Kurkuma w pielęgnacji skóry - korzyści i wskazówki
Jednym z naturalnych środków, który zyskuje coraz większą popularność w kosmetologii, jest kurkuma stosowana do pielęgnacji skóry. Chociaż ten tysiącletni korzeń jest często stosowany ze względu na swoje korzyści w leczeniu różnych schorzeń, coraz więcej badań wskazuje na jego zalety, jeśli chodzi o utrzymanie promiennej skóry, a nawet w leczeniu chorób takich jak łuszczyca.
Wszystko to dzięki głównemu składnikowi zwanemu kurkuminą, który ma silne działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zastosowanie kurkumy w tkankach ma na celu zwalczanie trądziku, rozjaśnianie przebarwień, zapobieganie starzeniu się, a nawet pomoc w usuwaniu obumarłych włosów.
Przyjrzyjmy się 9 zaletom kurkumy w pielęgnacji skóry. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Kurkuma w pielęgnacji skóry – korzyści
Kurkuma, której naukowa nazwa to Curcuma Longa, to roślina pochodzenia azjatyckiego, która od wieków stosowana jest w kuchni, kosmetyce i medycynie. Jest uważana za pożywienie ze względu na wiele aktywnych składników, w tym żółty pigment polifenolowy znany jako kurkumina, któremu przypisuje się różne korzyści zdrowotne.
Najbardziej widoczne są jej właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antyproliferacyjne i przeciwdrobnoustrojowe. Kurkumina stała się także sprzymierzeńcem w pielęgnacji skóry, znajdując zastosowanie w różnych preparatach domowych, kosmetykach, a nawet w postaci suplementów przy leczeniu różnych schorzeń skóry.
Zatem, co dobrego kurkuma może zdziałać dla skóry? Przyjrzyjmy się bliżej jej głównym zaletom.
1. Zwalcza trądzik
Trądzik to zapalna choroba skóry, która może być spowodowana rozwojem bakterii na skórze. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne kurkuma jest naturalną opcją w leczeniu trądziku pospolitego.
Zmniejsza proliferację bakterii, które go powodują, oraz zapobiega tworzeniu się oleju w gruczołach łojowych.
Kurkuma pomaga również na blizny pozostawione przez trądzik. Zwykle łączy się ją z innymi składnikami, aby wzmocnić ten efekt. Mogą to być między innymi miód, drzewo sandałowe, jogurt grecki i aloes.
Uważamy, że może Ci się spodobać ten artykuł: Skóra dzieci – jak dbać o nią latem?
2. Opóźnia starzenie się skóry
Wiek, zanieczyszczenie środowiska i ekspozycja na słońce to główne przyczyny starzenia się skóry. Uszkodzenia te, spowodowane przez wolne rodniki, powodują na twarzy oznaki starzenia, takie jak pojawienie się zmarszczek, zwiotczenie, drobne linie i przebarwienia.
Kurkumina dzięki działaniu antyoksydacyjnemu chroni skórę przed stresem oksydacyjnym. W ten sposób zapobiega i leczy wspomniane oznaki starzenia. Ten związek fenolowy wspomaga również produkcję kolagenu i wzmacnia elastyczność skóry.
3. Kurkuma w pielęgnacji skóry – rozjaśnianie
Innym sposobem, w jaki kurkuma pielęgnuje skórę, jest hamowanie produkcji melaniny . W ten sposób zapobiega powstawaniu ciemnych plam na skutek ekspozycji na słońce, chorób skóry czy zmian hormonalnych. Stosowanie produktów z kurkumą może również rozjaśnić już powstałe plamy.
4. Pomaga w regeneracji skóry i nadaje jej naturalny blask
Kolejną zaletą kurkumy w odniesieniu do skóry jest to, że sprzyja naturalnemu odzyskiwaniu blasku. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu przeciwutleniającemu i rozjaśniającemu pomaga poprawić jej wygląd. Poprawia także mikrokrążenie redukując stres oksydacyjny, co niewątpliwie sprzyja gładkości skóry i dodaje jej blasku.
Dlatego też na weselach hinduskich panna młoda i pan młody wykonują rytuał z maską kurkumową na twarzy, dłoniach i stopach, aby przyciągnąć szczęście i rozświetlić skórę w tym wielkim dniu.
5. Pomaga w gojeniu się ran
Leczenie ran jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych korzyści, jakie posiada kurkuma w odniesieniu do skóry. Nałożona na rany (w postaci pasty) może pomóc zmniejszyć stan zapalny oraz złagodzić podrażnienia. Sprzyja też tworzeniu nowej tkanki.
6. Kurkuma w pielęgnacji skóry – redukuje cienie pod oczami
Nałożenie kurkumy na skórę twarzy może zredukować występowanie cieni pod oczami. Powoduje rozjaśnienie skóry w okolicy i promuje mikrokrążenie krwi w tym obszarze. W rezultacie redukuje cienie powstające wokół oczu, które zwykle są spowodowane zmęczeniem, złą jakością snu lub stresem.
