Zaburzenia rytmu snu w chorobie Alzheimera

Zaburzenia rytmu snu w chorobie Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2020

Choroba Alzheimera jest częstą patologią powodującą demencję. Jest to jeden z najbardziej znanych objawów. Jednak nie możemy zapominać, że u chorych pojawiają się również zaburzenia rytmu snu pacjentów.

Choroba Alzheimera jest główną przyczyną demencji na świecie. Wśród wielu zaburzeń, które może powodować pojawiają się również zaburzenia rytmu snu.

Zazwyczaj na różnych etapach choroby występują zmiany rytmu i jakości snu pacjenta. W tym artykule opowiemy Ci, jakie są najczęstsze zmiany związane ze snem, na które cierpią ludzie chorujący na Alzheimera.

Czym jest Alzheimer?

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji na świecie. Na naszej planecie żyje około 48 milionów ludzi cierpiących na tę chorobę, a biorąc pod uwagę wzrost średniej długości życia szacuje się, że liczba ta znacznie wzrośnie w nadchodzących latach.

Starszy mężczyzna

Z definicji Alzheimer powoduje pogorszenie funkcji poznawczych, które wpływają na życie danej osoby zarówno w sferze osobistej, społecznej, jak i zawodowej. W tej patologii w neuronach i wokół nich pojawiają się złogi białek. Dochodzi także do śmierci komórek i błędów w komunikacji neuronalnej.

Klinicznie choroba powoduje utratę pamięci, czyli demencję. Jest to główny i najważniejszy objaw, ale może również objawiać się na wiele innych sposobów. Niektóre objawy towarzyszące utracie pamięci to zmiany w mowie i w zachowaniu. Obejmuje to także okresy snu.

Zaburzenia rytmu snu w chorobie Alzheimera

Zwykle zaburzenia rytmu snu ewoluują wraz z chorobą. Jednak rodzaj zmian i wpływ, jaki wywierają na pacjenta zależą od każdej osoby oraz od stadium choroby, na którym ona się znajduje.

Zaburzenia rytmu snu w chorobie Alzheimera można podzielić na różne typy:

  • Zmiany w architekturze snu: są związane z fazami snu. U osób z Alzheimerem fazy głębokiego snu są krótsze. Pojawia się więcej mikroprzebudzeń i przebudzeń. Jest również mniej faz snu REM i więcej faz snu innych niż REM.
  • Zmiany w oddychaniu: tutaj odnosimy się do chrapania i zespołu bezdechu sennego (SAHS). Stwierdzono, że u pacjentów z tą chorobą, częstość występowania tych patologii jest znacznie większa niż u osób zdrowych. Konieczne jest osobne badanie tych dolegliwości, ponieważ leczenie będzie specyficzne dla każdej patologii i równoległe do choroby.
  • Zespół niespokojnych nóg: polega na tym, że dana osoba czuje potrzebę wykonywania stałych i powtarzających się ruchów nóg przygotowując się do snu. Mogą temu towarzyszyć koszmary.

Zaburzenia rytmu snu

W chorobie Alzheimera dochodzi do zmiany rytmów biologicznych. Ta sytuacja ewoluuje wraz z chorobą, przez co staje się bardziej widoczna w miarę jej postępu.

Zmiana rytmów biologicznych prowadzi do nadmiernej senności w ciągu dnia. Pacjenci drzemią w ciągu dnia. Powoduje to pojawienie się problemów z otoczeniem, ponieważ rozmowa i utrzymanie normalne relacje będą kosztować ich więcej wysiłku.

Starsza kobieta w łóżku

Ponadto senność i sen w ciągu dnia sprawiają, że pacjent w nocy nie jest tak zmęczony. Może to spowodować nocne pobudki, chodzenie po domu i uczucie niepokoju.

Zespół zachodzącego słońca w chorobie Alzheimera

Specyficzną zmianą rytmów biologicznych jest zespół zachodu lub zachodzącego słońca. W nim u pacjentów z demencją o tej porze dnia objawy zaczynają się pogarszać, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zachowanie. Zwiększa się ich niepokój i roztargnienie.

Oprócz niepokoju i nerwowości mogą doświadczać halucynacji, złudzeń, niewyjaśnionego strachu lub napadów gniewu. Nawet u 20% pacjentów z demencją pojawiają się objawy zespołu zachodzącego słońca.

Jak kontrolować zaburzenia rytmu snu u takich osób?

Chociaż jest to najbardziej znana cecha tej choroby to choroba Alzheimera objawia się nie tylko utratą pamięci. Istnieje wiele objawów, które mogą towarzyszyć zaburzeniu, a ich manifestacja będzie różna u każdego pacjenta.

Jak zawsze niezwykle ważne jest, aby każda zdiagnozowana osoba udawała się na wyznaczone wizyty i przekazywała wszystkie objawy, które się u niej pojawiają.

Specjalista w każdym przypadku wybierze najbardziej odpowiednie leczenie. Wiele razy w tego rodzaju chorobie konieczne będzie dostosowanie terapii w trakcie leczenia, aż znajdzie się najbardziej korzystną z nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carvalho DZ, St Louis EK, Knopman DS, Boeve BF, Lowe VJ, Roberts RO, et al. Association of excessive daytime sleepiness with longitudinal β-Amyloid accumulation in elderly persons without dementia. JAMA Neurol. 2018 Jun 1;75(6):672–80.
  • Alzheimer y sueño – Adsalutem Institute [Internet]. [cited 2020 Mar 10]. Available from: http://www.adsalutem.institute/salud-y-sueno/alzheimer-y-sueno/
  • Mander BA, Winer JR, Walker MP. Sleep and Human Aging. Vol. 94, Neuron. Cell Press; 2017. p. 19–36.
  • Custodio N. Alteraciones del sueño, envejecimiento anormal y enfermedad de Alzheimer. Rev Neuropsiquiatr [Internet]. 2017 Dec 21 [cited 2020 Mar 10];80(4):223. Available from: http://www.upch.edu.pe/vrinve/dugic/revistas/index.php/RNP/article/view/3236
  • Trastornos del sueño en el anciano y en las demencias [Internet]. [cited 2020 Mar 10]. Available from: http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S1137-66272007000200014&script=sci_arttext&tlng=pt
  • Niu, Hao, et al. “Prevalencia e incidencia de la enfermedad de Alzheimer en Europa: metaanálisis.” Neurología 32.8 (2017): 523-532.
  • Echávarri, C., and M. E. Erro. “Trastornos del sueño en el anciano y en las demencias.” Anales del Sistema Sanitario de Navarra. Vol. 30. Gobierno de Navarra. Departamento de Salud, 2007.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.