Kurczak w sosie słodko-kwaśnym po chińsku

Teraz możesz cieszyć się niepowtarzalnym smakiem chińskiego jedzenia bez wychodzenia z domu i mieć pewność, że wszystkie użyte składniki są najwyższej jakości.
Kurczak w sosie słodko-kwaśnym po chińsku
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym po chińsku jest jednym z najbardziej znanych dań na świecie. W związku z tym nie trzeba nawet wyjaśniać skąd się wzięła jego sława. Chcemy jednak przedstawić sposób, w jaki można go przygotować w domu. Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, a zauważysz, że to danie jest prostsze w przygotowaniu niż mogłoby się wydawać.

W przepisie, który znajdziesz poniżej, dowiesz się, na czym polega sekret, żeby uzyskać oryginalny chiński smak. Sztuczka, którą być może zawsze przypisywałaś orientalnej mądrości, jest znacznie prostsza, zdrowsza i bardziej praktyczna niż ktokolwiek mógłby pomyśleć. Poza tym często mówi się, że chińskie jedzenie jest dość tłuste i nie spełnia standardów jakości.

Oprócz sosu sojowego i kawałków kurczaka, potrzebna nam będzie cała lista składników, które w połączeniu osiągną ten wyjątkowy aromat, konsystencję i tradycyjny smak. Kurczak w sosie słodko-kwaśnym po chińsku już wkrótce podbije Twoje podniebienie.

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym po chińsku – odkryj z nami ten przepis

Składniki

 • 3 filety z piersi kurczaka bez kości (około 600 g)
 • 1 szklanka zielonego pieprzu (120 g)
 • 1 szklanka ananasa (150 g)
 • 2 małe cebule posiekane
 • 1 łyżka imbiru w proszku (15 g)
 • 2 ząbki czosnku bez skórki
 • 1 łyżka skrobi kukurydzianej (15 g)
 • 3 łyżki sosu sojowego (45 ml)
 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 1 jajko
 • 2 łyżki ketchupu (30 ml)
 • 1 łyżka octu ryżowego (15 ml)
 • 2 łyżki brązowego cukru (30 g)
 • 1 łyżka soli (15 g)
 • 2 łyżki oleju roślinnego (30 ml)
Piersi kurczaka

Przygotowanie

 1. Najpierw przygotuj sos. To klucz do osiągnięcia smaku kurczaka.
 2. Musisz więc zacząć od dużej patelni, na którą trzeba wrzucić następujące składniki: ketchup, sos sojowy, wodę, ocet ryżowy, brązowy cukier i sól.
 3. Następnie ustaw palnik pod patelnią na średni ogień. Musisz powoli mieszać składniki aż do momentu, kiedy nadmiar płynu odparuje. Podgrzewaj mieszankę ciągle mieszając, aż osiągnie konsystencję przypominającą sos.
 4. Po zakończeniu tego kroku, trzeba się zająć przygotowaniem kurczaka.
 5. Pokrój piersi z kurczaka kostkę, posiekaj ząbki czosnku i posiekaj cebulę. Nie zapomnij zrobić tego samego również z zieloną papryką.
 6. Następnie rozpocznij marynowanie kurczaka. Zrobisz to, umieszczając wszystkie składniki z poprzedniego kroku w misce razem z jajkiem. Dodaj też nową porcję sosu sojowego (do smaku) oraz łyżkę octu ryżowego.
 7. Do marynaty musisz również dodać skrobię kukurydzianą. Potem upewnij się, że wszystko jest dobrze wymieszane.
 8. Na innej patelni rozgrzej olej roślinny, a następnie obsmaż kawałki kurczaka. Uważaj, aby kawałki przyprawionego kurczaka były ładnie zrumienione, po obu stronach.
 9. Następnie użyj patelni do grilla lub innej patelni i kontynuuj smażenie kawałków kurczaka tym razem wraz z cebulą, imbirem, czosnkiem i zieloną papryką.
 10. Gdy zauważysz, że danie wydziela już aromat, dodaj pokrojonego ananasa, a potem zredukuj płomień i smaż jeszcze wszystko razem się przez około 2 minuty.
 11. Na koniec dodaj do kurczaka sos, który zrobiłaś na początku. Teraz Twój kurczak w sosie słodko-kwaśnym po chińsku jest gotowy.

Wskazówki, aby jeszcze ulepszyć smak, jaki może osiągnąć kurczak w sosie słodko-kwaśnym

Aby kurczak w sosie słodko-kwaśnym po chińsku miał idealny smak, trzeba poznać mały sekret. Tajemnica tego dania polega na tym, że trzeba zwrócić szczególną uwagę na dwa podstawowe elementy. Po pierwsze: sos sojowy i po drugie: sposób smażenia.

Sos sojowy

Ten składnik jest istotną częścią orientalnej kuchni. Do tego stopnia, że nie sposób wyobrazić, żeby kurczak w sosie słodko-kwaśnym mógł się bez niego obyć.W związku z tym, podczas przygotowywania piersi z kurczaka marynuj je kilka minut wcześniej w dużej ilości sosu sojowego z odrobiną octu.

 • Zostawienie piersi kurczaka kilka minut dłużej w marynacie znacznie podniesie smak potrawy już po przygotowaniu
 • Podobnie, są również osoby, które zalecają dodanie do tej marynaty trochę angielskiego sosu, ale w mniejszej proporcji niż sos sojowy.

Metoda smażenia

Jeśli chcesz, żeby kurczak w sosie słodko-kwaśnym był naprawdę w chińskim stylu, należy pamiętać, że cała tajemnica tkwi w tym, że kawałki kurczaka powinny się powoli odparować.

 • W rezultacie nie można radykalnie zwiększać intensywności płomienia pod patelnią i byłoby znacznie lepiej użyć pokrywki.
 • W ten sposób, w trakcie gotowania wszystkie składniki się dobrze połączą, a marynata dokładnie i jednakowo zaimpregnuje każdą część kurczaka.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Pollo agridulce. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 13 de octubre de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Pollo_agridulce
 • Marangoni F, Corsello G, Cricelli C, et al. Role of poultry meat in a balanced diet aimed at maintaining health and wellbeing: an Italian consensus document. Food Nutr Res. 2015;59:27606. Published 2015 Jun 9. doi:10.3402/fnr.v59.27606
 • Slavin JL, Lloyd B. Health benefits of fruits and vegetables. Adv Nutr. 2012;3(4):506–516. Published 2012 Jul 1. doi:10.3945/an.112.002154

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.