Jak wyrobić w sobie nawyk: cenne podpowiedzi
Wiedza o tym, w jaki sposób możesz wyrobić w sobie nawyk może pomóc Ci zrobić ogromny krok w stronę osiągnięcia celów, które sobie postawisz. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zacząć.
Wiele osób nie ma pojęcia, jak wyrobić w sobie nawyk. Dlatego też mogą mieć problem z odnotowaniem poprawy zdrowia, osiągnięciem celów natury zawodowej oraz innych założeń.
Nawyki odgrywają niezwykle ważną rolę, ponieważ pomagają nam osiągnąć wszystko, czego pragniemy. Nasze problemy biorą się stąd, że często wymyślamy takie wymówki jak: “Nie mam czasu”, “Brakuje mu motywacji” lub “Nie czuję się jeszcze gotowa”.
Jak wyrobić w sobie nawyk? Na czym on polega?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nawyki są niezwykle istotne, ponieważ są w stanie zagwarantować sukces, pchając Cię w kierunku osiągania Twoich celów. Niektóre badania potwierdzają, że nawyk to:
“Umiejętność istot ludzkich do zachowywania się w inny sposób, niż chciałaby tego ich natura.”
Poza tym warto podkreślić, że:
“W ujęciu psychologiczny nawyk to działanie, które jest nabywane na drodze doświadczeń i wykonywane w sposób regularny oraz automatyczny.”
Należy odróżnić nawyki od zwyczajów, bo te terminy nie odnoszą się do tej samej rzeczy. Zwyczaj polega na powtarzaniu działań, które nie muszą być dobrowolne ani świadome. Z kolei nawyk wykona podejmowania decyzji przez osobę, która decyduje się go nauczyć.
Innymi słowy nawyki wyrabia się z wyboru i świadomie. Właśnie dlatego rozpowszechnione obecnie teorie podkreślają, że nawyki
“to zautomatyzowane odpowiedzi bazujące na kontekście.”
Ta definicja zakłada, że ludzie uczą się nawyków przechodząc przez proces związany z uczeniem się przez skojarzenia, podczas którego pamięć odgrywa kluczową rolę.
Przeczytaj również: Logoterapia w psychologii: na czym polega?
Jak wyrobić w sobie nawyk?
Warto zauważyć, że według niektórych ekspertów nawyki wyrobione w środowisku rodzinnym są zazwyczaj trwalsze i pozostają z nami do końca życia.
W niektórych przypadkach dzieci wyrabiają w sobie zdrowe nawyki naśladując zachowania starszych osób znajdujących się w ich otoczeniu.
Skoro ludzie są w stanie uczyć się nawyków, oznacza to, że mogą zacząć wyrabiać je w sobie w każdym momencie życia. Poniżej zmieściliśmy kilka podpowiedzi, które pomogą Ci wyrobić w sobie nawyk.
1. Myśl o tym, co chcesz osiągnąć
Zapewne często chciałaś poprawić ten czy inny aspekt swojego życia, na przykład zmienić dietę na zdrowszą, zerwać z nałogiem lub zacząć wcześniej wstawać.
2. Zacznij od zrobienia pierwszego kroku
Nie musisz wprowadzać wszystkich znaczących zmian w jeden dzień. Jeżeli na przykład chcesz zacząć biegać każdego poranka, pierwszego dnia udaj się na pięcio- lub dziesięciominutową przebieżkę. Nie przeforsuj się. Stopniowe działanie pomoże Ci osiągnąć Twój cel.
3. Zaplanuj swoje nawyki we właściwy sposób
Unikaj niewyjaśnionych działań. Nie mów na przykład: “Pójdę pobiegać jutro”. Zamiast tego powiedz sobie: “Obudzę się jutro o 6 rano i pójdę pobiegać przez pięć minut”. Planując nawyki zadbaj o ich właściwe dookreślenie.
4. Opracuj plan
Pamiętaj, że gdy chcesz wyrobić w sobie nawyk, w Twoim umyśle mogą pojawić się wymówki, które sprawią, że będziesz chciała wrócić do swoich wcześniejszych zachowań, na przykład: “Nie ma znaczenia, czy będę to robić dzisiaj czy nie”, “Zrobię to później”, czy też “Dzisiaj jestem strasznie leniwa”.
Aby tego uniknąć, zaprojektuj plan i pilnuj, aby wszystko było gotowe, gdy w Twojej głowie zalęgnie się niepewność.
Jeśli chcesz na przykład cieszyć się zaletami medytacji, możesz przygotować dzień wcześniej matę i cały pokój. Jeśli chcesz biegać, przygotuj wieczorem strój na rano. Jeżeli to konieczne, wycisz swój telefon i unikaj wszystkiego, co może Cię rozproszyć, abyś mogła się bardziej skoncentrować.
Przeczytaj również: Ćwiczenia uważności, które zwalczą niepokój
5. Ustaw alarm na telefonie
Takie alarmy powinny odnosić się do określonego zadania. Jeśli alarm zadzwoni o 6 rano, upewnij się, że notyfikacja, która się z nim pojawi, mówi o bieganiu.
Możesz zostawić sobie kilka notatek w strategicznych miejscach w domu, takich jak lustra czy salon, które będą przypominały Ci o Twoich zadaniach.
6. Notuj swoje zachowania i obserwuj postępy
Kiedy masz gotowy plan i nauczysz się nowego nawyku, przekonasz się, jak dużą przyjemność sprawia osiągnięcie tego, co sobie założyłaś. Dzięki temu poziom Twojej motywacji nie będzie spadał.
Podsumowanie
Pamiętaj, że zastępowanie starych nawyków i wyrabianie w sobie nowych rozpoczyna się od zmiany własnych przekonań, które nas ograniczają. Niektórzy ludzie przeszkadzają sobie samym myśląc i mówiąc takie rzeczy jak: “Taka jestem i nic z tym nie zrobię”.
Takie przekonanie jest bardzo ograniczające i może uniemożliwić Ci osiągnięcie ważnych celów. Być może powinnaś sprawić, jak wygląda Twój system przekonań.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Suhail Velazquez Cortes. (2009). Hábitos y estilos de vida saludable. Programa Institucional Actividades de Educación Para Una Vida Saludables.
- Vidal, G. (1988). Promoción de la salud. Acta Psiquiatrica y Psicologica de America Latina. https://doi.org/10.1016/b978-84-458-2404-7.00001-5
- Arlinghaus, K. R., & Johnston, C. A. (2018). The Importance of Creating Habits and Routine. American Journal of Lifestyle Medicine, 13(2), 142–144. https://doi.org/10.1177/1559827618818044
- David T. Neal, Wendy Wood, and Jeffrey M. Quinn. 2006. Habits—A Repeat Performance. CURRENT DIRECTIONS IN PSYCHOLOGICAL SCIENCE. http://web.archive.org/web/20110526144503/http:/dornsife.usc.edu/wendywood/research/documents/Neal.Wood.Quinn.2006.pdf
- Eppinger Ben, Walter Maik, Heekeren Hauke, Li Shu-Chen. 2013.
Of goals and habits: age-related and individual differences in goal-directed decision-making.
Frontiers in Neuroscience. https://www.frontiersin.org/article/10.3389/fnins.2013.00253