Krowie mleko - 7 niezbędnych porad, które pomogą Ci przestać je pić

Krowie mleko - 7 niezbędnych porad, które pomogą Ci przestać je pić
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Krowie mleko – jeśli masz nietolerancję białka lub nie czujesz się dobrze po jego wypiciu, ważne jest, abyś wiedział, jak możesz uzyskać wapń i pozostałe niezbędne składniki odżywcze z innych pokarmów

Być może chcesz przestać pić krowie mleko, ponieważ powoduje ono, że nie czujesz się dobrze. Być może nie tolerujesz laktozy, a może po prostu chcesz to zrobić z powodów osobistych?

Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, aby nie cierpieć na niedobory żywieniowe i móc stosować przepisy kulinarne zawierające krowie mleko.

Mleko w butelkach.

Odkryj 7 podstawowych wskazówek, które pomogą Ci przestać pić krowie mleko a mimo to stosować pożywną, zbilansowaną dietę bez wapnia i innych niedoborów składników odżywczych.

Poniżej podajemy również proste i oryginalne pomysły, które pomogą Ci zastąpić mleko w zwykłych jogurtach, sosach i innych przepisach.

Krowie mleko Ci szkodzi? Spróbuj napojów warzywnych

Nawet jeśli zdecydowałeś się przestać pić mleko zwierzęce, jest dużo napojów wegańskich z orzechami, ziarnami i owocami, które możesz wypróbować. Oto niektóre z najbardziej popularnych:

 • Kokos: mleko kokosowe najbardziej przypomina krowie w swojej konsystencji i smaku. Jest bardzo pożywne.
 • Owies: mleko owsiane jest jednym z najpopularniejszych napojów. Jest bogate w błonnik i pomaga zrównoważyć system nerwowy oraz sprawia, że ​​czujesz się pełen energii.
 • Ryż: ma łagodny smak i słodki smak. Napój ryżowy jest odpowiedni dla osób z wrażliwym układem trawiennym lub dla osób, które szukają mleka o neutralnym smaku.
 • Migdały: jednym z najbardziej pożywnych i kremowych napojów jest mleko migdałowe, które jest bogate w wapń i witaminę E.
 • Soja: nie zalecamy spożywania tego napoju, ponieważ ludzkie ciało nie trawi go dobrze i może ono powodować zaburzenia hormonalne. Spożywana soja powinna być zawsze sfermentowana.

Można również znaleźć wiele innych napojów z dodatkiem orzechów laskowych, orkiszu, kamutu ( odmiana pszenicy), migdałów ziemnych oraz napojów na bazie prosa.

Koktajle bez mleka

Jeśli chcesz zjeść śniadanie lub przekąskę zamiast mlecznego napoju, proponujemy zdrowe koktajle z owoców i warzyw. Dostaniesz dodatkową dawkę witamin i przez wiele godzin będziesz mieć uczucie sytości.

Koktajle domowej roboty.

Spróbuj tego pysznego smoothie:

Składniki

 • 1 dojrzały banan
 • 5 bardzo dojrzałych truskawek
 • ½ buraka
 • 1 szklanka napoju wegańskiego (200 ml)

Przygotowanie

 • Wymieszaj wszystkie składniki, aż uzyskasz gładką teksturę.
 • Jeśli chcesz, możesz osłodzić miodem lub stewią.

Odkryj pyszne tahini

Dla osób, które niepokoją się brakiem wapnia spowodowanym niepiciem mleka krowiego, istnieją pokarmy roślinne, które mają wysoki poziom tego minerału.

Jednym z nich jest sezam, który można spożywać na różne sposoby: surowy, palony, w oleju, jako napój warzywny lub jako krem ​​do smarowania, znany jako tahini.

Unikaj tego, co może spowodować odwapnienie

Oprócz spożywania pokarmów bogatych w wapń pochodzenia roślinnego, należy również zmniejszyć ilość pokarmów, które uniemożliwiają wchłonięcie minerałów lub pozbawiają Twój organizm wapnia, który już masz w organizmie. Obejmują one:

Filiżanka kawy.
 • Biały cukier
 • Rafinowaną sól
 • Kawę
 • Czekoladę
 • Napoje bezalkoholowe

Zrób swój własny jogurt

Jeśli uwielbiasz jogurty, są dwa sposoby, aby przyrządzić je z napojami wegańskimi:

Jogurt domowej roboty.
 • Zagęść napój za pomocą agaru.
 • Sfermentuj napój probiotykami (podobnie jak w przypadku suplementów) w ciepłej temperaturze, tak jak w przypadku jogurtu z mleka krowiego.

Dodatkowo możesz dodać owoce i orzechy do tych jogurtów i uzyskać w ten sposób zaskakujące oraz pyszne rezultaty.

Dopraw drożdżami piwnymi

W przypadku potraw zwykle spożywanych z serem zalecamy wegetariański odpowiednik mleka: drożdże piwne.

Drożdze piwne.

Ten suplement diety nadaje nie tylko słony i przypieczony serowy smak potrawom makaronowym, pizzom lub kremom do smarowania, ale także dostarcza wielu witamin i minerałów.

Jest to bardzo korzystne pożywienie dla Twojej skóry, włosów i układu nerwowego, ponieważ łagodzi lęk i poprawia nastrój w przypadku depresji.

Sos beszamelowy na bazie owsa

Kolejnym z najczęstszych problemów w kuchni jest zastępowanie mleka przy przygotowywaniu słynnego sosu beszamelowego. Możesz zamiast tego użyć mleka owsianego.

Napój ten nie tylko dobrze smakuje, ale także zapewnia odpowiednią konsystencję i kremowość dla sosu. Dzięki temu będziesz mieć o wiele łatwiej strawny i zdrowy beszamel.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ocampo DAB., Paipilla AF., Marín E., Vargas Molina S., et al., Dietary nitrate from beetroot juice for hypertension: a systematic review. Biomolecules, 2018.
 • Cano A., Chedraui P., Goulis DG., Lopes P., et al., Calcium in the prevention of postmenopausal osteporosis: EMAS clinical guide. Maturitas, 2018. 107: 7-12.
 • Lee ES., Song EJ., Nam YD., Lee SY., Probiotics in human health and disease: from nutribiotics to pharmabiotics. J Microbiol, 2018. 56 (11): 773-782.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.