Kolacje, które pomogą spalić tłuszcz
Kolacje mają kluczowe znaczenie. Wielu dietetyków podkreśla ich znaczenie w przestrzeganiu zdrowej diety, która nie prowadzi do nadwagi. Kontrolowanie ilości spożywanych kalorii i wybieranie najbardziej odpowiednich pokarmów na noc pomaga w naturalny sposób schudnąć. Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zdrowe i zbilansowane kolacje pomogą ci nie tylko lepiej wyglądać fizycznie, ale wspomogą lepszy wypoczynek w nocy, dzięki czemu znacząco poprawisz jakość swojego życia.
Czy zdarza ci się jeść niewielkie ilości pożywienia przez cały dzień, a dopiero na noc zjadasz większy posiłek? Jeśli tak – to popełniasz bardzo duży błąd.
A może po prostu odpuszczasz sobie kolacje, bo chcesz schudnąć? Zdaniem dietetyków to również duży błąd. Powinnaś zjadać każdy posiłek w ciągu dnia. Upewnij się jednak, że wszystkie dania są zbilansowane. Staraj się przykładać szczególną wagę do tego, jakie produkty spożywcze trafiają na twój stół. Spójrzmy na to!
Zdrowe kolacje dla utraty wagi
O czym musisz pamiętać?
- Kolacja powinna ci zapewnić 15-20% dziennego zapotrzebowania na energię. Powinna być ona oparta na zbilansowanych składnikach, a ponieważ jest to ostatni posiłek w ciągu dnia, powinna także zwierać możliwie najmniejszą liczbę kalorii.
- Większość ludzi zwyczajowo spożywa małe śniadanie, obfity obiad i dość solidną kolację. Życie w ciągłym pośpiechu, praca i inne obowiązki czasami sprawiają, że docierasz do domu bardzo głodna, co niestety najczęściej kończy się przygotowaniem dużej, wysokokalorycznej kolacji.
- Wielu z nas popełnia inny kardynalny błąd, a mianowicie pomija kolację. Jeśli wieczorem obniżysz poziom cukru we krwi, zwolnisz swój metabolizm. W praktyce oznacza to znaczne zmniejszenie ilości zużywanych przez ciebie kalorii. Będziesz czuć się bardziej niespokojna i na pewno zjesz dużo więcej w ciągu dnia.
- Kolacja jest ostatnim posiłkiem w ciągu dnia. Jeśli będzie prawidłowa, możesz dzięki niej zrównoważyć resztę posiłków spożytych przez cały dzień. Co więcej, odpowiednia ilość białka i bardzo mało tłuszczu wspomoże twój metabolizm.
- Nigdy nie jedz przekąsek na kolację. Dojadanie, miseczki płatków zbożowych, a nawet kawałki owoców mogą sprawić, że przytyjesz. Zboża obfitują w błonnik, ale zawierają również dużo cukru. Podobnie jak owoce.
- Dietetycy twierdzą, że spożywanie owoców na noc może powodować problemy trawienne, co na pewno nie pomoże ci w utracie wagi.
Przeczytaj również: Niskokaloryczna i lekkostrawna kolacja – 7 pomysłów
Kolacje, które pomagają spalić tłuszcz
Zdrowe kolacje: Dzień 1
- Sok z jednego małego buraka i jednego średniego jabłka. Jest on oczyszczający i sycący.
- Grillowana pierś z kurczaka z sokiem z cytryny. Białka zawarte w chudych mięsach, takich jak kurczak lub indyk, stymulują metabolizm, zwiększając zużycie energii potrzebnej do trawienia (30% kalorii w nich zawartych zostanie wykorzystane w procesie trawienia).
- Antyoksydacyjne właściwości soku z cytryny połączone z mięsem z kurczaka stanowią idealny duet.
- Grecki jogurt z cynamonem. Może to być dla Ciebie zaskoczeniem, ale jogurt grecki ma dużo białka i pomaga spalić kalorie.
