Korzyści zdrowotne sauny

Sauny są często wykorzystywane do relaksu. Mają jednak wiele innych interesujących korzyści dla zdrowia układu krążenia i neurologicznego. Sprawdź je!
Korzyści zdrowotne sauny

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Sauny są popularną opcją relaksu i mają wiele innych korzyści zdrowotnych. Według artykułu w Harvard Health Publications jest to bezpieczne dla większości ludzi, chociaż zawsze mądrze jest podjąć pewne środki ostrożności.

Ludzie zwykle chodzą do sauny po kąpieli lub zabiegu spa. Jej pozytywny wpływ na układ krążenia i mięśnie jest bezdyskusyjny, ale nie jest odpowiedni dla każdego. OK, ale co ujawniają dowody? Jakie ważne informacje warto wziąć pod uwagę?

Rodzaje saun

Sauna tradycyjna składa się z pomieszczenia, zwykle z drewnianymi ścianami i siedziskami, w którym znajduje się piec lub gorące kamienie wydzielające ciepło. Ciepło to jest zwykle suche i pozostawia poziom wilgotności od 10 do 20%.

Jednak wilgotność zmienia się w zależności od kraju. Na przykład sauny tureckie mają zwykle wyższy poziom w porównaniu z tradycyjnymi saunami fińskimi. Ponadto istnieje inna różnica w źródle ciepła.

 • Drewno może ogrzewać pomieszczenie i wytwarzać wysokie temperatury oraz niski poziom wilgotności
 • Grzejnik elektryczny, zwykle podłączony do podłogi, działa tak samo jak sauna opalana drewnem
 • Sauna na podczerwień nie ogrzewa całego pomieszczenia, tylko ciało osoby za pomocą fal podczerwieni (jest tak, ponieważ osiąga niższe temperatury niż pozostałe dwa pomieszczenia, ale wytwarza taką samą ilość potu).
 • Łaźnie parowe różnią się od saun, ponieważ ciepło nie jest suche, ale wilgotne, więc pocisz się z powodu wysokiej wilgotności.
Drewniana sauna.
Obecnie istnieje kilka rodzajów saun, ale w większości z nich wpływ na organizm jest podobny.

Przeczytaj o 10 najlepszych naturalnych środkach zmniejszających przekrwienie

Do czego służy sauna?

Istoty ludzkie są homeotermiczne, czyli stałocieplne. Oznacza to, że wahania temperatury zewnętrznej zwykle na nas nie wpływają. Głównie dlatego, że mechanizmy organizmu pozwalają nam na utrzymanie stabilnej temperatury wewnętrznej.

Mechanizmy te są widoczne, gdy jesteśmy w saunie, ponieważ następuje wzrost temperatury zewnętrznej. Ciało reaguje w następujący sposób :

 • Zwiększa się średnica naczyń skórnych, co pozwala na większy przepływ krwi w skórze, a krew może mieć większy kontakt z otoczeniem. Dzięki temu możemy pozbyć się ciepła.
 • Niewielkie ilości wody i soli są usuwane przez pory skóry, aby schłodzić ciało – pot. Ponadto ciepło jest usuwane przez odparowanie.
 • Serce wydala krew szybciej i zwiększa się przepływ krwi przez skórę.
 • Poziom pary zwiększa się i nawilża drogi oddechowe; w ten sposób rozprasza ciepło.

Jak widać, główną funkcją sauny jest podniesienie temperatury ciała tak, aby aktywować wszystkie te ścieżki regulacyjne. Jaki jest jednak cel?

Korzyści zdrowotne sauny

Aktywacja wszystkich opisanych powyżej mechanizmów relaksuje i uspokaja. Poprawia to krążenie krwi i przynosi ulgę napiętym mięśniom, zwłaszcza szyi i głowy.

Jeszcze bardziej można się zrelaksować medytując podczas seansów w saunie. Ponadto ten stan spokoju utrzymuje się i pomaga potem lepiej spać.

Czy sauny poprawiają zdrowie układu krążenia?

Badania pokazują, że sauna może przynosić pewne korzyści osobom z nadciśnieniem. Wynika to z rozszerzenia naczyń krwionośnych wytworzonych w ciele przez zwiększone ciepło. Ponadto pokazują również, że może poprawić siłę, z jaką lewa komora serca wydala krew u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca.

W badaniu opublikowanym w 2014 roku oceniano związek między saunami a ich wpływem na występowanie chorób sercowo-naczyniowych. Potrzebujemy jednak dalszych badań, aby móc jednoznacznie określić tę zależność.

Wspomniane badanie, opublikowane w czasopiśmie medycznym JAMA Internal Medicine, i prowadzone przez prawie 20 lat, dotyczyło 2315 mężczyzn w średnim wieku ze wschodniej Finlandii. Kategoryzowano uczestników według częstotliwości, z jaką chodzili do sauny, a następnie oceniano, czy w tym okresie nie doświadczyli jakichkolwiek zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Badanie wykazało, że sauny są czynnikiem ochronnym przed wszelkiego rodzaju chorobami sercowo-naczyniowymi w populacji mężczyzn. W opracowaniu podkreślono jednak potrzebę dalszych badań na ten temat. Co więcej, sauna nie powinna być pierwszym wyjściem, pomimo jej zalet.

