Kamienie nerkowe - profilaktyczne działania

Aby zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, co jest szczególnie pomocne w eliminowaniu toksyn nagromadzonych w organizmie i w niedopuszczaniu do nagromadzenia się w nerkach wapnia
Kamienie nerkowe - profilaktyczne działania

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Kamienie nerkowe. Czym są? Jak powstają? I czy można się jakoś przed nimi chronić? Kamienie nerkowe powstają wewnątrz niektórych organów wewnętrznych i tworzą się z twardego materiału. Ich wydalenie może trwać latami i zawsze jest bardzo bolesne.

Prawdą jest, że niektóre osoby są bardziej podatne na rozwój kamieni nerkowych, niż inne. Dlatego właśnie w tym artykule powiemy nieco więcej o tym, co można zrobić, by zapobiegać ich powstawaniu.

Kamienie nerkowe – czym są?

Kamienie nerkowe to mikroskopijnej wielkości kawałki stałego materiału, które powstają w nerkach, gdy w moczu występuje nadmiar pewnych substancji. Kamienie nerkowe nie tylko powstają w nerkach, ale również podążają w dół drogami moczowymi.

Czasem zdarza się, że kamień samoistnie opuszcza organizm wraz z moczem, a w innych wypadkach wymaga zewnętrznej interwencji.

W większości przypadków proces wydalania kamieni jest bardzo bolesny, zwłaszcza gdy kamienie osiągają większe rozmiary i wychodząc wraz z moczem ranią drogi moczowe od środka.

Kamień nerkowy

Kamienie powstają w nerkach, gdy w moczu występują zbyt duże ilości minerałów takich jak wapń, fosfor i szczawiany. Jedne produkty spożywcze zawierają ich więcej, a inne mniej, dlatego powinniśmy przykładać większą uwagę do tego co serwujemy na nasze stoły.

Przeczytaj również artykuł: Kamienie nerkowe: usuń je za pomocą soków!

Istnieje grupa pacjentów szczególnie podatnych na występowanie omawianego problemu. Do grupy tej należą osoby, które:

  • Mają infekcję, która podwyższa poziom tych trzech minerałów, które powodują powstawanie kamieni.
  • Mają w rodzinie przodków, którzy cierpieli na podobną przypadłość.
  • Często zapadają na zapalenie dróg moczowych.
  • Zapadają czasem na zablokowanie dróg moczowych.
  • Mają problemy z poprawnym działaniem układu trawiennego.
  • Nie piją każdego dnia wymaganej ilości wody, która powszechnie wynosi co najmniej dwa litry.
  • Regularnie przyjmują lekarstwa.
Wydalone kamienie nerkowe

Najczęściej występującym rodzajem kamieni są te spowodowane zbyt dużym stężeniem wapnia. Kiedy minerał ten nie jest używany do budowy kości i mięśni, zostaje wydalony. Przed tym jednak trafia właśnie do nerek.

Przeczytaj również artykuł: Kamienie nerkowe – jak do nich nie dopuścić

Innym rodzajem, nieco mniej popularnym są kamienie wytworzone na skutek działania kwasu moczowego (występuje zwłaszcza u osób jedzących dużo owoców morza, ryb i mięsa), struwitu (występuje zwłaszcza na skutek przebytej infekcji dróg moczowych), a także cystyny (czynnik genetyczny).

Kamienie nerkowe – jak zapobiegać ich powstawaniu?

Jako, że występuje wiele przyczyn powstawania problemu, jakim są kamienie nerkowe, przede wszystkim należy stwierdzić przyczynę ich występowania w naszym konkretnym przypadku.

Po wydaleniu jednego z nich poddaje się badaniu laboratoryjnemu celem określenia pochodzenia kamieni. W niektórych przypadkach lekarz może Ci zalecić, byś zgromadziła mocz z 24 godzin następujących po wydaleniu kamienia, by stwierdzić, który minerał występuje w moczu w nadmiarze.

Przeczytaj również artykuł: Cudowna roślina na kamienie nerkowe

Kobieta - ból nerek

Zarówno osoby, które cierpiały już na skutek kamieni nerkowych, jak i te, które są nieodporne na ich powstawanie powinny przestrzegać pewnych zasad zdrowego trybu życia. Dobrze by było, gdyby nabrały odpowiednich nawyków. Oto niektóre z nich:

Dbaj o odpowiednie nawadnianie

Jeżeli masz kamienie nerkowe i jak dotąd nie piłaś wystarczającej ilości wody każdego dnia, to czas najwyższy to zmienić. Woda jest niezbędna do usuwania z organizmu zanieczyszczeń i substancji toksycznych. Pomaga też zapobiegać kumulowaniu się wapnia w nerkach i w drogach moczowych.

Mogłabyś zaczynać pijąc w ciągu dnia jedną szklankę wody i stopniowo podwyższać limit, aż ostatecznie osiągniesz pułap trzech litrów dziennie.

