Koktajle na odchudzanie – raz w tygodniu!
Koktajle na odchudzanie? Czy to dobry pomysł? Powszechnie mówi się, że owocowe soki i koktajle są napojami tuczącymi. Zawierają bowiem dużo cukru.
To jednak nie do końca prawda – jeśli odpowiednio dobierzemy składniki, nie tylko otrzymamy pyszne, słodkie i kremowe koktajle na odchudzanie, ale także przeprowadzimy znakomitą kurację detoksykacyjną. Przeczytaj nasze porady!
Wyznaczmy jeden dzień w tygodniu, w którym będziemy spożywali wyłącznie zaproponowane poniżej koktajle. Dzięki temu nasz układ pokarmowy będzie mógł odpocząć. Smoothie są bowiem lekkie i łatwe do strawienia, a ponadto pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy.
Koktajle na odchudzanie i ich wpływ na zdrowie
- W koktajlach możemy mieszać rozmaite składniki, nawet te, które niezbyt lubimy – ich smak będzie praktycznie niewyczuwalny.
- Zwykle nie przeżuwamy dokładnie spożywanych posiłków – pijąc koktajle ułatwimy pracę układu trawiennego.
- Nie odczuwamy głodu, ponieważ koktajle są gęste i sycące.
- Możemy łączyć ze sobą najróżniejsze produkty – te które najbardziej lubimy lub te, których nasz organizm potrzebuje najbardziej.
- Koktajle możemy łączyć z rozmaitymi dodatkami, a staną się jeszcze pożywniejsze i nabiorą właściwości leczniczych.
- Koktajle zawierają duże ilości węglowodanów, białek i tłuszczów, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
- Dzień na bazie koktajli będzie idealnym lekarstwem na przejedzenie.
Przeczytaj również: Na poprawę trawienia wypróbuj owoce i zioła
Jak się przygotować?
Wybierzmy jeden dzień w tygodniu, w którym nie musimy podejmować wielkiego wysiłku fizycznego ani psychicznego, ponieważ organizm musi całą energię przeznaczyć na oczyszczenie i zregenerowanie się.
W ciągu całego dnia pijemy powoli od 3 do 10 szklanek koktajli, rozkoszując się ich smakiem i spokojnie przełykając. Ważne, by nie odczuwać głodu. Między jednym i drugim koktajlem rób przerwy, tak by organizm miał czas na ich strawienie. Pamiętaj jednak, aby nie były one zbyt długie.
Pij koktajle powoli i delektuj się ich smakiem. Osobom, których normalne koktajle nie sycą, proponujemy gęsty koktajl bananowy – można go zjeść z miseczki, używając do tego łyżki.
Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczanie tego samego dnia każdego tygodnia – wtedy nasz organizm przyzwyczai się do oczyszczającej rutyny.
Unikajmy tego dnia palenia tytoniu i spożywania wszelkich toksycznych i wysoko przetworzonych produktów.
W ciągu dnia należy wykonywać lekkie ćwiczenia takie jak joga, tai-chi, ćwiczenia oddechowe, medytacja, ćwiczenia relaksacyjne itp. Możemy również wybrać się na spacer po plaży lub na wycieczkę w góry.
Wykorzystaj leczniczą moc ziół!
Oprócz koktajli należy pić również dużo wody przez cały dzień. Jeśli wolimy, możemy zdecydować się na herbatki oczyszczające, które dodatkowo pomogą usunąć toksyny z organizmu. Na przykład:
- Wzmocnienie pracy wątroby: ostropest plamisty, mniszek lekarski, karczoch
- Oczyszczenie nerek: łopian, skrzyp
- Poprawa pracy jelit: strączyniec, siemię lniane
- Oczyszczenie skóry: pokrzywa
- Odprężenie układu nerwowego: passiflora, lipa, waleriana
Przeczytaj również: 4 napary ziołowe, które oczyszczą nasz organizm
Koktajle na odchudzanie – Przygotowanie
Poniżej przedstawiamy składniki, z których należy przygotowywać koktajle. Aby uniknąć dolegliwości żołądkowych, radzimy nie wybierać więcej niż jednego składnika z każdej poniżej przedstawionej grupy.
- Świeże owoce: jabłka, gruszki, ananasy, truskawki, papaja
- Dojrzały banan
- Młody szpinak
- Dojrzałe awokado
- Zmielone bakalie: migdały, orzechy włoski, orzeszki piniowe, orzechy laskowe
- Suszone owoce: śliwki, rodzynki, daktyle
- Napoje roślinne (owsiany, ryżowy, orkiszowy), świeży i naturalny sok jabłkowy lub woda
Możemy również dorzucić niektóre z następujących dodatków, które dostarczą organizmowi wielu wartości odżywczych, witamin, minerałów, a także zdrowych kwasów tłuszczowych.
- Drożdże piwne: doskonały suplement dla pięknej skóry, włosów, paznokci, zdrowego układu nerwowego, a także dostarczający dużo energii.
- Kiełki pszenicy: mają ogromne właściwości antyoksydacyjne. Co więcej, są bogatym źródłem witaminy E.
- Pyłek kwiatowy: dostarcza wielu składników odżywczych, które pomagają zwalczać zmęczenie, a także podnoszą odporność organizmu.
- Olej lniany z pierwszego tłoczenia na zimno: jest bogaty w kwasy tłuszczowe.
- Olej kokosowy extra virgin: odżywczy olej, który wzbogaca walory smakowe – z jego dodatkiem koktajl będzie pyszny, słodki i o delikatnej konsystencji.
- Spirulina w proszku: to jeden z przykładów superżywności. Odrobina spiruliny w proszku nie wpłynie na smak koktajlu, chociaż przybierze on zieloną barwę.
- Trawa pszeniczna w proszku: to doskonały środek oczyszczający, który jednocześnie jest bogatym źródłem minerałów.
Do osłodzenia koktajli wybierz jeden z poniższych naturalnych słodzików:
- Stewia
- Miód pszczeli
- Melasa
- Syrop klonowy
W wielu przypadkach nie będziemy potrzebowali słodzika, gdyż dojrzały banan znakomicie osładza koktajle.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carcamo Vargas, G. I., & Mena Bastías, C. P. (2006). ALIMENTACION SALUDABLE. (Spanish). Horizontes Educacionales.
- Carlos Alejandro, H. R., Guadalupe, R. L., Rosa, M. E., & Martín Alfredo, H. S. (2012). Sobrepeso medido por IMC o percibido y comportamientos de control del peso en adolescentes universitarios de Ciudad Guzmán, Jalisco, México. Archivos Latinoamericanos de Nutricion.
- Sociedad Española De Nutrición Comunitaria. (2016). Piramide alimentaria.