Jakie są zalety roweru treningowego?

Ćwiczenia kardio zwiększają pojemność płuc i serca, gdy są wykonywane w sposób regularny. To jedna z największych zalet roweru treningowego. Dowiedz się więcej na jego temat.
Jakie są zalety roweru treningowego?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2023

Jeśli zdecydowałeś, że nadszedł czas, aby trochę poćwiczyć, zalecamy zapoznanie się z zaletami roweru treningowego. Możesz używać go w zaciszu własnego domu lub iść na siłownię, aby na nim potrenować.

Należy zrozumieć, że ten typ roweru działa jak symulator, ponieważ odtwarza zachowanie klasycznego bicykla, ale bez konieczności pokonywania odległości. Ogólnie rzecz biorąc wzmacnia nogi, spala kalorie i sprzyja utracie wagi. Ponadto, poprawia stan układu sercowo-naczyniowego i utrzymuje ciało w formie.

8 zalet roweru treningowego dla Twojego organizmu

Najlepiej zacząć od 20 minut treningu na rowerze stacjonarnym, od 3 do 6 razy w tygodniu. Stopniowo zwiększaj trening o 5 minut, aż osiągniesz idealny czas 40 minut.

Jeśli ćwiczysz przez godzinę na tym urządzeniu, możesz spalić około 500 kalorii. To ważny powód, aby poznać zalety roweru treningowego.

1. Elastyczność

Rower stacjonarny można dostosować do Twoich cech fizycznych. Jeśli jesteś osobą początkującą, przekonasz się, że istnieją proste procedury treningowe, od których możesz zacząć.

Jeśli wręcz przeciwnie, Twój poziom wytrzymałości jest wyższy, możesz dostosować sprzęt do wymagań swojego organizmu; to bardzo bezpieczna opcja dla wszystkich.

Zalety rowerka treningowego.
Ogromną zaletą tego urządzenia jest to, że umożliwia ćwiczenia w domu, zapewniając pełny komfort.

2. Pozytywna energia

Regularne uprawianie tej dyscypliny doda Ci dużej pewności siebie. Pomaga przyspieszyć metabolizm, a przez to uwolnić hormony, takie jak endorfiny i serotonina.

3. Wygoda

Jeśli jesteś zbyt zajęty lub nie możesz znaleźć niczego, co zmotywowałoby Cię do pójścia na siłownię, możesz łatwo zdobyć rower treningowy i używać go w domu. W domowym zaciszu możesz wykonywać sesje treningowe podczas oglądania serialu lub słuchania ulubionej muzyki.

4. Brak ograniczeń wiekowych

Wiek nie jest ograniczeniem podczas ćwiczeń na rowerze treningowym, ponieważ istnieją procedury dostosowane do różnych grup wiekowych. Najważniejsze jest określenie poziomu wytrenowania swojego organizmu i dostosowanie do niego maszyny.

W rzeczywistości, zgodnie z badaniami , jest to ćwiczenie zalecane także dla kobiet w starszym wieku. Można dzięki niemu poprawić równowagę, co pomaga zapobiegać upadkom.

5. Rower treningowy zmniejsza dyskomfort

Podczas korzystania z roweru treningowego organizm nabiera większej odporności i siły. Siedzący tryb życia ma negatywne konsekwencje, takie jak skurcze mięśni i ból krzyża. Zauważysz, jak regularne ćwiczenia szybko zmniejszają dyskomfort i prawdopodobieństwo kontuzji.

6. Utrata masy ciała

Rower treningowy pomaga spalić dużo kalorii i schudnąć. Wzmacniasz swoje ciało i wzmacniasz mięśnie dolnych partii ciała.

Kiedy jesteś w stanie zrobić 60 minut na sprzęcie, spalisz do 500 kalorii. Pamiętaj jednak, że dobra dieta powinna być idealnym uzupełnieniem treningu.

7. Silne serce

Jedną z zalet roweru treningowego jest możliwość zwiększenia wydolności układu sercowo-naczyniowego. Trening powinien mieć na celu rozwijanie możliwości serca przy jednoczesnym utrzymaniu wyrównanego ciśnienia krwi. Najlepsze jest to, że jazda na rowerze zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru.

8. Siła stawów

Ciągłe powtarzanie pedałowania sprzyja rozciąganiu chrząstki, czyli twardej, ale elastycznej tkanki pokrywającej końce kości. Z biegiem czasu taki przedłużony ruch powoduje, że stawy zyskują większą wytrzymałość, mają dobrą ochronę i pozostają zdrowe.

Niektórym pacjentom po operacjach lekarze mogą nawet zalecić pedałowanie na rowerze stacjonarnym. Na przykład po operacji biodra.

Należy jednak pamiętać o tym, jak ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy na rowerze treningowym. Niezastosowanie się do tego wymogu spowoduje utratę korzyści dla stawów.

Skręcenie kolana.
Osoby z kontuzjami kolana, które są w fazie rekonwalescencji, mogą korzystać z roweru w celach rehabilitacyjnych.

Dobry wybór pomoże Ci w korzystaniu z zalet roweru treningowego

Wśród szerokiej gamy modeli i konstrukcji tego typu rowerów szczególnie wyróżniają się dwa. Pierwszy z nich to rower do jazdy w pozycji leżącej, w której ciało znajduje się blisko ziemi. Wydłużone siedzenie  pozwala na oparcie dolnej części pleców, a pedały znajdują się z przodu. Pedałujesz do przodu, w dość szerokich kręgach.

Inną opcją jest rower pionowy. Jest to najczęściej używany model, który pozwala dostosować siedzisko do pożądanej wysokości.

Należy również wziąć pod uwagę częstotliwość użytkowania, ponieważ jeśli planujesz wykonywać podstawowe ćwiczenia, prosty model ci wystarczy. Ale jeśli chcesz pójść nieco dalej w swoich treningach na rowerze, wybierz kompletny sprzęt, który obejmuje programy cyfrowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carmichael, C., & Burke, E. (2006). BICICLETA. Salud y ejercicio (Vol. 1). Editorial Paidotribo. https://books.google.com/books?hl=es&lr=&id=v4wfwZJzE30C&oi=fnd&pg=PA1&dq=Burke+E,+Carmichael+C.+Bicicleta,+salud+y+ejercicio.+Tercera+edici%C3%B3n.+Espa%C3%B1a:+Editorial+Paidotribo%3B+2004.&ots=rMvyNPKGpt&sig=hYidu33dwNmFH7GvwgU_HAW1dME
  • Lee, C. W., & Cho, G. H. (2014). Effect of stationary cycle exercise on gait and balance of elderly women. Journal of physical therapy science26(3), 431-433. https://www.jstage.jst.go.jp/article/jpts/26/3/26_jpts-2013-403/_article/-char/ja/
  • Poveda Suárez, N. E. (2016). Bicicleta estática ergonómica para aplicación de la actividad deportiva en el gimnasio de la Escuela Superior Politécnica del Chimborazo (Master’s thesis, Riobamba: Universidad Nacional de Chimborazo, 2016.). http://dspace.unach.edu.ec/handle/51000/3163
  • Spencer-Gardner, L., Eischen, J. J., Levy, B. A., Sierra, R. J., Engasser, W. M., & Krych, A. J. (2014). A comprehensive five-phase rehabilitation programme after hip arthroscopy for femoroacetabular impingement. Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy22, 848-859. https://link.springer.com/article/10.1007/s00167-013-2664-z

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.