Dieta wyszczuplająca – koreański sekret zdrowia

Orientalna dieta odchudzająca bazuje na świeżych warzywach oraz rybach. Jednocześnie ludzie Dalekiego Wschodu przywiązują wielką wagę do sposobów obróbki termicznej produktów żywnościowych. W ich codziennej diecie nie ma miejsca na smażone potrawy.
Dieta wyszczuplająca – koreański sekret zdrowia
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Orientalna dieta wyszczuplająca pomaga zrzucić zbędne kilogramy i zachować zdrowie na długie lata.

Azjatyckie kobiety charakteryzują się drobną budową ciała oraz szczupłą sylwetką. Chociaż w ich wyglądzie kluczową rolę odgrywa czynnik genetyczny, nie należy ignorować wpływu codziennej diety na ich nienaganną figurę.

W ostatnich latach kuchnia zachodnia w znacznym stopniu oddziałuje na dietę krajów Dalekiego Wschodu. Jednak dwa państwa, Japonia i Korea Południowa, nadal zachowują swoje tradycje kulinarne i na co dzień komponują swoje posiłki tak, jak od wieków robili to ich przodkowie.

To właśnie w ancestralnych praktykach żywieniowych tkwi sekret zdrowia i idealnej sylwetki azjatyckich pań. Rzeczywiście, według najnowszych rankingów, Korea Południowa znajduje się na szczycie listy państw, w których średni wiek życia jest większy niż wśród mieszkańców innych części świata.

Co więcej, wskaźnik otyłości jest w tym kraju zaskakująco niski w porównaniu do innych wysoko rozwiniętych krajów. Na czym polega koreańska dieta wyszczuplająca? W czym tkwi sekret zdrowia Azjatów? Dlaczego ich dieta jest aż tak zdrowa? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Wprowadzając kilka cennych zmian do swoich nawyków kulinarnych, bez większego wysiłku zdołasz zrzucić zbędne kilogramy oraz poprawisz ogólny stan zdrowia.

Koreańska dieta wyszczuplająca – poznaj jej sekrety

Koreańska dieta wyszczuplająca, która dla samych Koreańczyków jest po prostu codziennym sposobem żywienia, w ostatnich latach zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Stąd też nie należy jej mylić z koleją dietą-cud, która daje szybkie i spektakularne, lecz krótkotrwałe efekty.

Koreańska dieta to sposób na życie, czyli wymaga trwałych zmian w codziennych nawykach żywieniowych. Między innymi należy zwiększyć spożycie świeżych warzyw oraz ilość wypijanej wody. Oczywiście nie można zapomnieć o aktywności fizycznej i aktywnym stylu życia.

Jeśli zmagasz się z dużą nadwagą, zanim zaczniesz stosować koreańską dietę odchudzającą, zasięgnij porady dietetyka. Pomoże ci on prawidłowo skomponować posiłki w zależności od masy twojego ciała, wieku i stanu zdrowia.

Oto podstawowe sekrety koreańskiej diety!

Przeczytaj również: Porcje i proporcje – co i w jakich ilościach jeść, by schudnąć?

1. Codzienne spożywanie świeżych warzyw

Podstawą koreańskiej diety jest ryż z dodatkiem świeżych warzyw.

Miska warzyw

Posiłki składają się zatem z niewielkiej liczby kalorii, a przy tym są cennym źródłem substancji odżywczych. Na każdym koreańskim talerzu każdego dnia pojawiają się następujące produkty:

 • Ziemniaki
 • Grzyby
 • Zielone warzywa liściaste i kapustne
 • Pomidory
 • Marchew

2. Niskie spożycie mięsa

Podczas gdy w krajach Zachodu mięso to podstawa codziennej diety, Koreańczycy jedzą go niewiele. Dlatego też ich codzienna dieta jest niskotłuszczowa i pomaga zachować prawidłową masę ciała.

 • Koreańczycy zastępują czerwone mięso rybami i owocami morza, czyli produktami o wysokiej zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i wysokiej jakości białek.
 • Jeśli już jedzą mięso, zwykle je pieczą. W ten sposób zapobiegają nadmiernej kaloryczności posiłku.

3. Pikantne zupy

Koreańska dieta wyszczuplająca bazuje między innymi na częstym spożywaniu pikantnych zup. Są one szybkie i proste w przygotowaniu, a efekty naprawdę zaskakują.

