8 sztuczek, aby usunąć plamy z pasty do butów z odzieży

Ubrania mogą ulec uszkodzeniu podczas usuwania z nich plam. Aby Ci się to nie przytrafiło, wyjaśnimy, jak usunąć z tkanin plamy po bitumie.
8 sztuczek, aby usunąć plamy z pasty do butów z odzieży

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2023

Usuwanie plamy z pasty do butów pozostawionych na skarpetkach, nogawkach spodni czy mankietach długiego rękawa jest dość skomplikowane, jeśli nie zastosujesz odpowiednich metod. Ta substancja ma moc niszczenia tkanin, dlatego tak ważne jest, aby usunąć ją jak najszybciej po incydencie podczas polerowania butów.

Aby zrobić to we właściwy sposób, pokażemy ci kilka przydatnych wskazówek dotyczących usuwania plam pozostawionych przez pastę do butów. Ale najpierw przyjrzyjmy się bliżej właściwościom produktu, z którym mamy do czynienia.

Co to jest pasta do butów?

Jedną z pochodnych pochodzących z destylacji ropy naftowej, drewna i węgla jest bitum. Ten gęsty związek jest przydatny w różnych procesach przemysłowych, natomiast w warunkach domowych znalazł miejsce jako środek do czyszczenia obuwia.

Instytut Technologiczny Tuxtla Gutierrez ujawnił w pracy badawczej, że ta substancja smolista, przeznaczona wyłącznie do butów, zawiera olej, wosk pszczeli, wazelinę, naftę, pigment i specjalny rozpuszczalnik. Wszystkie składniki miesza się na gorąco, następnie zostawia do zastygnięcia, a po zestaleniu otrzymuje się pastę do butów.

Właściwości bitumu zapewniają nieprzepuszczalność i przyczepność; nie zmienia też swojej postaci. Występuje w postaci kremowej lub płynnej. I chociaż czarny jest najbardziej powszechny, można go znaleźć w innych kolorach, takich jak:

  • Szary
  • Bordowy
  • Niebieski
  • Brązowy
  • Czerwony
  • Kość słoniowa
  • Biały
  • Neutralny
¿Qué es el betún para calzado?
Bitum to produkt służący do polerowania i nabłyszczania obuwia.

Sądzimy, że to też może Cię zainteresować: Jak usunąć plamy z żywicy z ubrań, nie niszcząc ich

Jak skutecznie usunąć plamy z bitumicznej pasty do butów z ubrań

Jeśli plama z bitumu dostanie się na twoje ubranie, przed podjęciem działań musisz zachować zimną krew, ponieważ natychmiastowe wypranie z dużym prawdopodobieństwem pogorszy sytuację.

Ogólne zalecenia firmy Stain Solutions, filii Uniwersytetu Illinois, dotyczą stosowania penetrujących odplamiaczy do odzieży, przy czym wygodniej ich użyć w aerozolu. Według instrukcji należy nasycić zabrudzone miejsca sprayem i odczekać 1 minutę, aż zacznie działać.

Gdy plama jest uporczywa, rozważ lekkie namoczenie w wybielaczu do tkanin, a także rozpuszczalnikach do czyszczenia na sucho, przecierając tylną część zabrudzenia chłonnymi ręcznikami papierowymi.

We wszystkich przypadkach po oczyszczeniu należy spłukać dużą ilością wody. Poniżej przedstawiono inne prostsze alternatywy.

1. Użyj zmywacza do paznokci

Zwilż kawałek białej szmatki zmywaczem do paznokci i zwilż plamy z pasty do butów. Odczekaj kilka minut, a potem umyj neutralnym mydłem, aby upewnić się, że nie pozostaną żadne ślady.

2. Zamroź ubranie

Właściwie nie chodzi o wkładanie ubrań na wiele godzin do zamrażarki, ale o użycie kostek lodu. Technika polega na napełnieniu plastikowej torby 5 kawałkami lodu i pocieraniu nią zaplamionej części.