- Dobrym pomysłem będzie również dodanie cynamonu. Już jedna łyżeczka tej przyprawy dziennie zmieszana z pokarmem przyspiesza przemianę materii, zwiększając metabolizm cukrów o 20%. Dodatkowo skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Nigdy o tym nie zapominaj!
Dzień 2
- Świeży sok z ananasa
- Talerz ryżu pełnoziarnistego z pieczarkami i papryką (możesz użyć łagodnej lub pikantnej papryki): chili, pieprzem cayenne. Obniży on poziom lipidów w twoim organizmie i ograniczy rozprzestrzenianie się komórek tłuszczowych.
- Grzyby zawierają jod, dzięki czemu wzmacniają funkcjonowanie tarczycy i spalanie tłuszczów.
Zdrowe kolacje: Dzień 3
Czerwona sałatka przyspieszająca spalanie tłuszczu
- 150 gramów buraków, pokrojonych na małe kawałki
- 100 g marchewki, pokrojonej w kostkę
- 1 łodyga selera
- 2 pomidory, pokrojone w kostkę
- 50 g cebuli, pokrojonej w kostkę
- Sos z soku pomarańczowego, jednej łyżki oliwy z oliwek i pieprzu
Dodatkowo jedna, niewielka porcja grillowanego indyka
Dzień 4
Zupa z selera
Seler ma nie tylko działanie moczopędne, jest również doskonałym środkiem nawadniającym, bogatym w potas, chlor, miedź, siarkę, wapń i sód. Jako środek moczopędny eliminuje między innymi szkodliwy kwas moczowy.
Sałatka ze szpinaku i indyka
- 50 g szpinaku
- 1 pierś indyka, pokrojona na kawałki
- 2 ząbki czosnku
- Sos z jednej łyżki octu jabłkowego i oliwy z oliwek
Jako dodatek – jedna mała filiżanka winogron
Przeczytaj również: Soki pomocne w odchudzaniu – poznaj przepis na zdrowie
Dzień 5
Surówka z marchwi i pomarańczy
- Sałatę pokrój w drobne paseczki
- Zetrzyj 100 g marchwi
- 50 g cebuli, pokrój w kostkę
- 1 pomarańczę, pokrój na kawałki
- Dodaj sos wymieszany z soku z jednej cytryny, 1 łyżki oliwy z oliwek, soli i pieprzu
Dodatkowo filet z morszczuka. Jest on bogaty w kwasy omega-3 i kwasy tłuszczowe, które poprawiają metabolizm. Ryba ka kolację to świetny wybór!
Zdrowe kolacje: Dzień 6 (opcjonalnie)
Chłodnik lub barszcz na zimno
Składniki
- Sól i pieprz do smaku
- 2 cytryny
- 2 łyżki stołowe cukru
- 1 kg buraków
- Świeże zioła
Wskazówki
- Wyciśnij cytryny.
- Obierz i pokrój buraki. Ugotuj je w dużej ilości osolonej wody. Doprowadź do wrzenia.
- Na koniec dodaj sól, pieprz, sok z cytryny i odrobinę cukru.
Możesz stosować tą dietę lub jej rozmaite kombinacje przez kilka dni. Docelowo jednak powinnaś dodać surowe warzywa (zwłaszcza szpinak), ponieważ jeszcze bardziej zwiększa metabolizm, a ponadto zawiera enzymy trawienne, które mogą zostać zniszczone w trakcie gotowania.
Pamiętaj, aby trzymać się z dala od napojów gazowanych i zastąpić je czystą wodą. Wreszcie, miej na uwadze, że kolację powinnaś jeść minimum 2 godziny przed pójściem spać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zhao Z., Yin Z., Zhao Q., Red and processed meat consumption and gastric cancer risk: a systematic review and meta analysis. Oncotarget, 2017. 8 (18): 30563-30575.
- Chang KH., Cheng ML., Chiang MC., Chen CM., Lipophilic antioxidants in neurodegenerative diseases. Clin Chim Acta, 2018. 485: 79-87.