Jak zrobić zewnętrzne lampy dekoracyjne?

Jak zrobić zewnętrzne lampy dekoracyjne?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zewnętrzne lampy czy latarnie pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale dodatkowo oświetlą przestrzeń, która nocą zwykle jest bardzo ciemna. Jak zrobić zewnętrzne lampy dekoracyjne? Możemy wykonać je z różnych materiałów pochodzących z recyklingu.

Chcesz nauczyć się, jak stworzyć piękne lampy do dekoracji ogrodu, werandy, balkonu czy wejścia do domu? Słusznie, bowiem oświetlenie tych obszarów jest bardzo ważne. Zwykle liczymy na naturalne światło dzienne. Dobrze jest jednak mieć alternatywne źródła w nocy.

Najlepsze jest to, że absolutnie nie musimy kupować nowych lamp czy lampionów. Przy odrobinie kreatywności można je wykonać w domu z materiałów nadających się do recyklingu. Mamy dla ciebie kilka interesujących pomysłów. Do dzieła!

Jak zrobić lampy zewnętrzne: 5 sposobów

Popularność lampionów do dekoracji na zewnątrz wzrosła w ostatnich latach ze względu na potrzebę zwiększenia oświetlenia w miejscach takich jak taras lub ogród. Te obszary domu stały się rodzinnym i towarzyskim miejscem spotkań, szczególnie chętnie wykorzystywanym przy ważnych okazjach.

Dlatego też wielu osób zaczęło poszukiwać różnych alternatyw dla oświetlania w nocy, które są nie tylko funkcjonalne, ale także ładne. Choć wybór opcji są bardzo zróżnicowany, dużą popularnością cieszą się proste i romantyczne pomysły. Oto kilka sposób, jak je samodzielnie wykonać.

1. Ręcznie robione blaszane lampiony

Blaszany lampion

Aby zrobić piękne latarnie do dekoracji na zewnątrz, potrzebujesz tylko kilku puszek po produktach spożywczych, takich jak fasolka czy ananas. Idealnie puszki powinny być raczej szerokie, co przełoży się nie tylko na lepsze oświetlenie, ale też estetykę. Na początek dobrze oczyść puszki. Potem można zacząć tworzyć odpowiedni kształt.

Jak to zrobić?

 • Najpierw pomaluj puszki odrobiną farby, aby uzyskać lepsze wykończenie.
 • Następnie użyj szablonu, aby zarysować projekt na powierzchni.
 • Za pomocą gwoździka i lub młotka lub narzędzia do wiercenia zrób dziurki wokół konturu projektu. Porada: użycie wiertła będzie szybsze i łatwiejsze.
 • Zrób też kilka otworów na samej górze, na wypadek gdybyś chciał/-ła zawiesić lampkę. Aby to zrobić, przełóż przez nie cienką linkę lub drut, a potem umieść lampion w wybranym miejscu.
 • Na koniec włóż do środka świeczki lub zainstaluj system z małymi żarówkami.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Lampion, który rozświetli Twoje wnętrza

2. Zewnętrzne lampy z papierowych toreb

 

Papierowe latarenki jako zewnętrzne lampy
Papierowe latarnie to kreatywne rozwiązanie, które zachwyci twoich gości!

Wadą lampionów z papierowymi worków jest to, że w przeciwieństwie do tych wykonanych z innych materiałów są one raczej jednorazowe. Jest to jednak ciekawe, szybkie rozwiązanie na specjalne okazje. Sprawiają, ze przestrzeń wygląda romantycznie i, co ważne, są ekologiczne.

Jak wykonać papierowe lampy?

 • Możesz po prostu kupić kilka papierowych toreb. Jeśli wolisz, możesz też zrobić je sam ze starych worków z odpowiedniego papieru.
 • Jeśli masz już torby, potrzebny jest ci jeszcze piasek, nożyczki, ołówek i lampki LED.
 • Narysuj projekt ołówkiem na powierzchni torby. Pamiętaj, aby zostawić miejsce na samym dole miejsce na wypełnienie piaskiem.
 • Następnie wytnij wzór.
 • Na koniec włóż do środka lampki LED i umieść lampion w wybranym miejscu.

3. Lampiony ze słoików

Lampiony ze słoików

Kolejnym materiałem nadającym się do recyklingu, który może okazać się przydatny podczas tworzenia lampionów do dekoracji na zewnątrz, są szklane słoiki. Choć zwykle słoik kojarzy się z przechowaniem jedzenia, dzięki odrobinie kreatywności może wyglądać elegancko i romantycznie. Podoba co się ten pomysł? Nie ma na co czekać!

Jak to zrobić?

 • Wyczyść szklane słoiki i włóż do środka garść kamyków lub żwiru. Możesz je również wypełnić solą, soczewicą lub innymi ziarnkami.
 • Następnie umieść w środku świecę, najlepiej zapachową, która odstrasza komary.
 • Na koniec możesz dodać kilka szczegółów: pomalować słoiczki lub nakleić koronki na obramowaniu. Możesz także użyć sznurka, aby przekształcić je w wiszące lampiony.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Szklane butelki z recyklingu w roli dekoracji

4. Drewniane latarnie

Drewniana latarnia

Z niektórych drewnianych odpadów możesz zrobić piękne latarnie do dekoracji na zewnątrz. Dzięki wszechstronności tego materiału mogą one przybrać przeróżne kształty: kwadratowy, prostokątny, okrągły, trójkątny. Wszystko zależy od twojej kreatywności.

Jak to zrobić?

 • Wybierz kilka kawałków drewna o odpowiadającej ci grubości. Możesz nawet pokroić deskę na kilka kawałków.
 • Uformuj z nich latarnię, łącząc kawałki drewna gwoździami lub klejem.
 • Okryj formę tkaniną lub kolorowym papierem. Pamiętaj przy tym, że papier wytrzyma krócej niż tkanina.
 • Na koniec włóż do środka świeczkę lub żarówkę.

5. Latarnie ze szklanego akwarium

Lampy z akwarium
Akwarium możesz udekorować elementami kojarzącymi się z morzem, jak muszle czy rozgwiazdy.

Oto kolejny sposób, jak zrobić zewnętrzne lampy, szczególnie jeśli marzą ci się bardziej eleganckie i oryginalne rozwiązania. W tym celu możesz użyć szklanego akwarium. Ze względu na swój kształt i rozmiar idealnie nada się do oświetlenia fragmentów Twojego ogrodu.

Jak to zrobić?

 • Udekoruj ścianki akwarium według własnych upodobań.
 • Następnie wyłóż wnętrze małymi kamieniami, żwirem, solą lub podobnymi materiałami.
 • Na koniec ustaw w środku świeczkę i wybierz dobre miejsca dla nowej lampki.

Wydaje Ci się, że Twój ogród lub taras są zbyt ciemne, gdy nadchodzi noc? Te piękne lampki nie tylko sprawią, że przestrzeń przydomowa będzie udekorowana, ale i oświetlona. Jak widzisz, są łatwe do wykonania i mają moc nadawania szczególnego uroku ulubionym miejscom.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.