Jak wzmocnić ramiona dzieci? Propozycje gier i ćwiczeń

Wzmocnienie ramion i całej górnej części ciała jest bardzo ważne w rozwoju dzieci. W tym artykule zobaczymy kilka pomysłów na pracę z tymi partiami.
Jak wzmocnić ramiona dzieci? Propozycje gier i ćwiczeń
Eva María Rodríguez

Napisane i zweryfikowane przez instruktor fitness i jogi Eva María Rodríguez.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ćwiczenia są niezbędne dla dobrego rozwoju fizycznego dzieci. Najlepszą opcją dla najmłodszych jest oczywiście zabawa, w dowolnej formie. W tym artykule skupimy się na serii ruchów, które pomagają wzmocnić ramiona dzieci.

To zadanie jest ważne, aby całe ciało milusińskich rozwijało się harmonijnie. To bardzo ważne, ponieważ często poświęca się dużo uwagi dolnej części ciała. Jednak gdy maluchy przestają raczkować, górnym partiom zwykle poświęca się mniej uwagi.

Istnieje również inny powód, dla którego jest bardzo ważne, aby wzmocnić ramiona dzieci. Wiąże się z rozwojem stabilności barków i obręczy barkowej. Te partie mają fundamentalne znaczenie, aby dzieci mogły rozwijać dobrą postawę, a także manualne umiejętności motoryczne i pisanie.

Siłę górnej części ciała dziecka, w tym stabilność barków, powinno się rozwijać poprzez ekspozycję na szeroki zakres czynności motorycznych.

Gry i zabawy w parku pomagające wzmocnić ramiona dzieci

Na placach zabaw dzieci mają wiele okazji, aby wzmocnić ramiona. W takich miejscach dzieci często mają możliwość wymachiwania, wieszania się, wspinania, ciągnięcia i pchania, dzięki różnych dostępnym instalacjom. Należą do nich stojące pręty, liny i siatki.

Swobodna zabawa w parku daje dziecku możliwość odkrywania różnych ruchów i wielokrotnego eksperymentowania. Ponadto pozwala również spotykać się z innymi maluchami, improwizować gry i zabawy lub po prostu uczyć się od innych.

Park oferuje dzieciom również inne opcje rozwoju psychomotorycznego. Dzieci mogą doskonale rozwijać mięśnie dolnych partii ciała, ćwiczyć równowaga i uczyć się wzorców czasoprzestrzennych.

Dzieci w parku
Gry grupowe w parkach i na skwerach sprzyjają relacjom towarzyskim, oprócz ćwiczenia umiejętności fizycznych.

Przeczytaj również ten przydatny materiał: Problemy ortopedyczne u dzieci i niemowląt – poznaj 5 powszechnych

Aby wzmocnić ramiona dzieci, oferujmy im zabawy i gry polegające na rzucaniu

Rzuty to rodzaj aktywności fizycznej, która może wzmocnić nie tylko ramiona dzieci, ale i całą górną część ciała. W ten sposób każda gra lub sport, która polega na rzucaniu czymś lub uderzaniu ręką w poruszający się przedmiot, rozwija i tonuje ten obszar.

Ta kategoria obejmuje gry w piłkę, w których rzuca się ją rękami, a także gry z użyciem rakiety lub tym podobne.

Tego typu warianty można dostosować do wieku dziecka, a także do okoliczności. Nawet proste czynności, takie jak wrzucanie kamieni do rzeki, wiążą się już z ciekawą pracą ramion.

Jednak w tych grach warto zachęcać a nawet prowokować dziecko, aby używało obu rąk. W przeciwnym razie najprawdopodobniej zawsze będziesz rzucał swoją dominującą ręką, co może spowodować pewien rodzaj nierównowagi mięśniowej w perspektywie średnio- lub długoterminowej.

Odkryj również te inspirujące informacje: Zabawy twórcze z papierem piankowym

Zabawy w domu też mogą wzmocnić ramiona dzieci

W domu również mamy do dyspozycji wiele gier i zabaw, które pomagają dzieciom wzmocnić ramiona i mięśnie górnej części ciała.

Pomysły na zabawę w domu podczas budowania siły obejmują na przykład:

  • Przemieszczanie się po korytarzu w pozycji leżącej twarzą w dół, używając tylko rąk, jak przy czołganiu. Przy odrobinie kreatywności możesz tworzyć wyścigi lub bawić się w chowanego. Można również zbadać różne możliwości ruchu: opierając się na biodrach, z uniesionymi biodrami, z prostymi nogami, z ugiętymi nogami.
  • Zabawa w toczenie po ziemi lub podłodze: ten rodzaj gry można prowadzić na stojąco, leżąco, siedząc lub w dowolnej pozycji, która nam przyjdzie do głowy. Chodzi o to, że musisz kontrolować ruchy, aby piłka lub to, co rzucamy, przemieszczała się po ziemi.
  • Prace domowe: możesz poprosić dzieci, aby pomagały w pracach domowych, w których będą używać rąk. Można to robić w formie zabawy, w której muszą nosić mniej lub bardziej ciężkie przedmioty. Mogą na przykład pomóc opróżniać półki, podnosić i opuszczać przedmioty lub je przesuwać. Nie wahaj się również zlecać im przeniesienie zakupów.
Matka z dzieckiem
Często w pierwszych latach życia skupiamy się na dolnej części ciała, ale później można stymulować ramiona.

Swobodna zabawa i wzmacnianie ramion w dzieciństwie

Nie od dziś wiadomo, że sporty takie jak koszykówka, piłka ręczna, tenis czy tenis platformowy sprzyjają między innymi wzmocnieniu górnej części ciała. Istnieją jednak inne opcje, które bardziej skupiają się na pracy ramion, barków i pleców.

Łucznictwo, wspinaczka lub tenis stołowy również świetnie się nadają, aby wzmocnić ramiona i ogólnie całą górną część ciała dzieci.

Bardzo często dorośli nalegają, aby dzieci wykonywały ćwiczenia nadzorowane, zorganizowane gry i inne. Jednak to, co najbardziej pomaga w rozwoju fizycznym dzieci, to możliwość swobodnej zabawy w miejscach, w których istnieje możliwość ruchu.

Boisko, łąka lub park oferują dzieciom nieskończone możliwości. Ale także musisz dać im możliwość uprawiania sportu, jeśli chcą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espinosa, M., and M. Carlos. “Lanzamiento de pelota con el miembro superior derecho e izquierdo en niños y niñas entre los 3 y 12 años de edad.” Revista Española de Antropología Física 30 (2009): 39-50.
  • Chavez Diego, Erika Avalos, and Rocio Valdivia Fierro. “Ejercicios motrices en el desarrollo de la coordinación óculo manual de los niños y niñas de 4 y 5 años en la Institución Educativa Inicial N° 568 Pucarumi.” (2015).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.