Korzeń imbiru – 14 nieznanych zastosowań

· Luty 12, 2016
Wiedziałaś, że korzeń imbiru usprawnia działanie układu trawiennego? Jadanie go na co dzień poprawia ruchy jelitowe i pozwala uniknąć dolegliwości, takich jak zaparcia i biegunki.

Korzeń imbiru jest używany przez ludzkość od tysiącleci. Oczywiście, najbardziej znany jest ze swoich funkcji kulinarnych. Dzisiaj przedstawimy Ci 14 zastosowań, o których nie wiedziałaś. Zobaczysz, że po przeczytaniu tego artykułu korzeń imbiru będzie w Twoim domu wszechobecny.

Korzeń imbiru świetnym antyoksydantem

Imbir jest bardzo bogaty w przeciwutleniacze. Zaleca się go przy eliminowaniu nagromadzonych w organizmie toksyn. Dietetycy polecają go jako środek zapobiegający wielu dolegliwościom i problemom zdrowotnym.

Zbawiennie wpływa na żołądek

Korzeń imbiru, spożywany codziennie, działa leczniczo na żołądek i poprawia perystaltykę jelit. Przy okazji, przyspiesza produkcję enzymów trawiennych i usprawnia przemianę materii. Dzięki jego właściwościom, zwalcza niestrawność, zaparcia i biegunki.

Działanie przeciwbólowe

Posiada właściwości przeciwbólowe, które pomagają uśmierzyć bóle stawów i mięśni. Świetnie spisuje się w przypadku chorych na artretyzm. Poleca się go również sportowcom. Natomiast, jeżeli któregoś dnia wracasz wykończona z pracy, dodaj korzeń imbiru do kąpieli – to najlepszy lek na zmęczenie i stres.

Łagodzi mdłości w czasie ciąży

Ciąża

To normalne, że kobiety w ciąży czują mdłości. Jednakże, ze względu na ich delikatny stan zdrowia, nie zaleca się przyjmowania leków przeciwwymiotnych. Nawet te przepisane przez lekarza mogą mieć negatywny wpływ na dziecko.

Niedawno zrealizowane badania dowiodły, że imbir doskonale zwalcza mdłości, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych. Oczywiście, możesz wcześniej skonsultować się z lekarzem. On na pewno najlepiej Ci doradzi.

Zapobiega nowotworom jelita grubego

Naukowcy potwierdzają obecność substancji o działaniu przeciwnowotworowym. Potwierdzono skuteczność imbiru zwłaszcza w przypadku raka jelita grubego.

Zwiększa apetyt

Brak apetytu

Korzeń imbiru pobudza apetyt. Jeżeli nie masz ochoty na jedzenie, polecamy Ci przygotować napar z imbiru. Jest świetnym rozwiązaniem, ze względu na jego funkcje przyspieszające produkcję enzymow trawiennych, które wpłyną też na uczucie głodu.

Zapobiega i zwalcza objawy raka jajników

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, korzeń imbiru posiada właściwości mogące zapobiec nowotworom złośliwym. Dzięki zawartym w nim elementom, zwalcza rozprzestrzenianie się po organizmie wolnych rodników i łagodzi stany zapalne.

Łagodzi bóle menstruacyjne

Lecznicze właściwości imbiru pomagają cieszyć się zdrowym układem rozrodczym.

W przypadku Pań, które cierpią na bardzo bolesne miesiączki, napar z tego korzenia – wypijany na początku cyklu – pomaga uśmierzyć ból. Oprócz tego, częste jedzenie imbiru pomaga uregulować i ustabilizować menstruację.

Zwalcza chorobę lokomocyjną

Jeżeli należysz do tych osób, które bardzo cierpią podczas podróży, powinnaś mieć przy sobie obrany korzeń imbiru z dodatkiem cukru. Wystarczy zacząć żuć go przed wyjazdem, a unikniesz wszystkich tych nieprzyjemnych objawów.

Zapobiega gazom

Bóle brzucha

Gazy, i bóle im towarzyszące, mogą być związane ze stresem, problemami układu trawienia i niezdrowym sposobem odżywiania. Dodając korzeń imbiru do Twoich potraw, złagodzisz ich objawy i unikniesz wielu dolegliwości gastrycznych.

Leczy problemy układu oddechowego

Potwierdzono pozytywny wpływ imbiru na płuca i serce. Jeżeli cierpisz na problemy typu astma, czy zapalenie oskrzeli, napary z imbiru znacząco przyspieszą proces leczenia.

Przy oparzeniach

Oparzenia słoneczne

Ze względu na jego właściwości lecznicze, imbir można wykorzystać przy niektórych dolegliwościach skórnych i oparzeniach. Sok lub olejek esencjonalny nakłada się bezpośrednio na obolałe miejsce, co przyspiesza proces naprawy tkanek.

Dodatek smakowy

Powszechnie wiadomo, że korzeń imbiru jest składnikiem tysięcy przepisów. Warto zaznaczyć, że imbir jest przyprawą wszechstronną. Świetnie spisuje się w sosach, napojach, zupach itp. Można go dodać do niemal wszystkiego.

Używany w kosmetyce

Jest doskonałym dodatkiem do mydeł, perfum, kremów i innych produktów pielęgnacyjnych. Działa odżywczo i poprawia witalność skóry.

Jak widzisz, korzeń imbiru posiada właściwości, o których nie miałaś pojęcia. Warto z nich korzystać na co dzień. Włącz go do Twoich przepisów już dzisiaj.