Alkohol do czyszczenia: co to jest i jakie są jego zastosowania?

Alkohol do czyszczenia wiedzie prym w wielu zastosowaniach: do dezynfekcji, jako rozcieńczalnik, detergent i nie tylko.
Alkohol do czyszczenia: co to jest i jakie są jego zastosowania?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia, 2022

Alkohol do czyszczenia jest środkiem chemicznym zdolnym do usuwania substancji brudzących. Produkt jest również znany jako dimetylokarbinol, 2-propanol, AIP, alkohol izopropylowy lub izopropanol. Charakteryzuje go szybkie parowanie, które unosi ze sobą zanieczyszczenia.

Ta substancja jest dostępna w swobodnej sprzedaży w supermarketach, aptekach i innych sklepach. Prawie zawsze występuje w butelkach o pojemności 1 litra lub większej. Czasami można go kupić w aerozolu i zawsze jego stężenie określa się jako wyższe niż 99%.

Jakie zastosowania ma alkohol do czyszczenia?

Przydatność izopropanolu rozciąga się na procesy przemysłowe i procedury sanitarne. Ponadto często wybiera się ten alkohol do czyszczenia przedmiotów gospodarstwa domowego i niektórych urządzeń. Podpowiadamy, w jakich czynnościach można o używać.

1. Tępienie szkodników

Możesz rozpylić izopropanol na przedmiotach, które mają kontakt z pasożytami lub owadami – na przykład obroże lub grzebienie dla zwierząt. Można w nim również zanurzyć te akcesoria. Działanie dezynfekujące zabija niektóre bakterie i wirusy.

2. Konserwacja części elektronicznych i komputerowych

Sprzęt komputerowy składa się z maleńkich, delikatnych części, które wymagają dokładnego czyszczenia. Biorąc pod uwagę jego właściwości czyszczące i rozpuszczające, lepiej jest używać alkoholu izopropylowego. Odparowując, nie pozostawia osadu i nie jest tak lotny, a więc nie uszkadza części.

To samo dotyczy innych urządzeń elektronicznych. Do czyszczenia ekranów LCD, drukarek 3D, napędów dysków optycznych, tabletów, odtwarzaczy CD i konsoli do gier wideo używaj szmatki zwilżonej izopropanolem.

Brud gromadzi się na często używanych urządzeniach, takich jak smartfony. Według badania przeprowadzonego w warunkach szpitalnych, opublikowanego przez Journal of Occupational and Environmental Hygiene, telefony komórkowe są potencjalnymi kanałami dla bakterii i powinny być dezynfekowane chusteczkami nasączonymi alkoholem.

Bakterie transportujące komórki i limpiarse z alkoholem.
Chusteczki nasączone alkoholem przydają się do urządzeń elektronicznych, które wymagają dezynfekcji.

3. Eliminacja przykrych zapachów

Oprócz sterylizacji alkohol do czyszczenia eliminuje również nieprzyjemne zapachy. Spryskaj nim wnętrze obuwia i zauważ, jak zmienia się zapach.

4. Mycie glazury i żaluzji

Nacieranie alkoholem skutecznie usuwa pleśń z płytek i kurz gromadzący się na żaluzjach. Jednak nie jest zalecany do każdego rodzaju ściany lub podłogi.

W przypadku płytek, poczerniałych fug i podłóg z marmuru lub naturalnego drewna lepszy jest biały ocet.

5. Usuwanie plam

Ślady farby, tuszu lub akrylu na tkaninach schodzą pod wpływem izopropanolu. Rozprowadź alkohol do czyszczenia na plamie i wetrzyj trochę płynu, aby ją usunąć.

6. Roztapianie lodu w samochodzie

Zimą samochody pozostawione przed garażem przez noc pokrywają się lodem. Jednym ze sposobów szybkiego rozmrożenia jest polanie alkoholem izopropylowym.

7. Polerowanie biżuterii

2-propanol to kwintesencja środka do polerowania srebra, złota i innych metali. Napełnij pojemnik substancją i zanurz zabrudzoną biżuterię na 5 minut. Następnie wytrzyj biżuterię ściereczką.

