Ćwiczenia fizyczne w ciąży - 4 proste sposoby na ich wykonanie

Ćwiczenia fizyczne w ciąży - 4 proste sposoby na ich wykonanie

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli nie masz problemów zdrowotnych lub nie masz komplikacji w ciąży, zdecydowanie zalecamy ćwiczenia fizyczne w ciąży.

Jeśli jesteś w ciąży, naturalnie ważne jest, aby pamiętać, że twoje życie i ciało się zmienią, a co za tym idzie – również styl życia. W tej notatce jednym z wielu pytań, które mają kobiety w ciąży, jest: czy mogę ćwiczyć w czasie ciąży? Na szczęście odpowiedź jest prosta: Oczywiście!

Jednak nie wszystkie ćwiczenia fizyczne w ciąży są zalecane przez cały jej okres. Wszystko zależy od stanu przed nim i od problemów zdrowotnych lub powikłań związanych z ciążą. W tym artykule podamy kilka krótkich wskazówek.

Ćwiczenia fizyczne w ciąży

Ćwiczenia fizyczne w ciąży w wodzie

Zaleca się regularne ćwiczenia fizyczne w ciąży. W rzeczywistości pomoże ci to zachować formę i dzięki temu poczujesz się znacznie lepiej. W rzeczywistości American College of Obstetrics and Gynecology zaleca kobietom w ciąży regularne ćwiczenia przez około 30 minut dziennie, każdego dnia 7 razy w tygodniu.

Ćwiczenia nie są jednak dobrym pomysłem w przypadku komplikacji. Zatem przeciwwskazanie jest krótkie i logiczne: nie przesadzaj. Jeśli jednak ćwiczyłaś przed ciążą, możesz to robić z umiarem. W rzeczywistości zaleca się ćwiczenia aerobowe o niskim wpływie na przebieg ciąży.

Z tego powodu zalecamy, aby ćwiczyć pod nadzorem monitora lub specjalisty wychowania fizycznego znającego Twój stan i kondycję. W każdym razie należy zawsze skonsultować się z położnikiem lub położną przed rozpoczęciem nowego reżimu aktywności fizycznej w czasie ciąży.

Ćwiczenia fizyczne w ciąży i korzyści z nich płynące

Oprócz korzyści płynących z aktywności fizycznej w dowolnym momencie, ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży mają inne zalety, które należy wziąć pod uwagę:

  • Pomoże Ci zachować formę i dobrą kondycję, a także poprawi Twoją postawę, co z kolei wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie. Jest to świetne, ponieważ pomoże ci uniknąć bólu pleców.
  • Poprawi także twoją odporność. Oznacza to, że zapobiegniesz zmęczeniu, które jest tak typowe podczas ciąży.
  • Ponadto istnieją dowody naukowe, że kobiety w ciąży, które ćwiczą, mają mniejsze ryzyko cukrzycy ciążowej.
  • Dodatkowo pomoże ci to utrzymać idealną wagę podczas ciąży, a to ułatwi odzyskanie sylwetki po porodzie.
  • Wreszcie ćwiczenia fizyczne pomogą złagodzić stres, poprawić samopoczucie i ułatwić poród.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Brak aktywności fizycznej u dzieci: dzisiejsza epidemia

Jaki rodzaj ćwiczeń podczas ciąży jest zalecany?

Jak wspomniano powyżej, lekarze szczególnie zalecają ćwiczenia aerobowe o niskim wpływie. Ponadto należy pamiętać o znaczeniu rozciągania zarówno przed, jak i po aktywności fizycznej.

1. Chodzenie

Kobieta w ciąży podczas spaceru w parku

Umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie, pomogą kontrolować złe skutki uboczne ciąży na wszystkich jej etapach.

Chodzenie może być najbardziej zalecanym ćwiczeniem podczas ciąży od jej początku do samego końca.

Oprócz najbardziej znanych korzyści chodzenie ułatwia poród i pomaga w rozwiązywaniu problemów, takich jak obrzęk stóp i nóg i / lub zaparcia. Pozwala także utrzymać optymalną wagę bez nadmiernego wysiłku. Nie wahaj się chodzić codziennie i ile chcesz.

