Jakie są różne stany ludzkiej świadomości?

Czy wiesz, że istnieją różne stany ludzkiej świadomości? W tym artykule chcemy o nich opowiedzieć kilka bardzo interesujących szczegółów.
Jakie są różne stany ludzkiej świadomości?
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2022

Do tej pory mogłeś znać tylko różnicę między świadomością a nieświadomością. Jednak czy wiedziałeś, że w ramach kategorii ludzkiej świadomości mogą istnieć różne stany? To bardzo interesujące, nie sądzisz?

Oczywiście najpierw zagłębimy się w definicję ludzkiej świadomości, zanim przejdziemy do jej różnych stanów. Czy jesteś gotowy, aby dogłębnie poznać ten temat?

Czym jest ludzka świadomość?

Z punktu widzenia psychologii ludzka świadomość jest stanem, w którym aktywne są wszystkie nasze funkcje neuropoznawcze. Definicja podana przez Słownik Języka Polskiego (PWN) jest również adekwatna, ale jest nieco krótka: „charakterystyczna dla człowieka zdolność poznawania i oceniania siebie i otoczenia”.

To prawda, że dzięki świadomości możesz rozpoznać otaczającą cię rzeczywistość. Jednak za tym kryje się szereg funkcji, które się aktywują, między innymi percepcja, język, uwaga, pamięć i koordynacja. Wszystkie te funkcje są niezbędne dla różnych stanów ludzkiej świadomości, które zobaczymy.

Może Ci się spodobać również ten artykuł: Mikromedytacja: co to jest, jakie korzyści daje i jak ją praktykować

Stany ludzkiej świadomości: Niska świadomość i uważność

stany ludzkiej świadomości
Nad uważnością można pracować między innymi poprzez medytację.

Przyjrzymy się teraz bliżej różnym zwykłym stanom ludzkiej świadomości. W rzeczywistości istnieją tylko dwa typy, które należą do tej kategorii: to, co jest znane jako niska świadomość i uważność. Czy ten ostatni termin nie brzmi dla ciebie bardzo znajomo? Jest to jeden z najczęściej używanych stanów ludzkiej świadomości, gdy mówimy o medytacji lub jodze. Tutaj możesz jednak dowiedzieć się więcej o nich obu.

Niska świadomość: nasze instynkty

Czy kiedykolwiek obudziłeś się rano i uświadomiłeś sobie, że odsunąłeś koc, który cię okrywał? Nawet jeśli spałeś, twoje ciało nadal było w stanie wysłać sygnał do twojego mózgu, że było ci gorąco i zadziałałeś, nawet jeśli tego nie pamiętasz. Kiedy to zrobiłeś, byłeś w stanie niskiej świadomości. Inna podobna okoliczność może wystąpić, gdy znajdziesz się na imprezie w otoczeniu rozmawiających i krzyczących ludzi.

Nie do końca wiedząc dlaczego, jeśli słyszysz swoje imię, twoja uwaga skupia się na nim. Mniejsza o hałas, który może Cię ogłuszyć lub zdezorientować. Niższa świadomość jest aktywna i przy wielu okazjach pomaga ci działać instynktownie. Jest to coś zupełnie innego od stanu, który osiągniesz, jeśli będziesz praktykować uważność.

Uważność: skoncentrowana świadomość

Uważność jest uważana za stan wyższej świadomości. Tutaj świadomość nie działa już w sposób swobodny, ale to ty w jakiś sposób ją kontrolujesz. Na przykład, możesz skupić całą uwagę na swoich myślach, aby nimi zarządzać, obserwować je podobnie jak bezstronny widz i pozwolić im płynąć jak chmury na niebie.

Trzeba popracować nad tym rodzajem uwagi, aby ją rozwijać. W rzeczywistości, jeśli kiedykolwiek praktykowałeś medytację, być może zauważyłeś, że nie jest łatwo utrzymać uważność. Ma jednak pewne zalety. Dzięki niej możesz ograniczyć swoje impulsywne działania, zastanowić się nad swoimi myślami, poznać siebie lepiej i żyć znacznie spokojniej i radośniej.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać:  Jak poprawić swoje życie w 25 dni?

Co może zmienić stany ludzkiej świadomości?

Terapia hipnoza
Stany świadomości mogą być zmieniane jakościowo lub ilościowo.

Stany ludzkiej świadomości zawsze można zmienić. Sen sam w sobie jest zmienionym (lub alternatywnym) stanem świadomości. Na przykład, kiedy śnisz, znajdujesz się w stanie niskiej świadomości, który może ulec zmianie, jeśli na przykład przerwiesz naturalny cykl snu.

Powoduje to, że później w ciągu dnia czujesz się bardziej zmęczony i rozdrażniony. To są konsekwencje tego rodzaju zakłóceń dla twojej świadomości. W związku z tym warto zauważyć, że świadomość można zmieniać ilościowo i jakościowo

Innym elementem, który może zmienić stany ludzkiej świadomości, jest hipnoza. Podczas hipnozy wydaje się, że osoba śpi, ale tak nie jest. Chociaż prawdopodobnie znasz hipnozę z programów telewizyjnych, powinieneś wiedzieć, że są terapeuci, którzy używają jej do zwalczania sugestii, myśli lub zachowań, które zostały zautomatyzowane.

Zażywanie narkotyków ma również istotny wpływ na zmianę stanów świadomości człowieka. W niektórych przypadkach mogą je stymulować, ale w innych mogą wywołać głęboki stan smutku i depresji. Istnieją również leki, które mogą powodować halucynacje. Sposoby, w jakie narkotyki zmieniają stany ludzkiej świadomości, są liczne i różnorodne.

Podmiotowość w ludzkich stanach świadomości

Świadomość jest subiektywna, ponieważ dotyczy tego, jak postrzegasz siebie i otaczający cię świat. Kiedy ta świadomość zostaje zmieniona przez zażywanie narkotyków lub na przykład przez bycie w stanie hipnozy, rozszerza się, wychodzi z typowych wzorców i pokonuje fizyczne bariery. To bardzo interesujące, ponieważ wiedza o tym, jak działa umysł, wciąż nas zaskakuje.

Czy znałeś te stany ludzkiej świadomości i czynniki, które mogą je zmienić? Zachęcamy Cię do wejścia w ciekawy świat uważności, w którym odkryjesz zakamarki swojej świadomości, o których istnieniu prawdopodobnie nawet nie wiedziałeś. Zdobędziesz też umiejętności, które będą bardzo przydatne w Twoim codziennym życiu. Uważność daje niesamowite możliwości!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kotchoubey B. La conciencia humana: de dónde es y para qué sirve.  Psicología frontal . 2018;9. doi:10.3389/fpsyg.2018.00567
  • Rossi, E. L., & Rossi, K. L. (2008). La nueva neurociencia de la psicoterapia, la hipnosis terapéutica y la rehabilitación: Un diálogo creativo con nuestros genes. California: Instituto Milton H. Erickson de la Costa Central de California.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.