Jedzenie płatków śniadaniowych: czy to jest zdrowe?

Dodawanie produktów i składników zbożowych do śniadania jest powszechną praktyką dla wielu ludzi, ale czy jedzenie płatków śniadaniowych jest zdrowe? Co trzeba o nich wiedzieć? Dowiedz się z tego artykułu.
Jedzenie płatków śniadaniowych: czy to jest zdrowe?
Florencia Villafañe

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Florencia Villafañe.

Napisany przez Florencia Villafañe

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Jedzenie płatków śniadaniowych to zwyczaj wielu osób. Często spożywa się je zmieszane z mlekiem, napojami warzywnymi lub jogurtami. Są więc różne opcje, ponieważ płatki śniadaniowe można wyprodukować z kukurydzy, ryżu, płatków owsianych i czekolady. Ale oprócz tego mogą też zawierać inne składniki.

W związku z tym, według stowarzyszenia “Siła konsumenta”, zboża takie jak owies, ryż, pszenica i kukurydza zapewniają wysoką wartość odżywczą, ponieważ zawierają białka, węglowodany, naturalne tłuszcze i błonnik.

Jednak w procesie rafinacji ziaren zbóż, któremu poddaje się je w celu wyprodukowania płatków śniadaniowych, ich składniki odżywcze bezpowrotnie giną.

To wyjaśnia szczególną różnicę między zbożami pełnoziarnistymi a płatkami z kolorowych pudełek, która dotyczy procesu produkcyjnego. Czy zatem jedzenie płatków śniadaniowych przynosi korzyści czy może szkodzi?

Jakie rodzaje zbóż są dostępne w sprzedaży?

Według artykułu opublikowanego przez argentyńskie Ministerstwo Rolnictwa, Hodowli i Rybołówstwa, przetworzone płatki śniadaniowe mają swoje korzenie w ruchu wegetariańskim ostatniego ćwierćwiecza XIX wieku. Dziś ich produkcja się bardzo rozwinęła, więc na rynku mamy do dyspozycji ich olbrzymią różnorodność.

W szczególności można znaleźć różne opcje płatków śniadaniowych, takie jak:

  • Płatki: wytwarza się je z rafinowanej mąki i zawierają dodatek soli, cukru, słodu lub innych składników. Zwykle wzbogaca się je również witaminami i minerałami, aby zrekompensować straty spowodowane procesem rafinacji.
  • Dmuchane: produkuje się używając sprężonego powietrza, aby “nadmuchać różne rodzaje ziaren. Dzięki temu są lekkie i kruche w porównaniu z innymi zbożami.
  • Pełnoziarniste i bogate w błonnik: ten typ pochodzi z pełnych ziaren zbóż.
  • Produkty zbożowe typu musli: jest to mieszanka zbóż (owies, ryż dmuchany, kukurydza, pszenica), orzechów (migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe) i suszonych owoców (rodzynki, jabłko, banan, kokos)
  • Owsianka lub płatki owsiane: są wytwarzane głównie z owsa, czasami z innymi dodatkami.
Płatki owsiane
Owsianka odgrywa ważną rolę w śniadaniu wielu ludzi na całym świecie.

Może Cię zainteresować również ten temat: Płatki śniadaniowe ze sklepu – zdrowe alternatywy!

Czy jedzenie płatków śniadaniowych jest zdrowe?

Należy zauważyć, że jedzenie płatków śniadaniowych może być zdrowe, jeśli pochodzą one z pełnych ziaren. Z drugiej strony, jeśli regularnie jesz płatki śniadaniowe z pudełka, nie wyjdzie Ci to na zdrowie. Musimy bowiem nauczyć się rozróżniać, jakie składniki dostarcza organizmowi każdy z tych produktów.

Płatki zbożowe z pełnych ziaren

Płatki zbożowe wytwarzane z pełnych ziaren, takich jak owies, żyto, jęczmień, kukurydza, pełna pszenica i brązowy ryż, dostarczają witamin, minerałów i składników odżywczych, których potrzebuje organizm.

Zawierają również cenny błonnik pokarmowy, który pełni różne funkcje w organizmie, więc ma korzystny wpływ, głównie na trawienie.

Istnieją również inne zboża, które można spożywać, choć nie zalicza ich się właściwie do zbóż, ale określa jako pseudozboża. Wśród nich można wymienić komosę ryżową, amarantus i grykę, które również dostarczają składników odżywczych zdrowych dla organizmu.

Płatki śniadaniowe w kolorowych pudełkach

Jak już wcześniej wspomniano, tak zwane śniadaniowe płatki zbożowe wytwarza się z rafinowanych ziaren zbóż. W procesach produkcyjnych dodaje się do nich różne substancje, które spożywane w nadmiarze lub regularnie mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie.