Przeczytaj również artykuł: Woda – pij ją na czczo na wiele sposobów!

Może jednak powiesz, że nie lubisz pić wody. Co wtedy? Możesz sumować ilość wszystkich płynów wypijanych w ciągu dnia, od herbat począwszy, a na sokach owocowych skończywszy. Nie możesz tutaj jednak wliczać napojów alkoholowych czy kawy.

Dbaj o aktywność fizyczną

Istnieje czynnik który znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia przypadłości, jaką są kamienie nerkowe. Jest nim siedzący tryb życia.

Brak aktywności fizycznej w życiu nie tylko przyczynia się do otyłości i podwyższonego cholesterolu, ale również powoduje podwyższenie stężenia wapnia w organizmie.

Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia problemu, jakim są kamienie nerkowe o 30 procent.

Joging

Tak więc możesz wyjść na spacer do parku, ćwiczyć jogę, a nawet pielęgnować ogród godzinę dziennie. Tak naprawdę jakakolwiek aktywność, która sprawi, że opuścisz fotel będzie działać wyłącznie na Twoją korzyść.

Przeczytaj również artykuł: Joga – 5 pozycji redukujących stres

Jedz produkty zawierające magnez

Brak tego minerału zazwyczaj jest spowodowany kamieniami powstającymi właśnie w nerkach. Magnez jest bowiem niezbędny do asymilacji i wchłaniania wapnia. Jeżeli masz więc w zwyczaju jeść wiele przetworów mlecznych, staraj się zwiększyć dawkę przyjmowanego magnezu.

Które produkty spożywcze zawierają go w dużej ilości?

  • Warzywa o zielonych liściach, jak na przykład szpinak
  • Rośliny strączkowate
  • Bakalie, jak na przykład migdały
  • Nasiona (przede wszystkim dyni, sezamu i słonecznika)
  • Awokado

Utrzymuj idealną masę ciała

Waga

Nie zaleca się częstego jedzenia czerwonego mięsa i protein pochodzenia zwierzęcego. Produkty te są pełne puryny, która powoduje powstawanie kamieni.

Ogranicz spożycie soli

Choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi, sól jest zawarta w wielu codziennie przez nas jedzonych produktach. Bardzo dobre byłoby zupełne wyeliminowanie z naszej diety produktów przetworzonych i znaczne ograniczenie dodawanej do jedzenia soli.

Przeczytaj również artykuł: Czy sól morska jest korzystna dla zdrowia?

Dzienne zapotrzebowanie na sód w przypadku młodej osoby dorosłej wynosi 2300 mg, a dla starszych osób dorosłych 1500 mg.

Wybieraj więc te produkty, które charakteryzują się niską zawartością soli lub nie zawierają jej wcale. Zamiast używać zwykłej soli, stosuj sól morską lub różową.

Jedz więcej cytrusów

Cytrusy

Kwas cytrynowy zawarty w owocach takich jak pomarańcza i cytryna zapewnia ochronne działanie nerkom. Skutecznie zapobiega powstawaniu kamieni. Pij więc naturalne soki i lemoniady na czczo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bankhead C. Light Exercise Still Cuts Kidney Stone Risk. MedPage Today 2013. Available at: https://www.medpagetoday.com/MeetingCoverage/AUA/38889. Accessed 01/22, 2019.
  • Caravaca F, Martínez del Viejo C, Villa J, Martínez Gallardo R, Ferreira F. Estimación del estado de hidratación mediante bioimpedancia espectroscópica multifrecuencia en la enfermedad renal crónica avanzada. Nefrología (Madrid) 2011; 31 (5): 537-544. Available at: http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S0211-69952011000500005&script=sci_arttext&tlng=en. Accessed 01/22, 2019.
  • Negri AL, Spivacow FR, Del Valle EE. La dieta en el tratamiento de la litiasis renal: Bases fisiopatológicas. Medicina (Buenos Aires) 2013; 73 (3): 267-271. Available at: http://www.scielo.org.ar/scielo.php?pid=S0025-76802013000300015&script=sci_arttext&tlng=en. Accessed 01/22, 2019.
  • Okada A, Ohshima H, Itoh Y, Yasui T, Tozawa K, Kohri K. Risk of renal stone formation induced by long‐term bed rest could be decreased by premedication with bisphosphonate and increased by resistive exercise. International Journal of Urology 2008; 15 (7): 630-635. Available at: https://doi.org/10.1111/j.1442-2042.2008.02067.x. Accessed 01/22, 2019.
  • Sakhaee K, Harvey JA, Padalino PK, Whitson P, Pak CY. The potential role of salt abuse on the risk for kidney stone formation. The Journal of Urology 1993; 150 (2): 310-312. Available at: https://doi.org/10.1016/S0022-5347(17)35468-X. Accessed 01/22, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.