8. Mycie okien

Alkohol świetnie się nadaje do mycia szyb i luster, na których nie pozostawia smug

9. Pielęgnacja narzędzi

W warsztatach właściwości spirytusu wykorzystuje się do usuwania smaru i oleju z narzędzi. Służy również do przygotowania powierzchni do spawania.

10. Dezynfekcja domu

Oprócz odkażania podłóg, ścian i okien, nacieranie alkoholem dezynfekuje meble, ubrania i sprzęt AGD. Jest również mniej toksyczny niż inne chemikalia.

11. W farmaceutykach i kosmetykach

W maseczkach i środkach ściągających na bazie mentolu można prawdopodobnie znaleźć rozcieńczony izopropanol. Struktura alkoholu zmniejsza gęstość niektórych płynów i zapobiega pienieniu się po wstrząśnięciu.

12. Biologiczny środek konserwujący

W laboratoriach do konserwacji próbek biologicznych stosuje się 70-99% 2-propanolu jako alternatywę dla formaldehydu.

13. W sektorze przemysłowym

W przemyśle alkohol izopropylowy jest stosowany jako rozpuszczalnik do gum i żywic akrylowych. Jest dodatkiem do ekstrakcji i oczyszczania różnych produktów.

Przemysł motoryzacyjny wykorzystuje ten alkohol do rozpuszczania wody w zbiornikach benzyny i zapobiegania jej zamarzaniu.

Jak stosować alkohol do czyszczenia?

Po rozcieńczeniu alkohol do czyszczenie nie powoduje podrażnień skóry. W przeciwnym razie najlepiej nakładać go w rękawiczkach.

Aby rozprowadzić płyn, zwilż powierzchnię a następnie przetrzyj ją niestrzępiącą się bawełnianą szmatką. Przydatne jest również naniesienie w postaci sprayu i osuszenie ściereczką lub ręcznikiem kuchennym.

Wcieranie alkoholu.
Proces nakładania spirytusu jest prosty. W przypadku rozcieńczenia nie podrażnia.

Środki ostrożności podczas używania alkoholu do czyszczenia

Obchodzenie się z alkoholem izopropylowym wymaga ostrożności. Najważniejsze jest przestrzeganie ostrzeżeń i wskazówek na etykiecie.

Poniżej przedstawiono zalecenia dotyczące bezpieczeństwa podczas korzystania z produktu:

  • Pojemniki z alkoholem należy przechowywać zamknięte, z dala od dzieci i zwierząt domowych, w chłodnym miejscu.
  • Nie należy wdychać oparów wytwarzanych przez substancję, gdyż grozi to bólami głowy i uszkodzeniem płuc. Nie połykaj go w żadnym wypadku, ponieważ jest toksyczny.
  • Odłącz urządzenia od prądu przed ich czyszczeniem. Jeśli były niedawno używane, poczekaj, aż ostygną. Po wyczyszczeniu poczekaj, aż wyschną przed ponownym włączeniem.
  • Unikać kontaktu z oczami.
  • Nigdy nie używaj go w gorących pomieszczeniach lub w pobliżu ognia, ponieważ jest łatwopalny.
  • Nakładaj go w dobrze wentylowanych miejscach, niezależnie od tego, czy masz wrażliwą skórę.

Różnica między alkoholem izopropylowym a alkoholem etylowym

Alkohol izopropylowy to nie to samo, co alkohol etylowy lub alkohol 96, który jest oparty na etanolu. Podczas gdy alkohol używany do czyszczenia jest przeznaczony do użytku domowego, alkohol etylowy dezynfekuje płytkie rany, działa bakteriobójczo, antyseptycznie i pośrednio w reakcjach chemicznych.

Skład obu produktów jest inny, a niewłaściwe użycie może spowodować uszkodzenia. Kupując alkohol przeznaczony do czyszczenia domu, skonsultuj się ze sprzedawcą, aby upewnić się, że kupujesz właściwy produkt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.