Ponieważ jednak jest to jeden z najbardziej wrażliwych obszarów twarzy, kurkumę należy stosować ostrożnie. Kluczem jest szukanie specjalnych produktów do pielęgnacji okolic oczu, które jako substancję czynną zawierają kurkuminę.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Slugging – trend w pielęgnacji skóry, o którym musisz wiedzieć
7. Pomaga złagodzić objawy łuszczycy i egzemy
Łuszczyca i egzema to choroby skóry, które niosą ze sobą dokuczliwe objawy i pogarszają samopoczucie osób na nie cierpiących. Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające tego związku mogą pomóc w kontrolowaniu ognisk łuszczycy.
Łagodzi także dyskomfort skóry wywołany egzemą. Aby leczyć tę chorobę, kurkumę można łączyć z wąkrotką indyjską i orzechami włoskimi, łagodząc w ten sposób objawy, takie jak suchość, swędzenie, pękanie i lichenizacja.
8. Kurkuma w pielęgnacji skóry – opóźniony porost włosów
Kurkuma pielęgnuje skórę na kilka sposobów, jednym z nich jest zapobieganie nadmiernemu wzrostowi owłosienia na ciele. W związku z tym częste stosowanie balsamu z kurkumą przez kilka tygodni pomaga opóźnić porost włosów w niepożądanych obszarach, takich jak pachy.
9. Pomaga w leczeniu pasożytniczych infekcji skóry
Niezależnie od tego, czy przyjmowana jest w suplementach, czy stosowana miejscowo, kurkuma pomaga chronić skórę przed szkodliwymi mikroorganizmami, takimi jak niektóre pasożyty i roztocza. Jednym z nich jest ektopasożyt Sarcoptes scabiei var hominis, który powoduje świerzb.
Kurkuma w pielęgnacji skóry – zastosowanie
W celu poprawienia wyglądu skóry za pomocą kurkumy można stosować suplementy, preparaty i produkty kosmetyczne, które są gotowe do spożycia lub użycia. Istnieją również różne domowe środki, które można przygotować, dodając inne naturalne składniki w celu wzmocnienia ich działania.
Zobaczmy, jakie są różne sposoby wykorzystania kurkumy do pielęgnacji skóry:
- Spożywanie w postaci tabletek lub kapsułek.
- Nakładanie bezpośrednio na skórę, w postaci pudru lub małych pasków.
- Miejscowe stosowanie olejku z kurkumy. Można dodać kilka kropli do kremu nawilżającego.
- Stosowanie kurkumy w przepisach kulinarnych.
- Stosowanie tego składnika w formie maseczki. Można ją przygotować z ekstraktu w proszku, dodając różne składniki (olej kokosowy, mięta, miód).
- W formie herbaty. Dodaj 2 łyżeczki mielonej kurkumy do 3 lub 4 szklanek przegotowanej wody i pozostaw do zaparzenia.
- Nałóż na skórę żel lub pastę z kurkumy, zawierającą aloes, olejek z kurkumy i olejek arganowy.
Uważamy, że zainteresuje Cię również artykuł: Masaż skóry łyżką – odkryj ten niesamowity sposób
Możliwe niekorzystne skutki stosowania kurkumy na skórę
Chociaż kurkuma jest zwykle dobrze tolerowana, ważne jest, aby zachować pewne środki ostrożności podczas jej stosowania. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli zamierzasz wypróbować to naturalne leczenie. Dzięki temu możesz zapobiec zagrożeniom, takim jak:
- Reakcje alergiczne: przed zastosowaniem odpowiedniej ilości upewnij się, że nie jesteś uczulony na produkt. Aby wiedzieć, czy można go bezpiecznie stosować na twarz, nałóż odrobinę kurkumy na przedramię i odczekaj 1 lub 2 dni. Oceń możliwe reakcje w okolicy. Mogą to być pieczenie, zaczerwienienie lub inne zmiany chorobowe.
- Podrażnienie skóry: nakładanie dużych ilości kurkumy bezpośrednio na skórę może powodować zaczerwienienie, podrażnienie i stan zapalny w okolicy. Wypróbuj najpierw balsamy i maseczki z małymi dawkami kurkuminy. Jeśli wystąpią takie objawy, zaleca się natychmiastowe oczyszczenie okolicy i przerwanie leczenia.
- Możliwe interakcje leków: jeśli zażywasz suplementy żelaza lub antykoagulanty, zachowaj ostrożność stosując kurkumę. Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem.
Jedną z najczęściej rozważanych kwestii dotyczących kurkumy jest to, że może powodować przebarwieni skóry. Dlatego nie zaleca się pozostawiania maseczki na twarzy zbyt długo. Dobrym pomysłem jest także zmieszanie jej z mlekiem i wodą z oczaru wirginijskiego.
