Kwarantanna - jak uprawiać sport chorując na cukrzycę

Kwarantanna - jak uprawiać sport chorując na cukrzycę
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Kwarantanna to skomplikowany czas. Jednak właśnie teraz uprawianie sportu u osób z cukrzycą jest nie tylko zalecane, ale także konieczne. Nawet jeśli przebywasz na ograniczonej przestrzeni nadal możesz wykonywać wiele czynności, aby utrzymać formę.

Jeśli masz cukrzycę, bardzo ważne jest uprawianie sportu i kwarantanna nie może stać się Twoją wymówką. Chociaż obecne warunki utrudniają ćwiczenia konieczne jest znalezienie sposobu na utrzymanie formy podczas odosobnienia.

Uprawianie sportu jest wysoce zalecane dla diabetyków, ponieważ pomaga kontrolować ich wagę. Jest to niezbędne, ponieważ związek między otyłością a cukrzycą jest bardzo częsty i ryzykowny. Według Spanish Heart Foundation (FEC) ćwiczenia fizyczne są częścią regularnego leczenia cukrzycy.

Uprawianie sportu podczas kwarantanny u osób chorych na cukrzycę jest jednym z nawyków, które należy zachować. Z ograniczeniem przestrzeni i zasobów można poradzić sobie dzięki kreatywności i dobrej woli. Dlatego nie ma powodów, aby zaniedbywać swoje zdrowie.

Kwarantanna – nowe spojrzenie na ćwiczenia

Fakt przebywania w domach oraz istnienie prawnych i sanitarnych przeszkód w wychodzeniu do parków czy siłowni nie powinno być powodem do przerwania rutyny. Bardzo ważne jest, by osoba z cukrzycą utrzymywała formę. Chodzi o to, aby na nowo wymyślić te rutyny używając tego, co mamy w domu.

Jeśli masz cukrzycę, możesz ćwiczyć podczas kwarantanny. Dobrym pomysłem może być zasubskrybowanie kanałów na Youtube któregoś ze sportowców lub trenerów osobistych. Będziesz potrzebował tylko komputera, smartfona lub telewizora, aby wykonać sugerowane ćwiczenia.

Możesz także po prostu chodzić po domu w szybkim tempie i poświęcić na to tyle czasu ile poświęcałeś na spacery na zewnątrz. Inną opcją jest skontaktowanie się z osobą, która Cię trenowała i poproszenie o plan ćwiczeń do wykonania w domu.

Kwarantanna a ćwiczenia w domu

Jeśli masz dostęp do części wyposażenia siłowni w Twoim budynku lub okolicy zawsze powinieneś pamiętać, że kwarantanna pozwala na opuszczenie domu w określonych sytuacjach. I że jeśli inni ludzie używają tych samych przyrządów, powinniśmy zachować ekstremalne środki higieny.

Kwarantanna – jak uprawiać sport chorując na cukrzycę

Czynności, które można wykonać w domu są takie same, jak zwykle lub które są wskazane przez lekarza w Twoim przypadku. Musisz je jedynie dostosować do wnętrza domu i przyrządów, które tam masz. Za pomocą prostej gumy elastycznej możesz wykonywać ćwiczenia rozciągające i pomagające w utrzymaniu elastyczności.

Jeśli nie masz gum, piłek lub innych podobnych elementów nadal możesz wykonywać aktywność fizyczną. Istnieją zajęcia aerobowe, takie jak skakanka, jogging po całym domu lub wokół stołu. Ćwiczenia na rowerkach treningowych lub taniec to również świetne opcje.

Kobieta pijąca wodę

Możesz także ćwiczyć swoją siłę lub wytrzymałość za pomocą przysiadów, pompek lub wyskoków. Popraw także równowagę (fizyczną i psychiczną) pozostając na jednej nodze w pozycji zwanej „aniołem” lub po prostu stojąc przez około dwie minuty, z zamkniętymi oczami.

Elastyczność to kolejna rutyna, którą można wykonać bez wychodzenia z domu. Możesz ćwiczyć jogę, pilates, streching lub rozciąganie. Wszystkie te działania mogą być wykonywane na przemian lub razem. Ważne jest, aby pozostać aktywnym i uruchomić kreatywność. Aktywność musi być regularna, aby zobaczyć pozytywne rezultaty.

Sport i cukrzyca podczas kwarantanny: co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Aby uprawiać sport podczas kwarantanny, jeśli masz cukrzycę powinieneś pamiętać, że będziesz Twoim osobistym trenerem. Aby to zrobić, musisz odpowiednio monitorować Twoje nawodnienie w czasie ćwiczeń. Będziesz ćwiczyć w pomieszczeniu, więc ta kwestia wymaga szczególnej uwagi.

Po zakończeniu ćwiczeń musisz odpowiednio przewietrzyć miejsce, w którym ćwiczyłeś. Wietrzenie przestrzeni jest niezbędne, szczególnie w czasach COVID-19. Ważne jest, aby czyścić powierzchnie i otwierać okna, aby do wnętrza mogło dostać się czyste powietrze, a przede wszystkim słońce.

Nigdy nie zapominaj, że podczas tej pandemii diabetycy są częścią grupy ryzyka.

Zaleca się również wzięcie prysznica, który usunie pot z ciała, aby uniknąć ochłodzenia. Unikaj nadmiernego wysiłku. Chociaż zaleca się uprawianie sportu podczas kwarantanny, jeśli masz cukrzycę nie powinieneś wymagać od Twojego ciała więcej, niż może dać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salvatori, P. (2013). El deporte en la televisión.
  • Fundación Española del Corazón. (s.f.). Diabetes y ejercicio. FEC. Recuperado el 7 de abril de 2020 de https://fundaciondelcorazon.com/ejercicio/para-enfermos/980-diabetes-y-ejercicio.html
  • Montero, P. J. R., & Extremer, A. B. (2011). Efectos del ejercicio aeróbico sobre los estados de ánimo en mujeres mayores. Retos. Nuevas tendencias en Educación Física, Deporte y Recreación, (20), 43-47.
  • Bazan, N. (2014). Actividad física y diabetes. ISDe Sports Magazine, 6(21).
  • Tuso P. Strategies to Increase Physical Activity. Perm J. 2015;19(4):84–88. doi:10.7812/TPP/14-242
  • Yanai H, Adachi H, Masui Y, et al. Exercise Therapy for Patients With Type 2 Diabetes: A Narrative Review. J Clin Med Res. 2018;10(5):365–369. doi:10.14740/jocmr3382w

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.