Według dowodów naukowych te produkty często przeznaczone do spożycia przez dzieci wytwarza się w następujący sposób:

  • Do produkcji wykorzystuje się oczyszczone, rafinowane ziarna lub białą mąkę.
  • Następnie dodaje się składniki takie jak cukier, kakao i woda.
  • Tak przetworzoną mieszaninę poddaje się następnie wytłaczania. Polega on na zastosowaniu wysokiej temperatury, którą maszyna wykorzystuje do formowania masy zbożowej.
  • Następnie masa zbożowa poddaje się suszeniu.
  • Wreszcie formuje się ją w różne kształty, w zależności od produktu końcowego mogą to być kule, gwiazdy, pierścienie, płatki czy prostokąty.

Jak zatem widzimy płatki zbożowe to wysoko przetworzona żywność, która zawiera nadmiar cukru i praktycznie nie dostarcza błonnika.

Korzyści, jakie przynosi jedzenie pełnych ziaren zamiast płatków śniadaniowych

Korzyści zdrowotne, jakie może przynieść jedzenie płatków śniadaniowych, będą zależeć od tego, jakie płatki wybierzesz. Masz bowiem do wyboru: albo będziesz spożywać pełne ziarna, takie jak owies, albo zdecydujesz się na te wymienione w poprzednim punkcie.

Mogą zapobiegać zaparciom i promować ogólny stan zdrowia

Jedzenie płatków śniadaniowych, takich jak płatki owsiane, w towarzystwie owoców i nasion, jest zdrową opcją, ponieważ zawartość witamin, aminokwasów i błonnika idealnie wpływa na pracę wątroby i serca. Ponadto zarówno owies, jak i inne pełne zboża, które dostarczają błonnika, poprawiają pasaż jelitowy i zapobiegają zaparciom.

Pełne zboża dostarczają witamin i minerałów

Pełne ziarna zbóż mogą ponadto być odpowiednim źródłem mikroelementów, takich jak witamina A, kwas foliowy i minerały, takie jak żelazo, cynk, selen, magnez i miedź. Dzięki temu mogą przyczynić się do wzmocnienia naszego układu odpornościowego.

Dostarczają zdrowych tłuszczów i obniżają zły cholesterol

Ziarna takie jak kasza gryczana czy komosa ryżowa zawierają również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Dostarczają również białka (które przyczynia się do uczucia sytości) i błonnika pokarmowego.

Dzięki tym składnikom mogą obniżać zły cholesterol, regulować poziom glukozy we krwi oraz zapobiegać chorobom takim jak cukrzyca.

Pełnoziarniste płatki śniadaniowe pomagają utrzymać zdrową wagę

W szczególności wysokiej jakości naturalne produkty, które zawierają błonnik i białko, powodują uczucie sytości, dzięki czemu pozwalają unikać przejadania się i podjadania. Z tego powodu mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Odkryj również te ciekawe informacje: Płatki owsiane na śniadanie – jakie korzyści oferują?

Jaki rodzaj płatków śniadaniowych wybrać, aby ich jedzenie było zdrowe?

Miska płatków śniadaniowych
Pełnoziarniste i naturalne zboża są lepszym rozwiązaniem na śniadanie niż rafinowane warianty pudełkowe.

Oczywiście rozsądnie jest wybierać zboża pełnoziarniste lub takie, które są minimalnie przetworzone. Rozumiemy przez to, że nie zawierają nadmiaru cukrów ani dodanych chemikaliów.

Z tego powodu, jeśli zamierzasz zdecydować się na płatki śniadaniowe, zaleca się, aby miały one następujące cechy:

  • Maksymalnie od 15 do 20 gramów węglowodanów na porcję.
  • Mniej niż 250 miligramów sodu.
  • Co najmniej 25% minerałów, takich jak wapń lub żelazo (czyli są wzbogacone w mikroelementy).
  • Co najmniej 3 gramy błonnika.
  • Do 8 gramów białego cukru.
  • Mniej niż 3 gramy tłuszczu.

Jedną z zasad przy wyborze produktu wysokiej jakości jest uważne czytanie etykiety z wartościami odżywczymi. Jeśli główne składniki to cukier, tłuszcze lub oleje i rafinowana mąka, nie zaleca się jeść tego pokarmu lub nie spożywać go regularnie.

Czy jedzenie płatków śniadaniowych jest zdrowe?

Oczywiście trzeba mieć trzeźwe spojrzenie i wziąć pod uwagę, że sporadyczne spożycie przetworzonej żywności, czy to płatków zbożowych, czy innych produktów, nie spowoduje określonego uszczerbku na zdrowiu. Liczy się głównie częstotliwość, z jaką są spożywanie i ilości, na jakie sobie pozwalamy.

Z drugiej strony pamiętaj, że możesz zjeść zdrowe śniadanie, jeśli zdecydujesz się na naturalne produkty. Masz do wyboru między innymi płatki owsiane, ziarna ryżu dmuchanego (bez dodatku cukru), komosę ryżową lub amarantus i muesli.

Pamiętaj też, że zarówno śniadanie, jak i reszta posiłków w ciągu dnia powinny dostarczać wysokiej jakości składników odżywczych. Dlatego kiedy tylko możesz, spożywaj produkty naturalne lub minimalnie przetworzone.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.