Powstrzymujesz mocz? Zobacz, co się wtedy dzieje

Powstrzymywanie moczu oznacza kumulowanie toksyn, które powinny zostać uwolnione, co może doprowadzić do niechcianych infekcji.
Powstrzymujesz mocz? Zobacz, co się wtedy dzieje
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Każdemu z nas wiele razy przytrafiło się powstrzymywać mocz.  W większości przypadków ma to miejsce, kiedy nie ma w pobliżu toalety lub jesteś w trakcie pracy, której nie możesz przerwać.

Staraj się jednak nie robić z tego zwyczaju, ponieważ może to nieść za sobą zdrowotne konsekwencje. Oto, co dzieje się w Twoim organizmie, kiedy powstrzymujesz mocz.

Infekcje dróg moczowych

Kobieta trzymająca się za pęcherz

Jeśli jesteś osobą, która ma tendencje do regularnego powstrzymywania oddania moczu, np. w pracy, to bądź ostrożna. Jedną z potencjalnych konsekwencji trzymania moczu są infekcje dróg moczowych. Łatwo jest w taki sposób doprowadzić do infekcji bakteryjnych.

Powód jest prosty: mocz zawiera zarazki i jeśli znajdują się one w pęcherzu przez długi czas, to mogą doprowadzić do infekcji.

Formowanie się kamieni nerkowych

Nerki

Niektórzy ludzie są podatni na formowanie się kamieni nerkowych. Jeśli zaliczasz się do tego grona i powstrzymujesz oddawanie moczu, to możesz tylko pogorszyć swój stan.

Niewielkie kamienie nerkowe zwykle mogą wychodzić razem z moczem, ale tylko do czasu – dopóki są naprawdę małe. Jeśli staną się większe, to nie będą mogły zostać usunięte w ten sposób, co zaprowadzi Cię na stół operacyjny.

Aby zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych, powinnaś pić dużo wody i chodzić do łazienki zawsze, kiedy tylko Twój organizm o tym ci przypomina. To jedyny naturalny sposób, aby usunąć nieproszonych gości z Twojego organizmu.

Zapalenie pęcherza moczowego

Jeśli trzymasz mocz na siłę, to ścianki pęcherza stają się podrażnione, co prowadzi do stanu znanego jako zapalenie pęcherza moczowego.

Jeśli doświadczasz bólu w miednicy i oddajesz niewielkie ilości moczu, to prawdopodobnie powinnaś udać się do lekarza. Są to bowiem typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego.

Puchnięcie pęcherza

Kobieta zaciskająca ręce na pęcherzu

Możesz nie być tego świadoma, ale pęcherz ma bardzo ograniczoną pojemność i ciągle wystawianie go na próbę doprowadza do puchnięcia. Twój pęcherz może pomieścić około trzech szklanek wody, więc pamiętaj o tym, jeśli pijesz dużo i wiesz, że w najbliższym czasie nie będziesz miała możliwości udania się do toalety.

Naprawdę warto mieć to na uwadze, kiedy jesteś w pracy, kiedy udajesz się na ważne spotkanie, itd.

Kiedy Twój pęcherz jest pełny, pewne receptory w Twoim mózgu są odpowiedzialne za wysyłanie Ci sygnału, byś poszła do łazienki. W ostateczności mózg może sam wywołać oddanie moczu.  Jednak takie działania nie wpłyną na rozmiar Twojego pęcherza.

Powstrzymujesz mocz – Inne skutki uboczne

Jeśli często powstrzymujesz chęć oddania moczu, to doświadczysz różnych skutków ubocznych, których nie będziesz łączyła z tym faktem, ale w rzeczywistości są z tym związane.

Wycofanie moczu z pęcherza i cewki moczowej

To prawdopodobnie najbardziej poważne zagrożenie. Jeśli wstrzymujesz mocz zbyt długo, to w końcu Twoje ciało zamiast jego usunięcia, zawróci go z powrotem do cewki moczowej i nerek, co może spowodować poważne infekcje.

Puchnięcie brzucha

Kobiecy brzuch

Jeśli nie będziesz oddawać moczu na czas, to będziesz odczuwała niekomfortowe uczucie puchnięcia. Dodatkowo Twoje ciało przyzwyczai się do utrzymywania zwiększonego poziomu płynów i nie będziesz korzystała z toalety tak łatwo, jak to zwykle miało miejsce.

Zatrzymanie płynów, poza dyskomfortem, może również powodować infekcje, więc pamiętaj – najlepiej jest chodzić do toalety zawsze, kiedy odczuwasz taką potrzebę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Al-Badr, A., & Al-Shaikh, G. (2013). Recurrent urinary tract infections management in women: A review. Sultan Qaboos University Medical Journal, 13(3), 359–367
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3749018/
  • Matlock, K. A., Tyroch, A. H, Kronfol, Z. N., McLean, S. F., & Pirela-Cruz, M. A. (2013, June). Blunt traumatic bladder rupture: A 10-year perspective. Am Surgery, 79(6), 589-593
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23711268
  • Selius, B. A., & Sbedi, R. (2008, March 1). Urinary retention in adults: Diagnosis and initial management. American Family Physician, 77(5), 643-650
    aafp.org/afp/2008/0301/p643.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.