Kurczak w sosie migdałowym - tradycyjny przepis

Pokażemy Ci klasyczny przepis na kurczaka w sosie migdałowym, aby w pełni cieszyć się jednym z najwyższej jakości białych mięs.
Kurczak w sosie migdałowym - tradycyjny przepis
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kurczak “en pepitoria” (kurczak w sosie migdałowym) to klasyczny hiszpański przepis z białym mięsem, który może być regularnie włączany do diety, ponieważ jest tak zdrowy. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, jak go przygotować, aby wprowadzić coś odmiennego do swojego menu.

Zanim zaczniemy, powinniśmy podkreślić, że mięso z kurczaka jest jednym z najbardziej wszechstronnych, jakie można znaleźć. Oczywiście powinniśmy wykorzystać każdą część kurczaka, ponieważ każda część różni się właściwościami i soczystością.

Składniki na kurczaka w sosie migdałowym

Jeśli chcesz przygotować wykwintnego kurczaka w sosie migdałowym, będziesz potrzebować następujących składników:

  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 6 udek z kurczaka
  • 1 gotowane żółtko
  • szczypta szafranu
  • 1 łyżka mąki
  • Sól i pieprz do smaku
  • 1 litr bulionu z kurczaka
  • 1/2 szklanki białego wina
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.
  • 200 gramów naturalnych migdałów

Należy wspomnieć, że jakość kurczaka ma wpływ na końcowy rezultat. Z tego powodu zaleca się wybór ekologicznego kurczaka z wolnego wybiegu. Takie ptaki przechodzą wystarczające kontrole zdrowotne i są hodowane na wolności. Ich tempo aktywności fizycznej jest wyższe. Ponadto są karmione z większym szacunkiem dla środowiska.

Kurczak do pepitorii z kurczaka.
Mięso z kurczaka jest bogate w białko o wysokiej wartości biologicznej. Zaleca się zakup produktu z certyfikatem jakości.

Przygotowanie krok po kroku

Na początku musisz umieścić patelnię z odrobiną oleju na dużym ogniu. Gdy będzie gorąca, włóż udka z kurczaka, które zostały wcześniej doprawione solą i pieprzem i dobrze przyrumień je na całej powierzchni.

W ten sposób zewnętrzne komórki się zetną, a soki pozostaną w środku, uzyskując na końcu lepszy smak. Gdy powierzchnia stanie się złotobrązowa, co zajmie około jednej minuty z każdej strony, zdejmij je i odłóż na bok.

Następnie zmniejsz ogień i dodaj drobno posiekaną cebulę oraz ząbek czosnku. Ponownie dodaj trochę soli, aby cebula uwolniła cały płyn i szybciej się ugotowała. Następnie zostaw na 10 minut, mieszając od czasu do czasu.

W tym samym czasie musisz przygotować sos migdałowy do kurczaka. W tym celu bardzo dobrze posiekane migdały umieszcza się na patelni i po uprażeniu dodaje się żółtko jajka razem z szafranem.

Następnie należy wymieszać ten sos z resztą składników na patelni z cebulą. Dodaj również łyżkę mąki, aby zagęścić mieszankę i poprawić efekt końcowy.

Gdy składniki dobrze się połączą, dodaj białe wino i gotuj przez 1 minutę. Pozostaje tylko włożyć udka z powrotem do naczynia żaroodpornego i polać bulionem. Teraz doprowadź wszystko do wrzenia i zmniejsz ogień, gotując przez 30 minut, a następnie podawaj.

Kolejny świetny przepis na kurczaka: kurczak z ryżem marynowany w mleku kokosowym

Korzyści zdrowotne jakie oferuje kurczak w sosie migdałowym

Kurczakiem w sosie migdałowym świetnie wpłynie na twoje zdrowie, jeśli uwzględnisz go w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Przede wszystkim należy zauważyć, że danie to dostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej. Istnieją dowody na to, że białka te są niezbędne do unikania dolegliwości i chorób związanych z masą mięśniową, takich jak sarkopenia.

Z drugiej strony mówimy o daniu, które zawiera znaczną ilość wysokiej jakości kwasów tłuszczowych pochodzących z migdałów. Elementy te wpływają na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego, co potwierdzają badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences.

Na koniec warto wspomnieć o niskiej zawartości węglowodanów. Rzeczywiście kurczak w sosie migdałowym może być uzupełniony dodatkiem w postaci ryżu. Ale jest też możliwość wykorzystania do tego celu warzyw.

Można go więc uwzględnić w ramach diety ketogenicznej. Wykazano, że ten rodzaj diety ma pewien pozytywny wpływ na zarządzanie składem ciała.

Trochę migdałów.
Migdały są źródłem antyoksydantów i zdrowych tłuszczów, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszenia ogólnoustrojowych stanów zapalnych.

Możesz również zainteresować się tym, jak: przygotować nadziewane piersi z kurczaka z tym przepisem

Kurczak w sosie migdałowym to bardzo prosty przepis

Z zaledwie kilku składników w mniej niż godzinę możesz przygotować wykwintnego kurczaka w sosie migdałowym. To danie, które dostarcza znaczną ilość wysokiej jakości składników odżywczych.

Można go uwzględnić w kontekście zdrowej diety, wspomagając w ten sposób działanie i skład masy mięśniowej. To tylko jedno z setek zdrowych dań z kurczaka, które możesz przygotować. W tym artykule zamieściliśmy kilka innych propozycji, a poniżej jest jeszcze jedna! Dlaczego ich nie wypróbować?! Są pyszne!

Oczywiście, starając się tworzyć zdrowe nawyki i zapobiegać chorobo, nie wystarczy tylko zadbać o swoją dietę. Musisz także uwzględnić inne zdrowe nawyki, a regularna aktywność fizyczna jest jednym z nich. Zapoznaj się z naszymi świetnymi artykułami temat zdrowej aktywności fizycznej, takich jak ten.

To może Cię zainteresować ...
Tradycyjny peruwiański przepis na Lomo Saltado
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Tradycyjny peruwiański przepis na Lomo Saltado

Peruwiańskie lomo saltado jest łatwe w przygotowaniu i posiada znaczną koncentrację najwyższej jakości białek.



  • Naseeb, M. A., & Volpe, S. L. (2017). Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutrition research (New York, N.Y.)40, 1–20. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2017.01.001
  • Innes, J. K., & Calder, P. C. (2020). Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. International journal of molecular sciences21(4), 1362. https://doi.org/10.3390/ijms21041362
  • Bolla, A. M., Caretto, A., Laurenzi, A., Scavini, M., & Piemonti, L. (2019). Low-Carb and Ketogenic Diets in Type 1 and Type 2 Diabetes. Nutrients11(5), 962. https://doi.org/10.3390/nu11050962

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.