Jak wyeliminować ból szyi podczas jazdy na rowerze?

Jazda na rowerze jest często bardzo przyjemna, ale może też powodować dyskomfort. Zobacz jak uniknąć bólu szyi podczas jazdy na rowerze.
Jak wyeliminować ból szyi podczas jazdy na rowerze?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jazda na rowerze jest przyjemna i zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Jednak podczas pedałowania mogą również wystąpić pewien dyskomfort i urazy, nie mówiąc o wypadku. Ból mięśni szyjnych jest jedną z najczęstszych dolegliwości. W tym artykule dowiesz się, jak wyeliminować ból szyi podczas jazdy na rowerze.

Ból szyi zwykle wynika ze złej postawy podczas jazdy na rowerze. Na ogół ten rodzaj bólu dotyka tych, którzy spędzają dużo czasu na pedałowaniu, na przykład zawodowych kolarzy lub amatorów, którzy wyjeżdżają na długie przejażdżki.

W większości przypadków dyskomfort zaczyna się po jeździe. Dlatego czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną tego bólu może być nasza postawa na rowerze.

Co zrobić, jeśli dokucza ci ból szyi podczas jazdy na rowerze?

Ogólnie rzecz biorąc, właściwe dopasowanie roweru i sprzętu, a także przyjęcie prawidłowej postawy może być rozwiązaniem na ból szyi. Oto główne przyczyny dyskomfortu i sposoby ich uniknięcia.

Zgodnie z badaniem dotyczącym powszechnych urazów rowerzystów i ich zapobiegania, właściwe dopasowanie roweru ma kluczowe znaczenie dla wyczynowej jazdy. Należy położyć nacisk na rozmiar ramy, wysokość siedziska, przednią i tylną pozycję siodełka, kąt siodełka a także zasięg i wysokość kierownicy.

Ból szyi i pleców jest bardzo powszechny i występuje nawet u 60% rowerzystów.

Adultos mayores en bicicleta.
Z korzyści płynących z jazdy na rowerze można czerpać w każdym wieku. Starsze osoby mogą częściej odczuwać bół szyi podczas jazdy na rowerze.

Postawa ciała ma kluczowe znaczenie

Właściwa postawa i stosowanie prawidłowej techniki mają kluczowe znaczenie w każdym sporcie, aby osiągać korzyści i unikać kontuzji. Zakładając, że model i dopasowanie roweru są idealne dla naszych cech fizycznych, reszta zależy już tylko od nas.

Nie chodzi jedynie o utrzymanie prawidłowej postawy na rowerze, ale także o inne czynności, które wykonujemy na co dzień. Zła postawa podczas spędzania długich godzin przed komputerem lub sprzątania w domu może objawiać się bólem podczas jazdy na rowerze.

Ustaw kierownicę i siodełko na odpowiedniej wysokości

Jeśli siodełko jest we właściwej pozycji, ale kierownica jest za nisko, będziemy musieli pochylić tułów do przodu i napiąć szyję, aby móc patrzeć przed siebie. Taka pozycja może powodować ból po dłuższym czasie jazdy na rowerze.

W takim przypadku kierownica powinna być podniesiona, aby uzyskać dobrą postawę. Może być jednak odwrotnie – np. gdy kierownica jest za wysoko.

Jeśli tak się stanie, będziemy zmuszeni do zbytniego rozciągnięcia rąk, co może spowodować zwiększone obciążenie mięśni ramion i karku. Siedzisko i kierownica powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie.

Zgodnie z artykułem na temat bólu szyi i pleców podczas jazdy na rowerze, często konieczne jest złagodzenie wysuniętej pozycji rowerzysty za pomocą kierownicy z mniejszym spadkiem, krótszego przedłużenia mostka lub przesunięcia siodełka do przodu. W badaniu dodano również, że następujące okoliczności przyczyniają się do zapobiegania dyskomfortowi:

  • Często zmieniaj pozycję rąk na kierownicy.
  • Jedź z odblokowanymi łokciami.
  • Zmieniaj pozycję głowy.
  • Noś wyściełane rękawiczki i zainstaluj wyściełaną kierownicę.
  • Używaj szerszych opon.

Uważaj na niektóre rodzaje opon

Okazuje się, że opony również mogą wpływać na ból szyi podczas jazdy na rowerze. Dobrym pomysłem jest znalezienie idealnego typu opon do swojego roweru w zależności od modelu i Twojej aktywności.

Opony mają kluczowe znaczenie dla amortyzacji, która może pomóc uniknąć bólu szyi. Generalnie do codziennego użytku polecane są szerokie koła – co najmniej 25 milimetrów. Jednak ważne jest, aby w tym przypadku skonsultować się ze specjalistą, ponieważ mogą wystąpić bardzo indywidualne różnice.

Zwróć uwagę na swój sprzęt, aby wyeliminować ból szyi podczas jazdy na rowerze

Na początek sam rower musi być dopasowany do naszego ciała. Wielkość pojazdu jest ważna dla zapewnienia niezbędnego komfortu i bezpieczeństwa. Specjalista będzie w stanie doradzić Ci odpowiedni rozmiar, a tym samym pomoże zapobiec bólowi nie tylko szyi, ale także pleców i kolan.

Twój kask musi być również dobrze dopasowany. W przeciwnym razie może wpłynąć na komfort i zmusić do wykonywania niewłaściwych ruchów. Z drugiej strony jazda na rowerze z odkrytą szyją w chłodne dni naraża nas na ryzyko choroby. Kask to dobra opcja, aby utrzymać ciepło w okolicy, aby zapobiec sztywności mięśni.

Unikaj bólu szyi podczas jazdy na rowerze
Twój kask powinien być precyzyjnie dobrany, dopasowany do obwodu czaszki i niezbyt ciężki.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak poprawić krążenie w nogach w domu?

Wykonuj ćwiczenia uzupełniające

Jazdę na rowerze można również uzupełniać innymi rodzajami ćwiczeń, zarówno przed, jak i po treningu. Pamiętaj o poniższych wskazówkach:

  • Wzmocnij mięśnie: Trening na siłowni może wzmocnić Twoje mięśnie, pomóc w osiągnięciu większej odporności, a tym samym przyczynić się do lepszego wsparcia wysiłku podczas jazdy na rowerze. Wzmocnienie pleców, brzucha i ramion pomoże również chronić szyję.
  • Rozgrzej się odpowiednio: Poświęcenie kilku minut na rozgrzewkę pozwoli nam przygotować mięśnie przed aktywnością, a także nabrać elastyczności.
  • Rozciąganie: Zawsze zaleca się rozciąganie mięśni po zakończeniu aktywności. Można wykonywać bardzo delikatne ruchy głową, aby zmniejszyć napięcie i zapobiec bólowi.
  • Masaże: Pomagają zrelaksować obszar, a także dostarczają przyjemności. Sesje fizjoterapeutyczne mogą być dobrą opcją na powrót do zdrowia.

Szerokiej drogi!

Bólu szyi można uniknąć, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka czynników. Rozmiar roweru powinien być dostosowany do długości Twoich nóg, a siodełko i kierownica muszą być w odpowiedniej odległości. Nie zapomnij też zwracać uwagi na swoją postawę, aby uniknąć napięć w mięśniach.

Ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające przyczyniają się do uniknięcia dyskomfortu i lepszej regeneracji po pedałowaniu. Dobrym pomysłem jest również odbycie treningu wzmacniającego mięśnie szyjne.

Możesz nawet wykonywać delikatne ruchy ramion i szyi podczas pedałowania na spokojniejszych etapach jazdy. Podejmij te środki ostrożności i ciesz się jazdą!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.