2. Ćwiczenia w wodzie

Ćwiczenia fizyczne w ciąży w wodzie

Ćwiczenia w wodzie podczas ciąży zmniejszają nacisk dodatkowej masy ciała dziecka na stawy i mięśnie.

To kolejna forma ćwiczeń, która jest wysoce zalecana podczas ciąży. Twoja pływalność w wodzie ułatwia ćwiczenia, odciążając mięśnie i stawy, zmniejszając w ten sposób ryzyko kontuzji.

Pod tym względem aerobik w wodzie i pływanie są idealnymi ćwiczeniami do ćwiczeń w czasie ciąży. Będą promować mocniejsze mięśnie i zmniejszać ból pleców. Ponadto poprawią pracę układu krążenia i układu oddechowego oraz ogólne samopoczucie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Korzyści z pływania – 5 psychologicznych zalet

3. Joga

Joga uprawiana przez kobietę w ciąży

Joga jest jednym z najlepszych ćwiczeń w czasie ciąży, ponieważ dotyczy kontroli postawy i redukcji stresu.

Biorąc pod uwagę relaksującą naturę jogi, może ona pomóc Ci się odstresować, a może nawet poprawić postawę. W związku z tym pomoże również zmniejszyć ból pleców, a także złagodzić napięcie i stres.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to wysoce zalecany rodzaj ćwiczeń przygotowujących do porodu.

Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą do sprawy porodu w sprawie jogi. Powinny one być zaznajomione z konkretnym przypadkiem i mogą pomóc w zaprojektowaniu idealnego treningu dla Twoich potrzeb.

4. Pilates

Kobieta podczas pilatesu

Dzięki pilatesowi ćwiczy się mięśnie dna miednicy, co zapewnia wiele korzyści w momencie porodu.

Pilates wzmacnia Twój rdzeń, który obejmuje mięśnie brzucha, pleców i dna miednicy. Pod tym względem jest to świetne ćwiczenie podczas trwania całej ciąży, ponieważ nie wywiera zbyt dużego nacisku na stawy.

W rzeczywistości pilates pomaga zapobiegać bólowi pleców, utrzymywać równowagę, nauczyć się kontrolować oddech i zrelaksować się. Ponadto, jak już wspomniano, koncentruje się również na mięśniach miednicy. Dlatego możesz zyskać jeszcze więcej, jeśli dodasz zestaw ćwiczeń Kegla.

Jednak bardzo ważne jest, aby uzyskać pomoc trenera lub specjalisty, który pomoże ci opracować odpowiednią procedurę dla konkretnego przypadku.

Wniosek

Podsumowując, zdecydowanie powinnaś pozostać aktywna podczas ciąży, chyba że jest to przeszkodą medyczną. Po konsultacji z lekarzem lub ginekologiem dodaj najlepszą rutynę, która będzie dla Ciebie odpowiednia i która Ci się spodoba.

Pamiętaj również, że ćwiczenia fizyczne promują również Twoją cielesną samoświadomość i postrzeganie siebie. W ciągu tych miesięcy zmian zarówno dla ciebie, jak i dziecka, ćwiczenia mogą nawet pomóc wzmocnić twoją więź z nowym życiem, które się w tobie rozwija.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • M.J. Aguilar Cordero et al. “Actividad física en embarazadas y su influencia en parámetros materno-fetales; revisión sistemática”, Nutr Hosp. 2014;30(4):719-726
    • Danielle Symons Downs et al. “Physical Activity and Pregnancy: Past and Present Evidence and Future Recommendations”, Res Q Exerc Sport. 2012 Dec; 83(4): 485–502.
    • Kelly R. Evenson et al. “Guidelines for Physical Activity during Pregnancy: Comparisons From Around the World”, Am J Lifestyle Med. 2014 March/April; 8(2): 102–121.
    • Gema Sanabria Martínez, Efectos de la actividad física durante el embarazo: resultados maternos y neonatales, Tesis doctoral, Universidad de Castilla la Mancha, s.f. https://ruidera.uclm.es/xmlui/bitstream/handle/10578/9027/TESIS%20Sanabria%20Mart%C3%ADnez.pdf?sequence=1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.