Kurzajki na palcach – 5 sposobów na ich usunięcie

Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się kurzajek, masz do wyboru dwie drogi: możesz udać się do lekarza i skorzystać z konwencjonalnego leczenia. Możesz też sięgnąć po naturalne metody, które – choć wymagają nieco cierpliwości – nie powodują skutków ubocznych i są dużo tańsze.
Kurzajki na palcach – 5 sposobów na ich usunięcie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Kurzajki na palcach to nierzadkie zjawisko. Boryka się z nimi więcej osób, niż Ci się wydaje! Można sobie z tym problemem skutecznie poradzić wykorzystując naturalne, domowe sposoby leczenia.

W tym artykule przedstawimy Ci najlepsze sposoby, dzięki którym kurzajki na palcach znikną raz na zawsze! Wykorzystując właściwości żywicy figowca pospolitego, czosnku, bylicy, bananów i octu jabłkowego możesz pozbyć się ich bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów lekarskich.

Leczenie konwencjonalne

Jeśli chcesz natychmiast usunąć kurzajki na palcach, porozmawiaj z dermatologiem. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest wymrażanie, wypalanie lub usuwanie laserowe.

Możliwość wykorzystania danej metody zależy od umiejscowienia brodawki. Jeśli chodzi o dłonie, kurzajki zlokalizowane są najczęściej na palcach.

Kurzajki na palcach skutecznie usuniesz naturalnymi sposobami.

To ważne, by usuwać kurzajki najszybciej jak to możliwe, najlepiej tuż po tym jak je zauważysz. W ten sposób zapobiegniesz ich mnożeniu się i przenoszeniu na inne miejsca na skórze oraz na inne osoby.

Ryzyko roznoszenia choroby jest szczególnie wysokie właśnie w przypadku kurzajek znajdujących się na palcach dłoni.

Kurzajki na palcach: naturalne metody leczenia

1. Żywica figowca pospolitego

Żywica figowca pospolitego to naturalne lekarstwo znane od starożytności. Jest skuteczne i darmowe. Jeśli nie masz figowca w domu ani w ogrodzie, poszukaj rośliny poza domem. Białą żywicę pozyskasz z owoców lub liści. Ten jasny, klejący płyn zawiera między innymi lateks.

  • Zaaplikuj kropelkę żywicy na brodawkę i przykryj miejsce gazą. Nie dociskaj. Po ośmiu godzinach nałóż nową porcję.

Za każdym razem używaj świeżych liści bądź owoców. Powtarzaj aplikację przez tydzień by pozbyć się kurzajek raz na zawsze.

2. Czosnek

Czosnek to jeden z najczęściej stosowanych naturalnych środków usuwających kurzajki na palcach. Jest łatwy do znalezienia – kupisz go w każdym sklepie – a jego wykorzystanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Działanie czosnku opiera się na jego silnych właściwościach antybakteryjnych i antyseptycznych.

Potężne właściwości zdrowotne pomogą Ci w leczeniu kurzajek.
  • Odkrój od ząbka czosnku kawałeczek wielkości samej kurzajki. To ważne – większy kawałek przyłożony do kurzajki może odczuwalnie podrażnić zdrową skórę w jej okolicy.
  • Owiń palec bandażem by przytrzymać czosnek w miejscu. Zmieniaj opatrunek co 24 godziny do czasu, aż kurzajka odpadnie.

Przeczytaj koniecznie: Jak wyhodować czosnek w domu?

3. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy można stosować w wielu schorzeniach. Poza tym, że działa skutecznie jako środek pielęgnujący urodę i wspierający optymalne zdrowie, ocet sprawdza się też świetnie jako środek czyszczący w domu.

Kwasy i enzymy, które można znaleźć w occie jabłkowym oczyszczają i dezynfekują skórę. Zadziałają więc leczniczo na kurzajkę, usuwając ją w sposób delikatny dla skóry a przy tym skuteczny.

  • Zwilż wacik kosmetyczny octem jabłkowym i przyłóż do skóry tuż przed pójściem spać. Owiń palec bandażem, by przytrzymać wacik w miejscu. Dzięki temu nie zsunie się w nocy.
  • Rano zdejmij bandaż i wacik. Przemyj skórę wodą.
  • Powtarzaj zabieg co wieczór – do czasu aż kurzajka całkowicie zniknie.

4. Skórka banana

Zanim wyrzucisz skórkę od banana, poczytaj o jej zaskakujących właściwościach zdrowotnych. Naturalny kwas salicylowy obecny w skórkach bananów sprawia, że są one idealnym lekarstwem na kurzajki na palcach. Ten sam kwas salicylowy używany jest często w medycynie tradycyjnej.

Skórka od banana zawiera naturalny kwas salicylowy.

  • Wybierz skórkę banana, która nie jest już zielona, ale nie jest też zbyt dojrzała. Szukaj jędrnych, twardych, żółtych owoców.
  • Pocieraj kurzajkę wewnętrzną częścią skórki kilkanaście razy dziennie.
  • Na noc przyłóż do kurzajki niewielki kawałek skórki i przytwierdź go bandażem.

Efekty tej terapii zauważysz już po kilku dniach.

5. Bylica piołun

W medycynie chińskiej używa się do usuwania kurzajek termopunktury. Metoda ta polega na przykładaniu do miejsc objętych zmianą rodzaju cylindrów lub rożków wykonanych z suszonej bylicy, co powoduje wytworzenie się wysokiej temperatury.

Termopunkturę stosuje się również w przypadku wielu innych schorzeń.

Taki zabieg to sposób na natychmiastowe usunięcie kurzajki. Zastosować go może jednak wyłącznie osoba zajmująca się zawodowo tradycyjną medycyną chińską.

Choć trzeba się udać do profesjonalisty, zaletą termopunktury jest fakt, iżw przeciwieństwie do zabiegów medycyny konwencjonalnej jest mniej inwazyjna.

Teraz wiesz już, że kurzajki na palcach można łatwo usunąć i to przy pomocy prostych, naturalnych środków. Do dzieła!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.