Siedzący mężczyzna.
Sauny nie są głównym sposobem leczenia chorób sercowo-naczyniowych, ale badania wskazują, że mają one pozytywne skutki.

Czy sauny mogą zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?

To samo badanie z Finlandii dotyczyło nie tylko chorób układu krążenia, ale także występowania demencji u 2315 ochotników płci męskiej.

Mężczyźni, którzy chodzili do sauny dwa lub trzy razy w tygodniu, zmniejszyli ryzyko demencji o 22%, a ryzyko choroby Alzheimera o 20%. Jednak ci, którzy chodzili na sesje cztery do siedmiu razy w tygodniu, mieli już prawie 65% niższe ryzyko obu chorób neurodegeneracyjnych.

Pomimo tych wniosków, zmniejszenie stwierdzone w badaniu nie jest tak znaczące, jak mogłoby się wydawać. Dzieje się tak, ponieważ mogą istnieć inne powiązane elementy. Na przykład pacjenci z demencją zazwyczaj nie korzystają z saun.

Inne możliwe zalety sauny

Przegląd w American Journal of Medicine opisuje różne korzyści związane z saunami. Stwierdza jednak, że potrzeba więcej badań i prób, zanim weźmiemy sobie do serca którekolwiek z tych twierdzeń.

 • Podsumowując, sauny prowadzą do wydalania płynów, ale nie odwadniają skóry. Mogą być również dobre dla osób z łuszczycą, ale pocenie się może pogorszyć swędzenie u osób z atopowym zapaleniem skóry.
 • Sauny sprzyjają relaksacji, a mózg odczuwa mniej bólu. Dlatego są adiuwantem łagodzącym ból i poprawiającym ruchomość stawów w chorobach takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.
 • Ponadto sauny łagodzą objawy pacjentów z astmą i przewlekłym zapaleniem oskrzeli, ponieważ nawilżają drogi oddechowe.

Ryzyko chodzenia do sauny

Sauny przynoszą więcej korzyści niż zagrożeń u zdrowych ludzi. Jednak osoby z historią chorób sercowo-naczyniowych powinny najpierw skonsultować się z lekarzem. OK, więc jakie są potencjalne zagrożenia?

Odwodnienie

Obfite wydalanie płynów może Cię odwodnić. W rzeczywistości podczas seansu w saunie możesz stracić nawet dwie filiżanki wody. Może to być niekorzystne dla osób z problemami z nerkami, które nie są w stanie kontrolować utraty wody. Dlatego konieczne jest picie wody przed i po wejściu do sauny.

Szklanka wody z lodem.
Picie wody przed i po seansie w saunie pomaga zmniejszyć ryzyko odwodnienia.

Zmiany ciśnienia krwi

Rozszerzenie naczyń krwionośnych obniża ciśnienie krwi, więc sesja w saunie może pogorszyć stan osoby z niekontrolowanym niedociśnieniem podstawowym.

Ponadto twoje ciało może podnieść ciśnienie krwi, aby się ustabilizować, jeśli przejdziesz z gorącego otoczenia pokoju do chłodniejszej wody w basenie. W ten sposób może prowadzić do przejściowego nadciśnienia, które prowadzi do omdlenia.

O czym należy pamiętać w przypadku korzystania z sauny

Jak widać, istnieje wiele dowodów na poparcie niektórych korzyści zdrowotnych sauny. Mimo to musisz zachować ostrożnośc, aby zapobiec wypadkom lub niechcianym reakcjom. Wyjdź z sauny natychmiast, jeśli poczujesz zawroty głowy lub ból głowy.

Wreszcie, osoby z istniejącym schorzeniem lub kobiety w ciąży muszą skonsultować się z lekarzem przed pójściem do sauny. Ten specjalista powinien być w stanie określić, czy sauny są dla nich bezpieczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hannuksela ML, Ellahham S. Benefits and risks of sauna bathing. Am J Med. 2001;110(2):118‐126. doi:10.1016/s0002-9343(00)00671-9
 • Crinnion WJ. Sauna as a valuable clinical tool for cardiovascular, autoimmune, toxicant-induced and other chronic health problems. Alternative Medicine Review. 2011.
 • Laukkanen T, Khan H, Zaccardi F, Laukkanen JA. Association Between Sauna Bathing and Fatal Cardiovascular and All-Cause Mortality Events. JAMA Intern Med. 2015;175(4):542–548.
 • Källström M, Soveri I, Oldgren J, et al. Effects of sauna bath on heart failure: A systematic review and meta-analysis. Clin Cardiol. 2018;41(11):1491-1501. doi:10.1002/clc.23077
 • Laukkanen T, Kunutsor SK, Khan H, Willeit P, Zaccardi F, Laukkanen JA. Sauna bathing is associated with reduced cardiovascular mortality and improves risk prediction in men and women: a prospective cohort study. BMC Med. 2018;16(1):219. Published 2018 Nov 29. doi:10.1186/s12916-018-1198-0
 • van der Wall EE. Sauna bathing: a warm heart proves beneficial. Neth Heart J. 2015;23(5):247-248. doi:10.1007/s12471-015-0676-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.