Po kilku minutach lakier będzie zimny i twardy, co ułatwi jego zeskrobanie palcami, szpatułką lub nożem stołowym.

3. Wyczyść plamy z pasty do butów sodą oczyszczoną

Chemical Safety Fact.org zwraca uwagę, że właściwości chemiczne sody oczyszczonej poprawiają skuteczność mydła do prania poprzez zwiększenie poziomu pH w wodzie, co jest korzystne w walce z zabrudzeniami na włóknach. Ta cecha jest korzystna, aby pozbyć się plam bitumicznych.

W tej opcji zabieg polega na usunięciu nadmiaru smoły, zanurzeniu ubrań w galonie zimnej wody zmieszanej z 3 łyżkami sody oczyszczonej. Po 5 minutach moczenia należy wyprać ubranie jak zwykle.

4. Użyj detergentu z dodatkami

Detergent jest skuteczniejszy, jeśli połączysz go z gliceryną i alkoholem. Efekt odplamiania uzyskuje się poprzez kilkuminutowe pocieranie odzieży gliceryną. Następnym krokiem jest namoczenie w wodzie z płynnym detergentem.

Po wypłukaniu zanurz ubranie w wiadrze zawierającym roztwór alkoholu w wodzie. Aby zakończyć tę sztuczkę, przeprowadzasz normalne pranie w zimnej wodzie z płynnym detergentem. Suszenie odbywa się na świeżym powietrzu.

5. Rozprowadź wazelinę na plamie

Zmiękczenie plamy z pasty do butów wazeliną to kolejny sposób na ułatwienie jej usunięcia. Aby to zrobić, wystarczy rozprowadzić odrobinę substancji na szmatce i delikatnie pocierać zabrudzony obszar, aż nie będzie widać śladów pasty. Ostatnią rzeczą do zrobienia jest ręczne umycie lub wypranie odzieży neutralnym mydłem.

Można też zostawić wazelinę na jakiś czas, aby zadziałała. Następnie zdejmij nadmiar ściereczką i wypierz.
Wazelina
Wcieranie odrobiny wazeliny w plamę z bitumu może pomóc ją usunąć.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak usunąć kamień i plamy z kamienia pod prysznicem

6. Zastosuj alkohol

Aby usunąć plamy z płynnej pasty do butów na ubraniu, najpierw przetrzyj ją chłonnym papierem. Następnie wytrzyj zabarwienie ręcznikiem zwilżonym alkoholem czyszczącym i wodą.

Powtarzaj proces, aż ubrania będą nieskazitelne, zanurzając szmatkę w mieszance tyle razy, ile to konieczne. Kiedy plama zniknie, upierz ubranie w detergencie i zamknij proces za pomocą płynu do płukania tkanin.

7. Zdejmij bitum szpatułką

Krawędź szpatułki jest bardzo pomocna w usuwaniu grudek bitumu. Nie trzeba wiele wyjaśniać na temat tej sztuczki, podstawą jest usunięcie plamy za pomocą narzędzia, a następnie wypranie ubrania.

8. Zwilż octem lub wodą utlenioną

Mieszanka wody z octem lub wodą utlenioną pomaga w usuwaniu plam bitumicznych z ubrań. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, nie zapomnij potem o dokładnym myciu wodą z mydłem.

Środki ostrożności przy usuwaniu plamy z pasty do butów z odzieży

Według przewodnika z Texas Agricultural Extension Service, najważniejszą rzeczą przed zaatakowaniem plam jest przeczytanie metki na odzieży. W zależności od instrukcji, można przećwiczyć niektóre domowe metody, które tutaj udostępniamy. Jeśli jednak jest to delikatna tkanina, zaleca się profesjonalne czyszczenie chemiczne .

Jako ostateczne zalecenie, unikaj działania ciepła suszarki, żelazek i słońca na plamę, ponieważ sprawi to, że tkanina bardziej nią nasiąknie. Po usunięciu plamy wypierz ubrania. Następnie, gdy nie ma już śladów bitumu, można je pozostawić do wyschnięcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.