzywa. Jednak najlepszym sposobem jest po prostu je ugotować, zjeść i wypić wodę po gotowaniu.
 • wśród produktów, które mogą zmniejszyć poziom kwasu moczowego. wymienia się cebule. Oczyszcza ona organizm i pomaga uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Ugotuj dwie obrane i pokrojone w plastry cebule. Uzyskany sok z wodą pij kilka razy dziennie
 • truskawki również są świetnym środkiem na przywrócenie odpowiedniego poziomu kwasu moczowego w organizmie. Możesz zrobić herbatę z liści lub korzeni, lub jedz je na deser każdego dnia.
5#:Truskawki-kwas moczowy.jpg

 • spożywaj produkty bogate w potas. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu kryształów kwasu moczowego i ułatwisz nerkom ich usuwanie. Dodaj do swojej diety banany, awokado, zielone warzywa liściaste (szpinak, boćwina), rodzynki i śliwki, ziemniaki, arbuzy, truskawki i morele. Zalecane jest również konsumowanie węglowodanów złożonych, które znajdziemy w owocach, warzywach i całych ziarnach.
 • ogranicz spożywanie lub całkowicie wyklucz z diety produkty, które zawierają fruktozę lub syrop kukurydziany. Zwiększają one stężenie kwasu moczowego we krwi. Fruktoza jest obecna w wielu słodkich napojach, dlatego zamień je na wodę lub soki naturalne
 • używaj więcej octu jabłkowego do poprawienia smaku sałatek i potraw. Badania potwierdzają, że dzięki zawartości potasu i kwasu octowego skutecznie redukuje nagromadzony kwas moczowy. Oprócz dodawania go do potraw można przygotować z niego napój. Dwie łyżki octu należy wymieszać ze szklanką wody i pić dwa razy dziennie
 • unikaj diet wysokobiałkowych. Dieta wysokobiałkowa pomoże zrzucić zbędne kilogramy,  ale przyczyni się do wytworzenia nadmiernej ilości kwasu moczowego. Nie zapominaj zatem o zdrowej i pełnowartościowej diecie i codziennych ćwiczeniach. W ten sposób na pewno zachowasz zdrowie i pogodę ducha przez długi czas.
WIĘCEJ DLA CIEBIE