Talerz zupy - koreańska dieta wyszczuplająca

Zupy w Korei Południowej to jeden z tradycyjnych posiłków. Generalnie są one lekkostrawne, odżywcze, pikantne i bardzo pożywne. Stosowanie ostrych przypraw ma na celu naturalne poprawienie metabolizmu, który z kolei zwiększa zużycie energetyczne w ciągu dnia.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Metabolizm – szczypta przyprawy go przyspieszy

4. Herbata na spalanie tłuszczu

Innym, bardzo cennym składnikiem koreańskiej diety na co dzień jest częste sięganie po ziołowe napary i herbaty.

Zielona herbata a dieta wyszczuplająca
 • Najpopularniejszym napojem w Korei Południowej jest bezsprzecznie zielona herbata. Dodatkowo pije się tam również spore ilości herbaty z palonego jęczmienia (boricha). Obydwie znakomicie wspomagają spalanie tłuszczu oraz pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów.
 • Co więcej, obydwa typy herbaty świetnie stymulują oczyszczanie organizmu z toksyn i innych zalegających w nim szkodliwych substancji. Dzięki temu również tracimy zbędny tłuszczyk z różnych części ciała.

5. Kimchi – tradycyjne danie kuchni koreańskiej

Kimchi to tradycyjne danie kuchni koreańskiej, które gra pierwsze skrzypce w codziennej diecie Koreańczyków. Bez niego nie istnieje żadna orientalna dieta wyszczuplająca.

Zostało ono uznane za jedną z najzdrowszych potraw świata, gdyż jest wielkim źródłem witamin, składników mineralnych i probiotyków.

 • Z czego składa się kimchi? Historia tej potrawy sięga 1000 lat wstecz. Jej głównym składnikiem jest sfermentowana lub kiszona kapusta pekińska i inne warzywa (rzepa, ogórek) w towarzystwie przypraw: czosnku, imbiru, papryki, a także rybnego sosu.
 • Ta pikantna przystawka jest stosowana do przygotowywania rozmaitych potraw. Jej największą zaletą jest to, że jest niskokaloryczna i jednocześnie niezwykle sycąca.

6. Dieta wyszczuplająca: Niskie spożycie rafinowanej mąki

Orientalna dieta wyszczuplająca wyklucza spożywanie chleba i innych produktów na bazie rafinowanej mąki . Koreańczycy praktycznie nie jedzą chleba ani wyrobów cukierniczych. Zastępują je owocami, nasionami i pełnymi ziarnami zbóż.

7. Odpowiednie gotowanie potraw

Głównym założeniem koreańskiej diety jest nie tylko odpowiedni wybór i kombinacja poszczególnych produktów, ale także ich obróbka termiczna.

Dzięki świadomemu gotowaniu ich potrawy zachowują ogromną ilość substancji odżywczych, przy jednoczesnej dbałości o wartość kaloryczną.

Koreańczycy rzadko kiedy smażą jedzenie. Zwykle zamiast tego wybierają pieczenie lub duszenie. Dzięki tej praktyce ich posiłki są niskotłuszczowe, niskokaloryczne i obfitujące w cenne dla zdrowia substancje odżywcze.

8. Dieta wyszczuplająca a duże spożycie wody

Oprócz herbat i naparów ziołowych Koreańczycy piją również ogromne ilości wody w ciągu całego dnia. Generalnie każda dieta wyszczuplająca zakłada przyjmowanie 2-3 litrów zdrowych płynów dziennie – nie ma zatem nic oryginalnego w diecie Koreańczyków pod tym względem.

Szklanka czystej wody a dieta wyszczuplająca

Zachęciliśmy cię do wypróbowania koreańskiej diety i modyfikacji codziennych nawyków żywieniowych? Pamiętaj jednak, że każda dieta powinna być zbilansowana i dostarczać odpowiedniej dziennej dawki kalorii. Nie popadajmy więc w skrajność, lecz po prostu systematycznie modyfikujmy nasze nawyki żywieniowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Tremblay, A., Arguin, H., y Panahi, S. (2016, 1 de agosto). Capsaicinoides: una solución picante para el manejo de la obesidad ‘. Revista Internacional de Obesidad. Grupo editorial de naturaleza. https://doi.org/10.1038/ijo.2015.253
 • Jung, JY, Lee, SH, Kim, JM, Park, MS, Bae, JW, Hahn, Y., … Jeon, CO (2011). Análisis metagenómico del kimchi, un alimento fermentado coreano tradicional. Microbiología Aplicada y Ambiental77(7), 2264–2274. https://doi.org/10.1128/AEM.02157-10
 • Link, LB, y Potter, JD (2004, septiembre). Verduras crudas versus cocidas y riesgo de cáncer. Epidemiología del cáncer, biomarcadores y prevenciónhttps://doi.org/13/9/1422 [pii]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.