Skorzystaj z dobrodziejstw kurkumy dla skóry
Kurkuma jest niedrogim składnikiem, łatwym do uzyskania w różnych postaciach i zapewniającym wiele korzyści dla skóry i ogólnego zdrowia. Pomoże Ci odzyskać blask skóry, złagodzić oznaki przedwczesnego starzenia, a nawet wyeliminować przebarwienia.
Przypisuje się jej nawet inne mało znane korzyści w leczeniu różnych problemów dermatologicznych, takich jak łysienie, liszaj płaski, rozstępy, twardzina skóry i bielactwo nabyte. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te efekty.
Przed zastosowaniem kurkumy na skórę warto jednak zasięgnąć opinii specjalisty i upewnić się, że nie jesteś uczulony na ten produkt.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Di Nardo, V., Gianfaldoni, S., Tchernev, G., Wollina, U., Barygina, V., Lotti, J., Daaboul,F., Lotti, T. (2018) Use of Curcumin in Psoriasis. Open Access Macedonian Journal of Medical Sciences, 6 (1), 218–220. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5816303/
- El-Saadony, M., Yang, T., Korma, S., Sitohy, M., El-Mageed, A., Taia, A., Selim, S., Al Jaouni, S., Salem, H., Mahmmod, Y., Soliman, S., Mo’men, S., Mosa, W., El-Wafai, N., Abou-Aly, H., Sitohy, B., Abd El-Hack, M., El-Tarabily, K., & Saad, A. M. (2023). Impacts of turmeric and its principal bioactive curcumin on human health: Pharmaceutical, medicinal, and food applications: A comprehensive review. Frontiers in Nutrition, 9, 1040259. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2022.1040259/full
- Gopinath,H., Karthikeyan, K. (2018). Turmeric: A condiment, cosmetic and cure. Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology, 84(1), 16-21. https://ijdvl.com/turmeric-a-condiment-cosmetic-and-cure/
- Kannigadu, C., & N’Da, D. (2021). Recent advances in the synthesis and development of curcumin, its combinations and formulations and curcumin-like compounds as anti-infective agents. Current Medicinal Chemistry, 28(27), 5463-5497. https://www.ingentaconnect.com/content/ben/cmc/2021/00000028/00000027/art00003
- Khiljee, S., Rehman, N., Khiljee, T., Loebenberg, R., Saeed, R.(2015). Formulation and clinical evaluation of topical dosage forms of Indian Penny Wort, walnut and turmeric in eczema. Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences, 28(6). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26639477/
- Kumar, B., Aggarwal, R., Prakash, U., Kumar, P. (2023). Emerging therapeutic potential of curcumin in the management of dermatological diseases: an extensive review of drug and pharmacological activities. Future Journal of Pharmaceutical Sciences, 9(42). https://fjps.springeropen.com/articles/10.1186/s43094-023-00493-1
- Kusumawati, I., Kurniawan, K. O., Rullyansyah, S., Prijo, T. A., Widyowati, R., Ekowati, J., Pramyrtha, E., Maat, S., & Matsunami, K. (2018). Anti-aging properties of Curcuma heyneana Valeton & Zipj: A scientific approach to its use in Javanese tradition. Journal of ethnopharmacology, 225, 64-70. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874118305221?via%3Dihub
- Lv, J., Yang, Y., Jia, B., Li, S., Zhang, X., & Gao, R. (2021). The inhibitory effect of curcumin derivative J147 on melanogenesis and melanosome transport by facilitating ERK-mediated MITF degradation. Frontiers in Pharmacology, 12. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2021.783730/full
- Santos-Parker, J., Strahler, T., Bassett, C., Bispham, N., Chonchol, M., Seals, D. (2017). Curcumin supplementation improves vascular endothelial function in healthy middle-aged and older adults by increasing nitric oxide bioavailability and reducing oxidative stress. Aging, 9(1), 187–205. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5310664/
- Srivilai, J., Phimnuan, P., Jaisabai, J., Luangtoomma, N., Waranuch, N., Khorana, N., Wisuituprot, W., Scholfield, N., Champachaisri, K., & Ingkaninan, K. (2017). Curcuma aeruginosa Roxb. essential oil slows hair-growth and lightens skin in axillae; a randomised, double blinded trial. Phytomedicine, 25, 29-38. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711316302549?via%3Dihub
- Vollono, L., Falconi, M., Gaziano, R., Lacobelli, F., Dika, E., Terracciano, C., Bianchi, L., Campione, E. (2019) Potential of Curcumin in Skin Disorders. Nutrients, 11(9): 2169. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770633/
- Waghmare, P., Kakade, P., Takdhat, L., Nagrale, A., Thakare, S., Parate, M. (2017). Turmeric as medicinal plant for the treatment of Acne Vulgaris. PharmaTutor; 5(4), 19-27. https://www.pharmatutor.org/articles/turmeric-as-medicinal-plant-for-the-treatment-of-acne-vulgaris